Юлія ТОМЧИШИН

Навколо Тернопільської міської ради розгорівся черговий скандал. Наприкінці того тижня там знову не змогли провести сесію. Це вже вдруге поспіль рада не в стані розглядати порядок денний: у квітні засідання перенесли через неготовність депутатського корпусу до порозуміння і радикально налаштованих пікетувальників, які жбурляли в обранців яйця, а тепер – внаслідок відвертих провокацій під стінами сесійної зали. Причина розбрату – мандати трьох депутатів-«свободівців», яких виключили із партії. У ВО «Свобода» пішли на принцип і тепер вимагають, щоби ці депутати добровільно зреклися свого статусу у ТМР, а «вигнанці» заявляють, що їх обирали виборці – тож, мовляв, лише вони можуть зняти з них депутатські повноваження.

 

 

Партія одна, позиції – різні

 

Незгоди і непорозуміння у фактично свободівській міській раді Тернополя почалися вже незадовго після місцевих виборів. «Свобода» отримала аж 13 депутатських крісел, однак виявилося, що не всі партійці готові працювати у команді міського голови Сергія Надала (теж ВО «Свобода») і підтримувати його під час голосувань.

 

Цьогоріч навесні ситуація загострилася під час голосування за внесення змін до Генерального плану міста, проти яких виступила частина депутатів, архітекторів і громадських активістів. В один голос незгідні запевняли, що цих змін не виносили на громадські обговорення, а їх ня мета – узаконити земельний «дерибан» минулих років, а також забудову парків і зелених зон у майбутньому. Окрім цього, досі триває розслідування у кримінальному провадженні щодо можливої підробки Генплану. Та, незважаючи на значний суспільний резонанс, депутати підтримали внесення змін до Генплану. За це проголосували 26 обранців із 42-х. Серед тих, хто залишилися в опозиції, було троє «свободівців» – Іван Сорокаліт, Ігор Турський та Роман Навроцький. Незадовго їх офіційно виключили з партії ВО «Свобода» з формулюванням: «за систематичне порушення внутрішньої партійної дісципліни».

 

У сесійній залі ТМР

 

«Ми дійшли висновку, що такі особи, як Роман Навроцький, Іван Сороколіт та Ігор Турський у своїх публічних виступах, у своїх голосуваннях відійшли від програмових засад, з якими політична партія ішла на місцеві вибори», – пояснив партійний бонза Руслан Кошулинський і закликав цих трьох скласти мандати депутатів Тернопільської міської ради.

 

Зазначимо, що Іван Сороколіт, Ігор Турський та Роман Навроцький під час виборів отримали одну з найбільших підтримок виборців – 52,6%, 37,7% та 31,8% відповідно. Ігор Турський за минулої каденції був секретарем міськради, а Навроцький донедавна очолював міську організацію «Свободи».

 

Мандат – довіра виборців чи партійний інструмент?

 

Оскільки депутати-вигнанці не поспішали складати мандати, однопартійці вирішили влаштувати непокірним обструкцію і навіть фізично перешкоджати їхній присутності на сесії ТМР. «Свободівці» не лише з Тернополя, а й із сусідніх міст та районів області блокували вхід у міську раду перед початком сесії 24 квітня. Трьох екс-«свободівців» назвали зрадниками й наладували для них смітники. Запаслися протестувальники яйцями та зеленкою.

 

«Ці люди зрадили партію, – зазначив нардеп від Тернопільщини Михайло Головко. – Вони зрадили програму, з якою йшли на вибори, зрадили виборців, які віддали свої голоси за "Свободу", партійні положення, отримували регулярні стягнення, зауваження, догани упродовж півтора року. Але вони не реагували. Всупереч рішенню партії співпрацювали з БПП, і в кінцевому результаті – ось такий фінал. Ми запустимо процедуру відкликання і здачі мандатів. Ми до них звернулися відкрито: скиньте свої мандати, ви зрадили політичну силу, від якої йшли на вибори».

