Чехія обирає президента: Земан проти всіх

 

Іржі Драгош, Мілош Земан та Міхал Горачек трійко кандидатів у президенти Чехії, які, згідно з оприлюдненою соціологією, є лідерами передвиборчих змагань-2018

 

Впродовж минулого року президент Чехії неодноразово втрапляв у поле зору українських ЗМІ. Заяви глави чеської держави про анексію Криму як «доконаний факт» та «державний переворот на Майдані» не сприяють популярності президента Чехії серед українців. У самій Чехії першу каденцію Земана також сприймають неоднозначно – постійні реверанси в бік Кремля, тісна співпраця з Китаєм та ряд скандалів усередині країни викликають обурення в значної кількості чехів. Та попри це, президент Земан і досі є найпопулярнішим політиком у країні. Чи залишиться він у кріслі керівника держави – це питання чехи вирішуватимуть протягом найближчих тижнів. 12–13 січня в Чехії відбудеться перший тур президентських виборів.

 

«Празька кав’ярня»

           

Із початку мігрантської кризи 2013 року, а згодом війни на Донбасі, чехи є певною мірою розділені за ціннісними переконаннями. Активна частина громадянського суспільства, яка виступає на підтримку мігрантів, поглиблення євроінтеграції, цілісність України та з критикою політики Кремля, є однозначними противниками Земана. Зазвичай ці люди зголошуються до спадщини Вацлава Гавела та загальнолюдських цінностей.

 

Їхні опоненти протягом минулих років вигадали ряд іронічних термінів для характеристики цього табору: «гавлісти», «правдолюбці», «празька кав’ярня». Не секрет, що Прага залишається якимось мікросвітом всередині Чехії. Популярність чинного президента у столиці є відчутно нижчою, ніж у регіонах. Якщо в першому турі симпатії «празької кав’ярні» розділені, то в другому турі вибір однозначний – будь-хто, аби лише не Мілош Земан.

 

Чехи висловлюють свою думку щодо скандальних заяв Земана про окупацію Криму. Жовтень 2017 р.

 

На противагу «гавлістам» існує численний табір прихильників Мілоша Земана. Їхні переконання – це євроскептицизм, критика «бюрократизованого Брюсселя», прихильність до Москви, несприйняття мігрантів. Серед них і прихильники партії СПД Томіо Окамури, котра полюбляє гасло «Чехія для чехів». Цей сегмент суспільства, можливо, менш громадсько активний, зате чисельний. Те, що чинний президент завдяки цим виборцям опиниться в другому турі, очевидно.

 

Кандидати   

 

Згідно з цим суспільним запитом і проводиться кампанія головних претендентів на посаду президента. Загалом розклад сил можна охарактеризувати як «Земан проти всіх». Практично всі інші кандидати, які мають шанс пройти до другого туру, сповідують кардинально протилежну політику, ніж чинний глава держави. 

 

Мілош ЗЕМАН. "Zeman Znovu 2018"

 

 

Чинний президент має популярний імідж політика, котрий «піклується про простих людей» – відповідно, сталий електорат. Передвиборна кампанія Земана ґрунтується на двох протилежностях. З одного боку, президент відмовився від участі у передвиборних дебатах і протягом останніх тижнів не є медійно активним. З іншого боку, якщо вже Земан висловлює публічно якісь свої думки, то без скандалів і вульгарності тут не обійтися. В одному з останніх інтерв’ю перед виборами Земан заявив: у разі, якщо сам не пройде до другого туру, то не голосуватиме взагалі. На питання про секс-меншини президент відповів, що не розуміє, «для чого проводити паради в Празі і демонструвати там голу задницю». Водночас глава держави виступив за зрівняння гомосексуальних пар із гетеросексуальними – аж до права адоптування дітей. 

 

Вектори зовнішньої політики в чинного президента чіткі та зрозумілі – Земан залишається єдиним главою держави ЄС, котра де-факто виправдовує анексію Криму і послідовно проштовхує думку відміни протиросійських санкцій. Про фінансову зацікавленість самого президента в співпраці з Москвою давно пишуть як українські, так і чеські ЗМІ. Без сумніву, з точки зору України, Мілош Земан – найгірший з усіх можливих переможців майбутніх виборів.

 

Їржі ДРАГОШ. «Не боятися, не брехати, не обдурювати»

 

 

Згідно з соціологічними опитуваннями, Їржі Драгош – найбільш імовірний суперник Земана у другому турі. Загалом Драгош позиціонується як цілковитий антипод чинного президента. Професор хімічних наук, визнаний науковець, який вісім років був головою Академії наук Чехії.

 

Президентська кампанія Драгоша ведеться під доволі загальними фразами: «Не боятися, не брехати, не обдурювати», «Збільшити інвестиції в науку та освіту, опікуватися природою», «Збудувати суспільство культури, взаємоповаги та освіти». Очевидно, що Драгош за своїм стилем і риторикою для багатьох втілює «нового Вацлава Гавела». Частина суспільства, яка відверто втомилася від постійних вульгарностей, масних жартів і скандалів навколо чинного президента, радо віддасть голос за інтелігентного та інтелектуального кандидата, яким, без сумніву, є саме Їржі Драгош.

