Тернопільська «Свобода»: ідеалізація і знецінення

Тернопільське протистояння в лавах ВО «Свобода» і далі перебуває у гарячій фазі. Партія вже зібрала підписи містян, аби, згідно з буквою закону, відкликати мандати трьох депутатів Тернопільської міськради, які ще до квітня цього року носили в кишені свободівський партквиток, а потім зі скандалами були його (цього квитка) позбавлені. А чи залишаться вони (ці троє) з мандатами ТМР (депутатами стали як висуванці «Свободи»), тепер вирішуватиме Територіальна виборча комісія.

Самі вигнанці зі «Свободи» та виборці, які їх підтримують, заявляють про суттєві порушення, до яких вдалася партія у процедурі відкликання. Та ще й подалися в суд, аби той визнав нелегітимною останню сесію ТМР, яку міський голова Сергій Надал (зайве нагадувати, що він теж зі «Свободи») розпочав без необхідного кворуму.

Тож спробуємо спрогнозувати, чим закінчиться внутрішньопартійний конфлікт, який врешті охопив увесь політикум міста, та довідатися, чому депутати ТМР не розглядають практично жодних важливих для Тернополя питань?

 

Сесійна зала ТМР. Депутати виконують гімн України

 

Сесія була, та чи законна?

 

Засідання сесії міської ради у Тернополі вже кілька місяців заслуговують на статус політичного шоу. Під стінами муніципалітету партійці не лише з Тернополя, а й з інших міст, громадські активісти, поліцейські, нацгвардійці і пересічні городяни збираються за годину до анонсованого початку сесії.

 

Перекрита вулиця, металодетектор, огляд особистих речей і навіть службові собаки стали невід’ємною частиною цієї події.

 

Минулого понеділка, 26 червня, пленарне засідання Тернопільської міськради розпочалося вже традиціно саме так. Це було, по суті, продовження сесії, що розпочалася ще 2 червня. Щоправда, частина депутатів, як уже сказано вище, вважають її нелегітимною. Вони переконані, що відкриття сесії і прийняття порядку денного, яке відбулося при реєстрації 21 депутата з 42-х, не має чинності, адже для кворуму треба було ще одного обранця. Асоціація міст України підтвердила, надіславши офіційні роз’яснення, що для правочинності сесії необхідна присутність 50%+1 від загального складу ради депутатів, а в випадку ТМР це мінімум 22 особи. У зв’язку з цим екс-свободівець (один із тих трьох, яких виключили з ВО «Свобода» у квітні) депутат Роман Навроцький звернувся до суду з адміністративним позовом. Якщо суд визнає правоту депутата, то всі рішення сесії втратять юридичну силу.

 

Компроміс заради Тернополя


Сутички і фізичний контакт протистоячих сторін під мерією у понеділок унеможливила присутність більше сотні правоохоронців. Тож цього разу обішлося без підбитих очей і вивихнутих суглобів. Виникало враження навіть, що депутатам вдалося домовитися. Екс-«свободівці» Ігор Турський, Іван Сороколіт і Роман Навроцький не прийшли на засідання. Їхні ж колеги із ВО «Самопоміч» та БПП, які в конфлікті стали на бік упосліджуваної меншості, взяли участь у сесії. Однак у сесійній залі озвучили звернення, текст якого згодом з’явився у місцевих ЗМІ:

 

«Всі депутатські фракції Тернопільської міської ради братимуть участь у голосуваннях щодо питань, пов’язаних із забезпеченням функціонування міста. Насамперед тих, які гарантують виконання програм розвитку та фінансування соціально-економічних програм. Прості тернополяни не повинні страждати від політичних суперечок всередині ради.
Ми, депутати ТМР, наполягаємо на глибокій перевірці усіх питань, пов’язаних із передачею комунальної землі, особливо у випадках, де виник великий суспільний резонанс. Такі питання мають бути детально вивчені відповідними профільними комісіями за участі громади. І лише після цього винесені на розгляд сесії.
Спільним рішенням депутатських фракцій пропонується зняти з порядку денного сесії всі наступні проекти, пов’язані із земельними питаннями, та доопрацювати їх до наступної сесії…
Усі політичні сили, представлені в міській раді, мають відмовитися від інформаційних маніпуляцій як метод тиску на депутатський корпус…»

 

Екс-«свободівці» Сороколіт, Навроцький, Турський

 

Міський голова Сергій Надал погодився з пропозицією депутатів, запропонував зібратися в найкоротші терміни — до десяти днів — і провести нову сесію. Тож вона вже точно покаже, наскільки значні зміни відбулися у позиціях сторін.

 

Наразі інформацію про депутатський компроміс заради міста підтверджують і депутати-вигнанці, а свою відсутність на останньому засіданні сесії ТМР пояснюють так:  

 

«Сесія, що відбувалася 2 червня, і, відповідно, її продовження у понеділок, 26 червня, є незаконною, — зазначає Іван Сорокаліт. — Адже розпочалася вона без наявності необхідного кворуму. І це буде доведено у суді. Тому я не бачив змісту витрачати час та зусилля, щоби "прориватися" до сесійної зали. Водночас дякую депутатам, що все ж відмовилися розглядати велику кількість питань на нелегітимній сесії і закрили її, щоб не ставити під удар незаконності питання простих людей. Був вкотре приємно здивований, що мої виборці знову, без прохання та закликів, прийшли до міськради захищати свого депутата. Чесно, їх щира наполегливість дуже мотивує».

