Президент України Петро Порошенко та президент Польщі Анджей Дуда засудили рішення Єврокомісії про розширення доступу "Газпрому" до газогону OPAL, який дозволяє об'єднати потужності російського "Північного потоку" з газотранспортною системою Центральної і Західної Європи.
Про це йдеться у спільній заяві Порошенка та Дуди, підписаній під час візиту президента України до Варшави.
"Україна та Республіка Польща були вражені рішенням Європейської Комісії від 28 жовтня 2016 року, яке відкриває можливість для "Газпрому" збільшити обсяги поставок газу до Європи в обхід України. Зміст і процедура ухвалення цього рішення здатні порушити взаємні зобов’язання у рамках Договору про заснування Енергетичного співтовариства", – ідеться у заяві.
"Рішення Комісії щодо газопроводу OPAL підриває стратегію енергетичної безпеки ЄС, створює загрозу для енергетичної безпеки країн Центральної та Східної Європи, які залежать від газопостачань з одного джерела, а також перешкоджатиме створенню ефективного Енергетичного союзу в Європі, метою якого є зменшення залежності від постачань російського газу, диверсифікація джерел і маршрутів газопостачань, а також дотримання спільної позиції на переговорах з третіми країнами – постачальниками енергоносіїв", – зазначають Порошенко з Дудою.
Президенти також вважають, що рішення Єврокомісії порушує пункти Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, "а також дух політичної асоціації та поглибленої і всеохоплюючої економічної інтеграції".
"Воно створює реальні ризики для безперервного постачання газу між Польщею і Україною та суттєвого переспрямування існуючих газопотоків між іншими країнами. Воно поглибить поляризацію дискусій на інші теми, оскільки заохочуватиме прихильників Росії у державах-членах та інституціях ЄС. Воно порушить конкуренцію, оскільки додатково зміцнить переваги Росії: ринкові позиції Газпрому, найбільш домінуючого гравця на ринку; можливості Газпрому маніпулювати цінами на газ для окремих країн; транзитний маршрут та джерело газопостачань", – обурюються президенти.
Порошенко з Дудою вважають, що рішення ЄК загрожує безпеці як ЄС, так і України. "Рішення ставить під сумнів спроможність та готовність ЄС дотримуватися власного законодавства та протистояти російському тиску", – зазначають голови держав.
На переконання президентів, у такий спосіб ЄС заохочує Росію "до деструктивних дій на внутрішньому ринку ЄС та подальшого тиску з метою просування свого політичного порядку денного з ЄС та іншими країнами, зокрема Україною".
Голови держав також підкреслюють, що рішення ЄК суперечить санкційній політиці Унії, "ажєе стимулює додаткові грошові надходження до Російської Федерації, одночасно обмежуючи прибутки України від транзиту газу".
Порошенко й Дуда вважають, що рішення Єврокомісії слід переглянути, "хоча і розуміємо, яким складним та болючим кроком це може бути".
02.12.2016