Високі діти Горбачова

Антиалкогольна кампанія Горбачова була дуже успішною. А її завершення – одна з причин зростання смертності на початку 1990-х.

Антиалкогольна кампанія 1985-1988 рр., розпочата Михайлом Горбачовим, – один з найважливіших прикладів боротьби з пияцтвом і алкоголізмом в історії. Ця кампанія досі залишається предметом суперечок. Більше половини опитаних Всеросійським центром вивчення громадської думки у 2005 р. (58%) загалом позитивно оцінюють антиалкогольну кампанію Горбачова. Більше третини опитаних (37%) оцінюють її як хибну від самого початку.

Для чого важливо дати оцінку цим реформам? Надмірне вживання алкоголю - одна з головних причин смертності у Росії. Ми писали про дослідження економістів Іріни Дєнісової з Російської економічної школи, Деніела Трейзмена з Каліфорнійського університету у Лос-Анджелесі та Юрія Андрієнка та Алєксандра Нємцова («Водка и сигареты», «Ведомости» від 13.05.2008, і «Пиво без водки», «Ведомости» від 10.11.2009). Дослідники підтвердили: саме алкоголь (та низькі ціни на алкоголь) пояснюють значну частину сплеску смертності у Росії 1990-х рр..

Перші праці про те, що зниження смертності у 1980-х і її зростання у 1990-х рр.. були пов'язані саме з антиалкогольної кампанією, з'явилися ще наприкінці 1990-х - у першу чергу завдяки дослідженням російських демографів Владіміра Школьнікова та Алєксандра Нємцова та їхнього британського колеги Девіда Леона. Проте, лише зараз з'явилися дослідження, засновані на довгострокових даних на рівні регіонів. Джей Бхатачарія, Крістіна Ґатман і Ґрант Міллер опублікували статтю «Антиалкогольна кампанія Горбачова і криза смертності у Росії» в одному з провідних журналів з прикладної економіки, American Economic Journal: Applied Economics. Головний результат дослідження – горбачовська кампанія дала змогу зменшити кількість смертей на 400000 (24%) на рік. Це величезна величина.

Автори створили нову базу даних за показниками смертності та їхніми можливими причинами у 77 областях Росії у період з 1970 по 2000 р. Дослідження враховує, наприклад, різницю у цінах на алкоголь, виробництво і обсяг продажу алкоголю на регіональному рівні. Тридцятирічний горизонт дослідження дає змогу отримати уявлення і про ефекти, які проявляються лише через кілька років або десятиліть. Мабуть, одна з найважливіших проблем, з якою стикаються автори дослідження, – це оцінка споживання алкоголю. Адже офіційні дані не враховують зростання виробництва самогону. Щоб компенсувати дефіцит цих даних, автори вивчають дані про продаж цукру (цукор – ключова сировина для виробництва самогону), а також дані про рівень алкоголю у крові при посмертному розтині. Обидва ці методи дають змогу оцінити неофіційне виробництво і споживання алкоголю.

Автори порівнюють регіони з високим і низьким споживанням алкоголю до 1985 р. (враховуючи, втім, і низку інших чинників). Це важливо, оскільки вищі ціни або навіть повна заборона не матимуть ніякого впливу на регіони, де і так не п'ють (наприклад, з культурних або релігійних причин). А на ті регіони, де споживання алкоголю було раніше високим, заборона на споживання алкоголю матиме неабиякий вплив. Дійсно, виявилося, що антиалкогольна кампанія сильніше позначилася на питущих регіонах. У середньому у регіоні, у якому вживали додатковий літр алкоголю на людину на рік, у різні роки антиалкогольної кампанії споживання зменшилося на 28-69%.

Результати дослідження такі. Під час антиалкогольної кампанії середнє зниження смертності досягало від 2,07 смерті на 1000 населення у 1985 р. до 3,46 смерті у 1988 р. Це величезне падіння. Адже у 1984 р. показник смертності становив близько 11 осіб на 1000 населення на рік. Іншими словами, смертність в середньому зменшилася на 24%. Це приблизно 1,6 млн смертей, яких вдалося уникнути за чотири роки кампанії. До 1990 р. падіння смертності повністю завершилося. Автори оцінюють додаткові смерті, пов'язані із завершенням боротьби з алкоголізмом, у 2,15 млн у період 1992-1995 рр.., це зростання на 43% порівняно з 1989 р. Причини цих додаткових смертей, як показує дослідження, – отруєння алкоголем, серцеві захворювання і зростання насильницьких смертей – безпосередньо пов'язані зі збільшенням споживання алкоголю.

Ще одне дослідження вивчає вплив антиалкогольної кампанії на довгострокові наслідки для здоров'я. Андреа Коен з Університету Тафта у статті «Витверезіння: вплив антиалкогольної кампанії 1985-1989 рр. у Росії на здоров'я дітей» наводить дані 1990-х рр.. про здоров'я дітей, народжених під час антиалкогольної кампанії. Автор показує значні поліпшення у зрості, у рівні вакцинації і суттєве зменшення захворюваності на хронічні хвороби у цих дітей. Покращення було особливо помітними у тих регіонах, де заходи боротьби з алкоголізмом були найбільш успішними. У дітей, народжених до і після реформи (за інших рівних), таких поліпшень не спостерігалося.

Антиалкогольна кампанія Горбачова була дуже успішна. А її завершення – одна з найважливіших причин зростання смертності на початку 1990-х. Безперечно, навіть скорочення споживання алкоголю не дає змоги жити вічно. Тому зниження смертності продовжило життя 1,6 млн людей – це й пояснює те, що на початку 1990-х смертність стрімко перевищила довгостроковий тренд, а до середини 1990-х повернулася до тренду. Але й продовження життя, і суттєве покращення здоров'я дітей, народжених під час кампанії, – це, безперечно, чудовий результат, який підтверджує правильність нинішнього курсу на зниження доступності алкоголю.

 

Сєрґєй Ґурієв – ректор Російської економічної школи; Олєґ Цивінський – професор Єйльського університету та Російської економічної школи

 


Сергей Гуриев, Олег Цывинский
Высокие дети Горбачева
Ведомости, 09.04.2013
Зреферував Омелян Радимський

 

 

19.04.2013