Поцілуйте замок

Олеський замок, Золочівський замок, Підгорецький замок, Каплиця Боїмів – невдовзі відомі пам’ятки Львова та Львівщини можуть перейти зі сфери юрисдикції Львівської національної галереї мистецтв у власність обласної ради. Ініціатором змін виступив директор згаданої установи – Тарас Возняк, який несамохіть виявився продуцентом найбільшої кількості скандалів у культурній сфері на Львівщині.

 

Олеський замок, виявилося, є самотнім

 

Пан Возняк, як і керівництво «сеймику», пояснює свою ініціативу намаганням впорядкувати майнові колізії з правовстановлюючими документами на пам’ятки. Згідно з офіційною версією, замки досі не мають нормального акта реєстрації на нерухоме майно, а невдовзі після перереєстрації вони опиняться на балансі Міністерства культури – розпорядника Галереї ім. Бориса Возницького. Утім, низка культурних та політичних діячів Львівщини вважає, що за спробою переписати право власності стоїть намір перепродати замки.

 

Зміна юрисдикції шести культурно-історичних об’єктів (а йдеться ще про Башту колишньої Святодухівської церкви XVIII ст., розташовану на вулиці Коперніка у Львові, де зараз розмістився музей «Русалки Дністрової», та Оборонну вежу у селі П’ятничани на Жидачівщині) передбачена проектом рішення Львівської обласної ради, який розробили депутати в серпні цього року. Проект документа дискутували аж на трьох поспіль підготовчих засіданнях «сеймику», але він так і не дійшов на розгляд сесійної зали. Цього вівторка постійна комісія з питань культури та історико-культурної спадщини Львівської облради вирішила зняти документ із порядку денного, покликавшись на те, що він потребує доопрацювання.

 

 

«На моїх очах збиралися всі ці замки»

 

Напередодні самої сесії у Львові відбулося відразу дві прес-конференції, покликані недопустити голосування за відчуження пам’яток на користь обласної ради. На одній оголосили про створення громадського комітету на захист пам’яток, до котрого ввійшли колишня директорка Львівської галереї мистецтв Лариса Разінкова-Возницька, «свободівці» Олег Панькевич, Мирослава Бабінська, Віталій Горбенко, народний депутат Юрій Шухевич, митці Любомир Медвідь та Андрій Бокотей. Іншу «пресівку» проводили перша заступниця голови парламентського комітету з питань культури Ірина Подоляк та очільники фракції «Самопоміч» в обласній раді Інна Свистун та Роман Кізима. Умовно, одні репрезентували опозицію до керівника галереї пана Возняка, а інші – до голови Львівської обласної ради Олександра Ганущина.

 

«У жодному разі не можна зараз замки передавати до комунальної власності. Тим більш, що вони й так є у державній власності. Вони просто будуть пропадати», – заявила Лариса Разінкова-Возницька. «Я працювала в музеї протягом 45 років, працювала під керівництвом Бориса Возницького. На моїх очах збиралися всі ці об’єкти, замки... Те, що зараз відбувається, мені незрозуміло», – обурилася екс-директор галереї.

 

Представники «Самопомочі» натомість заявили: в проекті рішення обласної ради нема жодних запобіжників, що котрийсь із об’єктів не «випаде» з державної власності десь у процесі перереєстрації.

 

На знимці – замок із Каплиці Боїмів. Слушна знимка, щоб обіграти омоніми: «замо́к» і «за́мок»

 

 

«Ці об’єкти одразу має перебрати у власність на себе держава, – заявила Ірина Подоляк. – Такий варіант найкращий, але мусимо розуміти, що це є значно довший процес: це може тривати ще рік або й більше. Може бути інший варіант, коли в проекті рішення обласної ради буде встановлений запобіжник – умовно кажучи, третій чи четвертий пункт, який говоритиме нам, що після того, коли обласна рада набуває ці об’єкти, розпочинається процес передачі Кабінету Міністрів, тобто державі. Інакше, якщо цей проект залишиться таким, як зараз, то голосувати за нього не можна. Бо всі ці загрози залишаються – що об’єкт у комунальній обласній власності. Ці об’єкти можуть бути продані, перепродані, виорендувані і так далі», – аргументувала народний депутат.

 

 

«Мінкульт ще нам за це подякує»

 

У середу, після сесії обласної ради, голова ЛОР Олександр Ганущин заявив у спілкуванні з журналістами, що дискусія довкола майна Картинної галереї має забагато «зайвих інсинуацій, зайвих висновків і безпідставних тверджень».

«Станом на сьогодні є частина замкових комплексів, які входять до Національної галереї мистецтв, котрі не мають належного оформлення порядку власності», – констатував Ганущин.

Він запевнив, що пам’ятки залишаться у власності держави й не підуть на продаж абощо. «Ми приймемо це рішення і цим самим рішенням віддамо ці замки Міністерству культури, а вони, відповідно, покладуть це питання одним розчерком пера на Картинну галерею. Проблеми насправді не існує», – запевнив Ганущин.

Голова обласної ради звернув увагу на те, що питання про підпорядкування пам’яток ініціювала сама Львівська галерея.

 

Звернення від Тараса Возняка надійшло до ЛОР та Львівської ОДА ще в квітні. В листі директор галереї просить «з метою приведення у відповідність до вимог чинного законодавства договірних відносин щодо користування національними пам’ятками архітектури […] прискорити укладення з нами договорів оренди на об’єкти культурної спадщини, які музеєфіковані і перебувають у користуванні Львівської національної галереї мистецтв ім. Возницького».

