Керівник Державної космічної аґенції вважає, що КНДР могла отримати ракетні двигуни із Росії.

 

В.о. голови Державної космічної аґенції Юрій Радченко заявив, що твердження про можливість постачання Україною двигунів до ракет у Північну Корею є безпідставними.

 

Про це він сказав на спеціально скликаній прес-конференції в Києві, у котрій також узяли участь директор Національного інституту стратеґічних досліджень Володимир Горбулін та керівник Державної служби експортного контролю України Ігор Савул, інформує аґенція "Укрінформ"

 

"Слід сказати про те, що такі двигуни випускав в Україні до 2001 року завод «Південмаш» за документацією підприємства «Енергомаш» (місто Москва). Двигуни активно використовували у двох проектах – «Циклон-2» і «Циклон-3». Ці ракети виготовляли на «Південмаші» в інтересах Російської Федерації. Було виготовлено в цілому 101 ракету «Циклон-3» і 122 ракети «Циклон-2», всі пуски пройшли успішно. Самостійно жодних поставок двигунів Україна не здійснювала за увесь час незалежності, тобто українське підприємство «Південмаш» і супровідне його КБ «Південне». Тому твердження пана Еллемана (старший науковий співробітник Міжнародного інституту стратегічних досліджень, автор доповіді про участь конструкторів пострадянських країн в успіху ядерної програми КНДР, – Z) є абсолютно безпідставним", – зазначив Радченко.

 

Водночас він уточнив, що Україна постачала двигуни лише у складі ракет (у комплектах було чотири двигуни). Інших варіантів поставки, запевняє експерт, не було.

 

Зі слів експерта, у Росії нині є ракети з українськими двигунами РД-250. Не відкидають, що саме ці розробки й отримала Північна Корея. "За оперативною інформацією, Росія має сьогодні ракети "Циклон-2" і "Циклон-3" у кількості від 7 до 20 ракет, у них ці двигуни (РД-250) є. Документація є", – сказав Радченко.

 

З його слів, ці двигуни раніше надіслали до РФ у складі ракет відповідно до російської космічної програми. Водночас керівник Державного космічного агентства наголосив, що зараз в України немає жодної можливості виробляти і постачати ці двигуни.

 

"Із числа готових виробів вони можуть ці двигуни постачати кому завгодно. Цього не можна відкидати, враховуючи партнерські відносини Росії і Північної Кореї", – додав експерт.

 

Юрій Радченко наголосив: українські підприємства ніколи не виготовляли, не проектували бойових ракет – лише космічні у співпраці з Росією.

 

"Для того, щоб ракету і двигун відповідним чином використовувати, треба мати доступ до технології виробництва ракетного палива. Такої технології Корея не має. Її мають, за великим рахунком, дві сторони: Росія та Китай. Державне космічне агентство доручило конструкторському бюро «Південне» дати висновок, яким чином ця технологія могла потрапити до Кореї. На сайті технічного агентства, на сайті КБ «Південне», була опублікована інформація, що ці технологія та вироби не могли потрапити до Кореї з території України. Наша думка та думка експертів з цього приводу однозначна, адже ми дотримуємось усіх міжнародних обмежень щодо постачання ракетних технологій і зобов'язань України щодо передачі технології інших країнам. Крім того, до сьогодні Україна та підприємства комічної галузі не займались виробництвом бойових ракет. Тобто ми не проектували бойових ракет і лише за міжнародними домовленостями виробляли «Циклон-2» і «Циклон-3» (це були космічні ракети), реалізуючи російську космічну програму", – пояснив Радченко.

 

При цім він нагадав, що у 2011 році громадяни Північної Кореї намагались отримати документацію щодо виробництва ракетної техніки, однак були затримані. "На міжнародній конференції, що проводили у місті Дніпрі, громадяни Північної Кореї спробували отримати документацію, дипломні роботи з ракетної техніки. Але їх затримали працівники Служби безпеки і вони були засуджені згідно з законом: отримали 8 років обмеження волі, тобто досі вони ув'язнені", – зазначив в.о. голови Державного космічного агентства.

 

Інших провокацій з боку Північної Кореї стосовно отримання документації чи готової продукції з українських підприємств, зі слів Радченка, не було.

 

15.08.2017