 

Три мандати в руках ТВК

 

Довести до переможного кінця справу відкликання трьох екс-однопартійців з ТМР, схоже, стало справою честі для місцевих «свободівців», і вони розпочали передбачену у виборчому законодавстві процедуру. Ще наприкінці травня в комунальному закладі «Український дім "Перемога"» відбулися збори, на яких сформували ініціативну групу, аби запустити початок позбавлення мандатів трьох депутатів. Відзначимо, що це зібрання не опублічнювали і ретельно охороняли.

 

«Збори організовувались і проводились функціонерами партії, — написала у своєму пості в фейсбуці координатор Руху "Чесно" у Тернополі Юлія Ковальчук. — Згідно з законом, не пізніш як за два дні до дня проведення зборів виборців, на яких буде розглядатися питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, про дату, місце та час їх проведення повідомляються регіональні та/або місцеві засоби масової інформації. Представникам засобів масової інформації гарантується безперешкодний доступ на збори виборців, на яких розглядається питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою. ЗМІ не були повідомленні. Далі, згідно з Законом, має утворитись ініціативна група для збирання підписів виборців відповідного виборчого округу на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, до складу якої можуть бути включені виборці відповідного округу, та затверджується її персональний склад. Утворилась, з самих ж "свободівців". Їх імена на відео. Було багато охорони. Дивно, навіщо виборцям охорона?»

 

Після цього неоднозначного зібрання розпочався активний збір підписів. У соцмережах можна було побачити різну інформацію про цей процес. Писали, що займалися цим підлітки, що збирали підписи по всьому місту, а не лише на території округів, також активно залучили до цього процесу ЖЕКи. Врешті 16 червня підписи передали в територіальну виборчу комісію. Після кількох невдалих спроб (комісія теж має проблеми із кворумом) членам ТВК все-таки вдалося зібратися. Наразі рішення щодо відкликання перебуває на стадії обговорень.

 

ВО «Свобода» тим часом нарощує активність. Днями зібрали місцеві ЗМІ й вкотре аргументували й анонсували свої дії щодо трьох екс-партійців.  

 

«Моніторинг діяльності депутатів міськради, котрий проводила "Свобода", продемонстрував розбіжності в голосуванні кількох уже екс-"свободівців". Їхня позиція суперечила програмі ВО "Свобода" на місцевих виборах 2015 року, — цитуємо голову Тернопільської обласної організації ВО "Свобода" Олега Сиротюка, який знає, на які точки натискати, працюючи з посполитим тернопільським людом. — Зокрема, Роман Навроцький, Ігор Турський та Іван Сороколіт не підтримували проекти рішення у питаннях духовності, культури, вшанування Героїв російсько-української війни та захисту національних інтересів, соціального захисту учасників російсько-української війни, соціального захисту та охорони здоров'я, обороноздатності та безпеки, підтримки та захисту малого підприємництва, освіти та культури, розвитку царини житлово-комунального господарства, фізичної культури та спорту».

 

Схрестивши руки на грудях, Олег Сиротюк спілкується з невдоволеним електоратом

 

Однак ініціаторам прес-конференції тяжко було опонувати залу, коли зайшлося про конкретні приклади і реальні справи опальних депутатів на їхініх округах. До представників ЗМІ долучилися представники виборців, які в унісон з трійцею депутатів в партійному екзилі обурювалися, що підписи за відкликання збирали не в округах кожного із депутатів, а по всьому місту.

 

«Щодо ТВК та загалом самої процедури відкликання, то, погодьтеся, як мінімум дивно, що жоден із керівників ініціативних груп по відкликанню депутатів і жоден із виборців, котрі бажають відкликати депутатів, не з’являються на засідання ТВК, — додає екс-"свободівець" Іван Сороколіт. — Також ні обурені виборці, ні ініціатори відкликання не приходили жодного разу на прийом громадян, який я стабільно проводжу стабільно двічі на тиждень. При цьому представники "Свободи" продовжують називати відкликання "народною ініціативою", незважаючи на думку людей, які реально підтримували мене на виборах. Щодо роботи членів ТВК, то той, хто бував на останніх зборах, міг особисто переконатись у суттєвій заангажованій позиції окремих її членів. Не виключаю, що частиною членів ТВК буде вестись активна спроба побачити в цій усій комедії зі збором підписів "народної ініціативи" повну законність. Власне, кінцеве голосування це чітко покаже. Далі — кожен робитиме висновки самостійно. Ресурси проти нас задіяні неймовірні: і фінансові, і політичні, й адміністративні. Та я неодноразово говорив, що мандат — не цінність. Це лише інструмент. Зберегти гідність важливіше за будь-яку владу і мандати. Тим паче, що справжня влада — це підтримка людей, яку я особисто відчуваю щодня. Тому немає жодного сценарію, при якому би за задумом наших опонентів сталося "всьо пропало". А ось ганьби на себе наші опоненти, на жаль, назбирують все більше…»

 

Виглядає, що до закінчення свободівських коломийок у Тернополі ще далекувато. Температура протистояння лише зростає. А тим часом у місті назбирується купа претензій до діяльності свободівської влади: викликають питання новобудови (як уже готові, так і щойно плановані), обростають скандалами все дивніші «ноу-хау», як от торф’яні котельні посеред спальних районів Тернополя. Тож про спокій Сергієві Надалу та його колегам по партії лишається лише мріяти – громада налаштована до ВО «Свобода» тепер вже не аж так компліментарно, сиріч без відчуття підсвідомої приязні.

 

Тернполяни не хочуть ковтати дим від торфу, яким Надал вирішив опалювати місто вже з цієї осені — і це ще одне велике непорозуміння між правлячою партією та її електоратом 

 

29.06.2017