«Ми не дамо вам ані пенні»

На засіданні уряду в середу прем’єр-міністр Володимир Гройсман закликав очільника концерну «Укроборонпром» Романа Романова подати у відставку. «Сьогодні підпишу подання на ім'я президента, а раджу керівникові "Укроборонпрому" сьогодні звільнитись самостійно. Більше з вами працювати я не буду», – заявив Володимир Гройсман.

 

Гройсман пояснив свою вимогу тим, що Романов не дослухався до його заклику компенсувати заборгованість перед Миколаївським суднобудівним заводом. Утім, то може бути лише формальна дрібненька зачіпка для струсу в «Укроборонпромі». Принаймні, вогонь почав горіти під ногами цієї компанії з кількох сторін одразу.

 

Виставка продукції «Укроборонпрому»

 

Напередодні Незалежний антикорупційний комітет з питань оборони (НАКО) оголосив про розірвання партнерства з ДК «Укроборонпром», звинувативши уряд та Адміністрацію президента в блокуванні реформи цього підприємства – а саме у відмові створити незалежну наглядову раду для концерну, котрий вбирає понад сто українських компаній із 80-тисячним загоном працівників.

 

«Беручи до уваги звинувачення, що лунають навколо зв’язків вищого політичного керівництва держави з "Укроборонпромом", запровадження по-справжньому незалежної наглядової ради є життєво необхідним. Під час війни найбільший державний оборонний концерн має задовольняти потреби армії [а не політичних лідерів]. Єдиний спосіб це забезпечити – це створити незалежну наглядову раду, що користуватиметься довірою з боку українського суспільства», – прокоментував співголова НАКО Драго Кос.

 

Антикорупційний оборонний комітет – це спільна ініціатива Transparency International Defence & Security (Великобританія) та Transparency International Україна. Ще одним співголовою цього комітету є Олег Рибачук, засновник руху «ЧЕСНО» та координатор «Центр UA». «На жаль, ми не бачимо справжньої політичної волі з боку Адміністрації президента», – констатував Рибачук.

 

Що гірше для теперішніх очільників «Укроборонпрому», діяльність концерну добила рештки терпіння Сполучених Штатів Америки. На початку грудня колишній радник Державного департаменту США, старший науковий співробітник Атлантичної ради Майкл Карпентер заявив на Львівському безпековому форумі, що оборонні підприємства США відмовляються інвестувати в Україну «і пенні», поки тут господарює «Укроборонпром».

 

Карпентер є вісником поганих новин для України зі США. Кілька тижнів тому він пригрозив українській владі згортанням фінансової підтримки з Вашингтона через наступ на НАБУ. Хоча Майкл не працює в урядових структурах, а репрезентує радше експертну спільноту США, його «твіт» із «антикорупційними» погрозами рясно поширювали українські медіа і цитували на всіляких політичних нарадах. Зважаючи на це, випад американського експерта в бік «Укроборонпрому» не видається спонтанним.

 

Додамо також, що тиждень тому в авторитетному виданні Foreign Policy вийшла стаття Аскольда Крушельницького про кримінальне провадження Національного антикорупційного бюро щодо маніпуляцій із контрактом «Укроборонпрому» на 39 мільйонів доларів на постачання запчастин для літака АН-32 міністерству оборони Іраку.

 

«В той час, коли Україна уповає на західне мілітарне устаткування, її власна оборонна промисловість залишається зануреною в корупцію», – написав Крушельницький. Представники АП сказали йому в коментарі, що закиди про корупційний інтерес Банкової до промислів «Укроборонпрому» є брехливими.

 

В Україні у соцмережах припускали, що інформаційну хвиля зі США підштовхують противники ідеї надання зброї України. Такі месиджі нібито могли віднадити Дональда Трампа від рішення імпортувати до України летальні зразки. Втім, Трамп своє рішення таки прийняв. Але ситуація довкола «Укроборонпрому», виглядає, таки не дасть покою тамтешнім стейкхолдерам.