 

Натомість Іван Сороколіт, Ігор Турський та Роман Навроцький прийшли на сесію зі своїми виборцями, які запевняють, що задоволені роботою своїх обранців. Також їх підтримали депутати від «Самопомочі» та БПП і громадські активісти.

 

Блокувальники відмовилися впускати трьох депутатів. А їх колеги, що висловили підтримку «вигнанцям», заявили, що не зайдуть у сесійну залу без них. Не обійшлося без провокацій, від яких постраждали двоє депутатів від БПП – з місця події вони поїхали на «швидкій». Юрію Смакоузу хляпнули в обличчя з перцевого балона, коли він намагався пройти у приміщення ради, депутатові Володимиру Міську мало не вибили око яйцем. Сесію перенесли, а депутати, які не потрапили у сесійну залу через блокувальників, звернулися до правоохоронців із заявами про перешкоджання у здійсненні їх депутатських повноважень.

 

Протест під стінами ТМР

 

«На мою думку, це порушення статті 351 ККУ – перешкоджання діяльності депутата місцевої ради, що тягне за собою кримінальну відповідальність, – зазначив Іван Сороколіт. – Я не тримаюся за мандат. Але виборці забороняють мені його складати. Якщо в третіх осіб є бажання, щоб я склав мандат, то їм треба поспілкуватися спочатку з тими, хто мене обирав. Якщо в рамках чинного законодавства будуть зібрані підписи, пройдені всі процедури, за мандат триматися не буду. Але добровільне складання мандату з мого боку якраз і буде зрадою виборців».

 

Спроба №2: міськраду замінували і заблокували

 

Наступна спроба провести сесію Тернопільської міської ради 12 травня розпочалася двома повідомленнями про замінування та можливість підпалу приміщення муніципалітету. Окрім того, вхід у будівлю традиційно заблокували «свободівці». А їхні екс-однопартійці прийшли з колегами-депутатами і своїми виборцями. Цього разу обійшлося без зеленки і яєць, однак порозумітися не вдалося. Оскільки у будівлю мерії нікого не впускали, у депутатів з’явилася ідея провести сесію на вулиці. Добро дав міський голова, хоча і зазначив, що, відповідно до регламенту, можна проводити її тільки у приміщенні ради. Та ще одною перешкодою стала відсутність кворуму.  

 

«Як міський голова я зобов’язаний забезпечити максимально ефективну роботу міської ради й ефективне управління господарством міста, – зазначив Сергій Надал. –  Але водночас я несу відповідальність за життя та здоров’я тернополян і гостей нашого міста. Показово, що "замінували" міську раду у той час, коли вона мала розглядати дуже важливі питання для діяльності міста».

 

Міський голова Тернополя, "свободівець" Сергій Надал

 

Врешті депутати підготували спільну заяву про перешкоджання депутатській діяльності. Повідомлення про замінування вони вважають спланованим, щоби відтермінувати проведення сесії. Також закликають «свободівців» діяти в рамках закону і не перешкоджати роботі міської ради.

 

«Легко виголошувати патріотичні гасла, вигукувати, що Україна понад усе, а на практиці зневажати закони України, – каже депутат Тернопільської міськради від БПП Володимир Місько. – Сьогодні є достатньо механізмів, аби відкликати депутатів у цілком законний спосіб. Ми не допустимо перетворення України на середньовічну країну. Ми будемо домагатися і працювати над тим, щоб усі депутати і всі тернополяни мали рівний доступ до всіх можливих адміністративних будівель у місті. А рішення приймалися відкрито і публічно із залученням громадськості під час обговорень і дискусій і в жодному разі без використання насильства».

 

Варто зазначити, що для охорони громадського порядку у день запланованої сесії було залучено 200 правоохоронців. Довелося навіть відкликати загін, який вирушив у столицю для роботи під час «Євробачення», оскільки в окремих місцевих ЗМІ та соцмережах з’явилися повідомлення про плановані сутички і навіть можливе кровопролиття під міською радою.

