Новообраний президент Молдови прибрав зі своєї резиденції прапор ЄУ.

На цю знакову зміну звернули увагу журналісти, котрі в понеділок зранку, 16 грудня, прийшли на перший брифінґ нового голови держави Ігоря Додона.

 

 

Раніше на фасаді президентського будинку майоріли два прапори: зліва – державний молдавський, праворуч – 12-зірковий Європейської Унії. Тепер там по обидва боки тільки державні – червоно-жовто-сині прапори. Речник президента Іон Чебан пояснив, що для перебування прапора ЄУ на державній установі Молдови «не було жодних підстав». «В Основному Законі не міститься жодних вказівок на те, що прапор ЄУ має в країні офіційний статус і може вивішуватися над державними установами. Президент поважає Конституцію і закликає всіх наслідувати його приклад. Від сьогоднішнього дня на будівлі президентської резиденції буде встановлено лише прапор Республіки Молдова», – зазначив прес-секретар голови молдавської держави.

 

Згодом до будівлі президентської резиденції прибула делеґація депутатів урядової ліберальної партії, яких супроводжували співробітники державної охорони, повідомив молдавський інформаційний портал Point.md. Депутати принесли європейський прапор і повернули його на попереднє місце на флаґштоку будівлі.

 

Проте президент Додон, який очолює прокремлівську Партію соціалістів Молдови, пообіцяв, зі слів його речника Чебана, знову прибрати знамено ЄУ зі своєї резиденції.

 

Ще одна знакова зміна відбулася на офіційному сайті президента Молдови. Раніше його можна було читати румунською, англійською та російською. На вихідних румунську версію змінила молдавська: замість позначення RO з'явився значок MD. Змістовно ця версія сайту не зазнала змін, оскільки молдовська мова ідентична румунській літературній мові.

 

Суперечки про мову давно ведуться в молдавському суспільстві. Молдовська мова за радянських часів мала кириличну графіку, але наслідок реформи 1989-го була переведена на латинку. Після проголошення незалежності країни молдовську мову на основі латинської графіки почали викладати в школах і вишах, називаючи «румунською». З лінґвістичного погляду жодної різниці між двома мовами не існує.

 

Одна частина молдавської інтеліґенції вважає, що молдовська мова є одним з діалектів сучасної румунської мови. За їхніми словами, нею розмовляють в історичній області Молдова на сході Румунії. Тому державну мову Молдови правильніше називати румунською. 

 

Відповідно до іншої точки зору, молдовська мова старіша за румунську. Вона сформувалася в давнину, тимчасом як румунська виникла щойно в XIX столітті, коли було створено однойменну державу. Прихильники цієї позиції вимагають повсюдно закріпити назву «молдовська мова».

26.12.2016