МОЗ закликало не купувати ліків із недоведеною ефективністю.

 

Міністерство охорони здоров'я України закликало українців утриматися від купівлі лікарських засобів із недоведеною ефективністю й опиратися рекламі.

 

Про це йдеться в інформації, опублікованій на офіційному сайті МОЗ.

 

"МОЗ закликає не керуватися красивою рекламною картинкою чи непрофесійними порадами під час вибору лікарських засобів та не витрачати гроші на препарати, ефективність яких не доведена. Підходьте виважено до вибору препаратів; шукайте правдиву інформацію про методи та засоби лікування захворювань; послуговуйтеся міжнародними практиками, які базуються на методах доказової медицини", – зазначили в міністерстві.

 

У МОЗ нагадали, що лікарські засоби діляться на дві категорії: ті, котрі за рецептом лікаря (prescription drugs), і ті, які можна отримати без рецепта (over–thе-counter drugs).

 

Лікарські засоби, передбачені рецептом, потребують нагляду лікаря за процесом їх застосування, зокрема через можливу токсичність, побічні ефекти чи специфічний метод вживання. Натомість ті ліки, котрі продають без рецепта, застосовують для полегшення/усунення певних симптомів, наявність яких кожна людина здатна визначити самостійно. Такі препарати супроводжуються простою інструкцією про застосування, є безпечними та дієвими.

 

У більшості розвинених країн без рецепта можна придбати лише офтальмологічні препарати, анальгетики, засоби для покращення сну, засоби проти нудоти, діареї, геморою, застуди та кашлю, підвищеної кислотності та інші.

 

"В Україні традиційно існує прямий доступ до більшості лікарських засобів, що створює низку проблем в сфері охорони здоров’я. На жаль, переважна більшість населення надає перевагу самодіагностуванню, самолікуванню, самопризначенню ліків, керуючись телевізійною рекламою, порадами друзів та провізорів, які досить часто співпрацюють з фармкомпаніями", – констатували у міністерстві.

 

"Саме через це в аптеках продається велика кількість так званих "фуфломіцинів" – препаратів, які не існують в інших країнах та ефективність яких не доведена. Такі препарати взагалі не можуть ані виписуватися, ані рекомендуватися лікарем. Користь від їхнього вживання для пацієнта нульова, вони абсолютно не ефективні для лікування хвороби чи полегшення її симптомів", – застерегли у МОЗ.

 

14.11.2017