Під час зустрічі міністра освіти та науки України Лілії Гриневич та міністра людських ресурсів Угорщини Золтана Балога було досягнуто домовленості про декілька напрямів співпраці, котрі дають можливість на порозуміння з законом "Про освіту".
Про це за підсумками зустрічі повідомила Гриневич, передає Укрінформ.
"Ми провели дуже конструктивний діалог і готові досягнути спільних домовленостей, які полягатимуть щонайменше в п'яти пунктах", — розповіла український міністр.
Так, за словами Гриневич, Україна дотримується всіх своїх міжнародних зобов'язань, у тому числі двосторонніх угод з Угорщиною щодо того, що представники меншин у наших країнах можуть навчатися рідною мовою на всіх щаблях навчання, а також визнає важливість державної мови і необхідність розширення її вживання в навчальному процесі.
"Це означає, що ми мусимо збільшити кількість годин на навчання державною мовою. І коли діти матимуть достатній рівень, поступово запроваджувати вивчення окремих предметів державною мовою поряд із вивченням частини предметів угорською мовою", — зазначила вона.
Таку модель, за якою навчатимуться діти в угорських школах, буде вироблено в консультаціях з угорською громадою, пояснила Гриневич: "Ця модель буде представлена у вигляді інших нормативних актів, зокрема в законі про середню освіту, в навчальних планах для шкіл з угорською мовою навчання, де буде визначено обсяг і які саме предмети, а також у нових підручниках, підготовці вчителів".
За її словами, Україна зобов'язується до узгодження цієї моделі, а також до отримання висновку Венеційської комісії не робити жодних кроків у зміні системи навчання, що на сьогодні існує в угорських школах. Перехідний період, який передбачений у законі, буде використано для напрацювання цієї моделі, уточнила Гриневич. Як зазначила міністр, закон про освіту спрямований на те, щоб школярі могли засвоїти ключові компетентності, в тому числі оволодіння рідною мовою і державною мовою.
Міністр спростувала міфи щодо закриття шкіл національними мовами навчання чи звільнення вчителів цих шкіл. "Ці міфи можуть створюватися тільки нашими супротивниками", — наголосила Гриневич.
У свою чергу, очільник МЗС Павло Клімкін зазначив, що сьогоднішня зустріч була спрямована на те, щоб допомогти угорській громаді в Україні отримати більше шансів для реалізації.
Золтан Балог подякував за зустріч. "Я відчуваю, що ми надзвичайно конструктивно провели діалог. Я хотів би, щоби широкий загал України зрозумів те, що ми намагалися показати позицію угорців, які проживають в Україні. Те, що є добрим для громади України угорської національності, саме це є добрим для Угорщини. Надалі ми прагнемо продовжувати діалог у консенсусі і з угорською спільнотою. Ми готові до проведення подальших перемовин щодо методів навчання, викладання і застосування цього закону", — сказав Балог.
19.10.2017