 

Копія Вознякового листа до ЛОР і ЛОДА. Фото Віталія Горбенка

 

 

Львівська обласна рада прислухалася до заклику пана Возняка. У травні облрада на своїй сесії постановила виділити з обласного бюджету 120 тисяч гривень на оформлення технічної документації для перереєстрації філій галереї.

«Ми закладали ці кошти якраз для того, щоб оформити право власності, – нагадав Олександр Ганущин. – Фізично прийти це поміряти, "поставити" це на папір, підготувати пакет документів, котрі є необхідними для державної реєстрації майнових прав на речове майно. Цього не було зроблено [Міністерством культури]. Ми вважаємо, що в такий спосіб ми допомагаємо Міністерству культури вирішити проблему, яка є в них», – сказав спікер, додавши, що Мінкульт «ще нам за це подякує».

 

 

«Обласна рада – то захоплювач»

 

Водночас частина депутатів скептично ставляться до запевнень Ганущина.

 

Член комісії з питань культури та історико-культурної спадщини Мирослава Бабінська («Свобода») заявила, що технічної документації для громадськості так і не розкрили. «На неї виділили кошти, її зробили, але її ніхто не бачив. Відтак до кінця не зрозуміло, для чого все це робиться», – зазначила Бабінська.

«Ми боїмося втратити ці замки взагалі. Якщо область прийме їх у комунальну власність, а обласний бюджет не зможе їх утримувати – не маємо певності, що держава їх прийме… Тут ідеться не лише про замки – вони мають величезну територію, паркові зони, які можуть бути цікаві якимсь потенційним забудовникам», – пояснила Бабінська.

 

На прес-конференції представники «Самопомочі» заявили, що обласна рада демонструє підозріле завзяття щодо майнових справ, а сам «маршалок» неодноразово попадався на тому, що не дотримує власного слова.

«У нас Львівська обласна рада – як такий певного роду захоплювач: давайте візьмемо замки, давайте візьмемо землі», – заявила голова фракції Інна Свистун, нагадавши про те, що на попередній сесії депутати облради ствердно проголосували за рішення, котрим підтвердили майнові права на 40 ділянок на теренах Львова.

Пані Свистун повідомила, що, згідно з витягом із державного реєстру, замок в Олеську вже зареєстрований на Національну галерею мистецтв ім. Возницького, а його власником є держава в особі Міністерства культури. «Відтак виникає питання: для чого нам рішення про прийняття такого замку у власність області?» – дивується депутат. З її слів, таку ж реєстрацію має і Золочівський замок.

 

Комплекс Золочівського замку належить державі. Водночас на частині території господарює компанія Петра Писарчука 

 

Інна Свистун заявила, що проект рішення, підготований в обласній раді, є абсолютно неготовим і потребує детального аналізу й уточнень. «Я не бачу перепон, щоб не зареєструвати такі об’єкти відразу на власність держави. Можемо нині дуже так гарно говорити: "Сьогодні [реєструємо] за областю, а завтра – може, передамо державі. Ні, завтра буде завтра. А ми мусимо мати стратегію, як розвиваємося за кожним напрямком, мусимо мати позицію, захищати її і розуміти, хто які робитиме подальші кроки», – зазначила голова фракції «Самопоміч».

 

Голова обласної ради Олександр Ганущин зі свого боку пообіцяв: документ виправлять, і в ньому будуть гарантії про одночасну реєстрацію замків на державу. «У нас є 1667 об’єктів у обласній комунальній власності. Ми не маємо на меті додати до них іще п’ять чи шість. Ми маємо на меті зареєструвати право власності на ці замки і передати їх в тому порядку Міністерству культури… Ми про свою мету говоримо прозоро, про те, що ми хочемо зробити саме так. При чому ми цю мету готові прописати одразу в цьому рішенні», – запевнив Ганущин.

 

Ми «б’ємося в груди», Возняк – у бюрократію

 

Заступниця парламентського комітету з питань культури Ірина Подоляк загалом висловлює підтримку намірові впорядкувати майнові права на культурні пам’ятки. На відміну від низки критиків, вона не береться звинувачувати директора галереї Тараса Возняка в намірах розпродати замки абощо. Але Вознякові бракує публічності, констатує Подоляк. «Я наполегливо просила – і він погодився з цим – що вже, здається, найвищий час дати розширену і розгорнуту прес-конференцію стосовно всіх тих проблем, які є у Львівській картинній галереї, для того, щоб унеможливити інсинуації, маніпуляції, домисли і так далі», – закликала вона.

 

Тарас Возняк наразі не зважився на прес-конференцію. Водночас у своїй свіжій колонці для tvoemisto.tv він обурюється «рейвахом» довкола перереєстрації прав.

 

 

«Як правило, про замки говорять люди, які є, з одного боку, абсолютно некомпетентними в цій темі. З другого, не мають жодного документа про правовий статус, про майновий статус і наміри, а тільки б’ються в груди й не бачать суті справи», – зазначив пан Тарас.

Возняк розповів, що коли прийшов на посаду, то розпочав інвентаризацію не лише книг, картин та інших експонатів, а й будівель та земельних ділянок. «Сучасних документів, які би встановлювали право власності, на жоден із трьох замків – Олеський, Підгорецький та Золочівський – не існує. Були радянські документи з печатками, але тоді це була загальнонародна власність. Є акти виконкому з початку 90-х. Але зараз замки висять у повітрі – вже майже двадцять п’ять років», – пояснив Возняк, додавши, що він не має змоги укладати правочини з замками, «адже не маю договору оренди ні з обласною радою, ні з міською, ні з урядом чи Фондом державного майна».

«Не розумію, звідки весь цей рейвах», – підсумовує Тарас Возняк.

 

12.10.2017