 

Ми друкуємо фрагмент промови Майкла Карпентера на Львівському безпековому форумі щодо «Укроборонпрому» – виглядає, нашу «оборонку» чекатимуть пертурбації.

 

 

МИ МУСИМО КИНУТИ ВАЖКИЙ ПОГЛЯД НА УКРАЇНСЬКУ «ОБОРОНКУ»

 

 

– Розбудова українських оборонних можливостей – це один із інструментів перемоги над ворогом. Зброя – важлива. Надання зброї Сполученими Штатами – «джавелінів», керованих протитанкових ракетних комплексів – це чудово, але, скажу чесно, це не буде вирішальним. Набагато важливішою є програма тренувальних вишколів, котра втілюється зараз. Тому що це дозволяє ділитися з українською армією навичками, як воювати згідно з досвідом, котрого ми набули в американській армії. Поки що йдеться про обмін певними тактичними навичками: це початковий рівень, але надалі ми маємо перейти до складніших програм. Я впевнений, що ми таки перейдемо, хоча це потребуватиме додаткового часу, коштів, ресурсів. Але найважливіше для військової сфери – ми мусимо кинути прискіпливий і важкий погляд на український військово-промисловий сектор.

 

Військово-промислова галузь – це сфера, у котрій і Захід, і США, й інші партнери мають працювати з українським урядом, щоби розробити дорожню карту для реформи ВПК. Обидві сторони можуть залучити надзвичайні інвестиції до України, тому що потенціал цього сектору неймовірний. Ви можете мати компанію, яка не тільки вироблятиме зброю для того, щоб захистити себе і Донбас, а й експортуватиме її на зовнішні ринки. Але є виклик! Щоби досягнути цього, ви не можете зберігати на такому рівні – астрономічному рівні! – корупцію, котра наразі існує в цій сфері.

 

Коли я був у Пентагоні, говорив із оборонними компаніями США: великими й малими, зокрема тими, що входять у список Fortune 50 (рейтинг найприбутковіших компаній, його укладає журнал Fortune, – Z), – вони не торкатимуться нічого в Україні, вони не інвестують ані пенні в Україну, поки в її оборонному секторі буде такий же рівень корупції, що є зараз.

 

Аби говорити про подолання агресора, ви мусите почати говорити про викорінення корупції з цієї сфери. Настав час позбутися «Укроборонпрому», створивши натомість нову структуру з впорядкованими регуляторними функціями, яка буде компетентною і сповідуватиме справжній інтерес України.

 

Запорука перемоги над Росією у довготривалій перспективі – це реформи. Якщо Україна змарнує шанс іти шляхом реформ… Україна йде шляхом реформ: ви здійснили пенсійну реформу, ви здійснили медичну реформу. Ви зробили низку реформ – я захоплююся вами. Але все це зійде нанівець, якщо корупція знову досягне того високого рівня, який був за ери Януковича, або навіть залишиться на тому рівні, що й зараз.

 

Україна мусить вилікувати пухлину корупції – і мусить зробити це негайно. Не для того, щоби зберігати підтримку Заходу. Підтримка Заходу важлива, але значно важливішим є те, що саме окрупція є методом, котрий Путін обрав для дестабілізації в Україні й інших державах Європи. Путін застосовує підступну тактику: використовує корупцію, енергетику, інформаційні методи, кібернетичні напади. Це набір інструментів, котрий дозволяє корумпувати західні демократії, зокрема країни НАТО, зокрема й мою країну – Сполучені Штати. І якщо ви дозволите Кремлю вкладати брудні гроші у вашу політичну систему, то програєте битву. Корупція паралізувала цю країну в минулі 25 років. Захід може чимсь допомогти, але основна робота мусить робитися тут, в Україні.

 

Підготував Володимир СЕМКІВ

 

27.12.2017