 

Попри дещо розмиту позицію щодо внутрішньої політики, Їржі Драгош доволі чітко висловив своє бачення щодо міжнародної ситуації. У кінці минулого року президент Земан сколихнув суспільство заявою про те, що Україна мала б визнати анексію Криму як доконаний факт. Тоді на кримське питання відповів і Драгош:

 

«Приєднання Криму Росією є порушенням основних правил міжнародного співжиття. Адже саме Росія (разом з США та Великобританією) в 90-х роках чітко гарантувала територіальну цілісність України. Ще більш тривожним є факт, що цей агресивний акт був підтриманий більшістю російського суспільства. Тому анексія Криму є очевидним порушенням міжнародних договорів, а санкції – логічним наслідком цього вчинку. Я не бачу жодної причини, чому б санкції проти Росії мали бути скасовані».

 

Відповідно до соціологічних опитувань, саме Їржі Драгош, в разі свого потрапляння у другий тур виборів, має найбільші шанси перемогти Мілоша Земана.

 

Міхал ГОРАЧЕК. «Горді люди, сильна країна»

 

 

Неординарною є постать Міхала Горачка, одного з найбільш рейтингових кандидатів на майбутніх виборах. За свої 65 років Горачек був публіцистом, музичним продюсером, автором популярних пісень, врешті засновником однієї з найбільших букмекерських контор Чехії у 1990-х. Володіючи великими статками, Горачек заявив, що сам оплачуватиме свою передвиборну кампанію. Лозунг кампанії Міхала Горачка – «Горді люди, сильна країна». Попри акцент на внутрішню політику, Горачек підтримує ЄС і подальшу співпрацю з Брюсселем.

 

Після сумнозвісного виступу президента Земана щодо Криму саме Горачек зробив найбільш промовистий жест на підтримку України. Він опублікував відкритий лист, адресований українському послу в Празі Євгенові Перебийносу, в якому йшлося:

 

«Я сам прожив час, коли в мою країну вторглися танки окупантів. Це був найсумніший день мого життя. Тому  мені соромно за висловлювання глави нашої держави … для мене свобода є абсолютною цінністю. Не лише я, а й мої друзі, родичі та колеги хочемо Вас запевнити, що ми не підтримуємо переконання Мілоша Земана. Дозволю собі Вас запевнити, що в разі, якщо я буду громадянами Чехії обраний президентом, безвідносно від будь-яких обставин, я буду наполягати на територіальній цілісності Вашої країни».   

 

Інші кандидати

 

Переконаний "гавліст" Павел Фішер

 

Серед інших менш рейтингових кандидатів вирізняється дипломат, колишній радник президента Вацлава Гавела – Павел ФІШЕР. Переконаний «гавліст» та колишній посол Чехії у Франції та Монако оголосив про свою кандидатуру пізніше за інших, і не в останню чергу саме тому соціологи не вірять у його можливий успіх. З іншого боку, саме Фішер  був лідером глядацьких симпатій підчас передвиборних теледебатів, тому колишній радник Гавела цілком може стати несподіванкою на майбутніх виборах.

 

Протест Гілшера на урядовій прес-конференції у 2014 році

 

Цікавим є також молодий лікар-активіст Марек ГІЛШЕР, широко відомий у колах празької інтелігенції та громадських активістів. Ще у 2014 році Гілшер звернув на себе увагу рядом перформансів проукраїнського характеру. Підчас прес-конференції в будівлі уряду до пояса роздягнений молодий лікар, розмальований в українські кольори, з прапорами НАТО та ЄС в руках протестував проти російської агресії в Україні. Попри симпатії в колах празької інтелігенції, Гілшерові не вдалося провести широку кампанію на державному рівні, тому говорити про його участь у другому турі, мабуть, не доводиться.

 

Темною конячкою майбутніх виборів є колишній прем’єр Чехії (2006–2009) Мірек ТОПОЛАНЕК, який за час свого перебування в політиці набув досить неоднозначної слави.    

 

Соціологія 

 

Соціологічні дослідження в Чехії варто сприймати стримано. Досить пригадати, що на попередніх президентських виборах соціологи прогнозували перемогу в першому турі Янові Фішеру, який у результаті навіть не потрапив до другого туру.   

 

Сьогодні  практично всі соціологічні дослідження співпадають в одному – в першому турі переможе Мілош Земан. Очікуваний результат Земана різниться залежно від конкретного дослідження, але коливається біля позначки в 35–40 відсотків. Найбільше шансів потрапити в другий тур у Їржі Драгоша: його очікуваний результат – біля 20 відсотків. Різні дослідження називають учасниками другого Горачека, Фішера чи Тополанка.

 

У другому турі перспективи чинного президента втриматися на посаді виглядають непевними. Практично всі соціологи погоджуються, що на тому етапі Їржі Драгош випередить Мілоша Земана. Непогані перспективи перемогти в другому турі й у інших кандидатів.

 

Найбільш вірогідною видається картина, коли в другому турі між Земаном та його опонентом буде проходити бій на межі декількох відсотків. Цілком очевидно, що хоч президент Чехії і не є ключовою особою у формуванні закордонної політики, для України буде найкращим сценарієм перемога будь-кого з опонентів чинного президента. 

 

11.01.2018