Про це заявив міністр закордонних справ Польщі Вітольд Ващиковський.
За словами Ващиковського, польський уряд має намір замість Туска висунути кандидатом на президента Ради ЄУ одного з польських членів Європейського Парламенту. Як повідомило польське видання Wirtualna Polska, йдеться про євродепутата Яцека Саріуша-Вольського (Jacek Saryusz-Wolski), котрий, як і Туск, є членом опозиційної партії Громадянська платформа.
Правляча партія «Право і Справедливість» віддавна виступала проти Дональда Туска. Вищий орган ПіС – політичний комітет – ухвалив відповідне рішення щодо нього. Згідно з ним, прем’єр-міністрові Польщі Беаті Шидло доручено не підтримувати кандидатуру чинного президента Ради ЄУ, а натомість запропонувати на цю посаду Саріуша-Вольського.
«Ухвала політичного комітету ПіС, де говориться про незгоду з підтримкою кандидатури Дональда Туска, має на меті зміцнення позицій польського уряду. А також наголошує на тому, що ми, як найпотужніша політична сила в Польщі, котра нині перебуває при владі, маємо застереження до роботи Дональда Туска як президента Європейської Ради і що ми не бажаємо його підтримувати. ПіС закидає Тускові, серед іншого, порушення нейтральності щодо країни-члена, анґажування в акції органів ЄУ, спрямовані проти Польщі, а також підтримка опозиції. Причому опозиції, яка не приховує свого антивладного характеру», – розповіла журналістам речниця ПіС Беата Мазурек.
Перша 2,5-річна каденція Туска на посаді Президента Ради ЄУ завершується наприкінці березня. Кандидатуру наступного очільника цього органу буде затверджено на саміті Європейської Унії, який пройде 9-10 березня.
Тим часом, як зазначають експерти, рішення Польщі в цьому питанні не є ключовим – президента можуть обрати навіть у випадку, коли країна, яку він репрезентує, виступає проти його призначення. Права вето немає в жодної країни.
05.03.2017