 

Коли відбудеться наступна сесія – невідомо. За словами представника ВО «Свобода» Володимира Стаюри, депутатів-вигнанців на сесію й далі не пропускатимуть, а паралельно розпочнуть юридичну процедуру позбавлення їх мандатів.

 

Хто обирав, той і відкликає

 

Тема депутатських мандатів та їх відкликання у Тернополі особливо актуальна. У міській раді цю законодавчу норму застосовували двічі. Причиною було невідвідування обранцями протягом року більш ніж половини пленарних засідань ради або засідань постійної комісії, відповідно до  п. 2 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад».

 

Отож у лютому 2015 року депутати проголосували за дострокове припинення повноважень депутатів-прогульників Миколи Гнатіва, Петра Гоча, Василя Лукіна, Сергія Мамаєва та Віталія Цимбалюка. Варто зазначити, що всі депутати були представниками однієї політичної сили – Партії регіонів. Зрозуміло, що думки виборців у цьому випадку ретельно не вивчали, бо вона й так була добре відомою.

 

А у серпні 2015 року депутати ТМР прийняли рішення стосовно ще одного депутата, цього разу представника ВО «Свобода» Ігоря Дулеби. Хоч Громадський рух «ЧЕСНО» нарахував на той час аж 18 кандидатів на відкликання, жертвою прогулів впав лише цей один депутат.

 

Пікет під стінами ТМР

 

Однак із серпня 2015 року вступив в дію новий закон «Про місцеві вибори», який значно обмежив вплив місцевих рад на відкликання депутатів.

 

«Отже, якщо раніше ініціаторами відкликання могли бути виборці округу та місцева рада, то тепер з ініціативою відкликання можуть виступати лише виборці з його територіального виборчого округу, – зазначає адвокат, юрист Комітету виборців України Тетяна Семусь. – На вищий керівний орган партії покладена функція лише погодження або непогодження такого відкликання. Сама ж партія відкликати депутата не уповноважена, вона може лише дисциплінарно впливати на нього в порядку, прописаному в установчих документах партії (в тому числі виключати з лав партії, що, як вбачається, жодним чином не впливає на його статус депутата місцевої ради)».

 

У законі прописаний детальний механізм відкликання депутата виборцями. Варто зазначити, це непростий процес, який потребує доволі значних зусиль. Звичайно, проголосувати під час сесії – простіший спосіб. Тож з 2015 у Тернополі не позбавляли депутатів мандатів. Зокрема, коли у 2016 році депутата міськради від «Народного контролю» Романа Ляховича спіймали з хабарем, то його однопартійці заявили, що у разі підтвердження інформації про злочин Роману Ляховичу запропонують скласти уповноваження добровільно – або, за відмови, самі ж «народноконтролівці» звернуться у Тернопільську міську виборчу комісію із клопотанням припинити повноваження депутата. Пан Роман на суді визнав свою вину й отримав покарання у вигляді штрафу розміром 25,5 тисяч гривень. Однак від мандата не відмовився, він і досі депутат, хоча не є членом «Народного контролю».

 

Протестувальники під стінами Тернопільської міської ради

 

Вже у 2017 році ВО «Батьківщина» вирішила виключати з партії чотирьох своїх депутатів, які проголосували за внесення змін до Генерального плану Тернополя під час сесії міськради всупереч позиції партії. Цим депутатам теж запропонували добровільно скласти мандати. Однак далі пропозиції справа не пішла. Наступною стала ВО «Свобода» і показала приклад радикальніших дій. Однак чому від 7 квітня партійці не розпочали законної процедури позбавлення мандатів своїх екс-побратимів, невідомо. Питання, чому міську раду блокує лише один депутат Тернопільської міської ради від ВО «Свобода», а для підтримки доводиться скликати представників з інших міст, також залишається відкритим.

 

У Тернополі ж наразі сподіваються, що депутатам вдасться найти порозуміння. Адже окрім нагальних господарських справ, у місті назріває і кілька земельних конфліктів, є загроза забудови зелених зон. Тож поки політики чубляться, на місці скверу може з’явитися готель, а біля Палацу культури виросте багатоповерхівка…

 

15.05.2017