Помилка Веспасіана

Давньоримський імператор, який казав pecunia non olet, — не мав рації. Гроші мають неприємний запах, а іноді ще більше смердять люди, які до тих грошей дотичні.

 

Декларації тижня

 

 

Система е-декларування, що зобов'язує чиновників, які обіймають відповідальні та особливо відповідальні посади, подати розширені електронні декларації протягом 60 днів, запрацювала з 1 вересня. Відповідальні чиновники тягнули з виконанням свого обов'язку, як ледачі студенти тягнули до останнього, а потім видали феєричне шоу для електорату. Народні депутати, міністри, міські голови й такі, як вони, особи декларували свої матеріальні статки, і кожен зацікавлений міг взнати, що якась публічна людина є власником церкви, інший має колекцію старожитньої зброї, а його колеґа в підвалі тримає вина часів відрубування голови Марії-Антуанетти, а колеґа колеґи колекціонує святі нетлінні мощі. Цікавою була інформація про те, що у народних депутатів у власності є 12,3 млрд. грн., з того готівкою 7,4 млрд. грн. Виявилося, що люди, яких пускають у Верховну Раду без акредитації, не довіряють національній фінансовій системі і люблять тримати гроші не в банках, а в слоїках.

 

Процес е-декларування нагадував стриптиз, під час якого демонстрували не геніталії, а матеріальне благополуччя, але закінчилося (на даний момент) все несподівано — у парламенті запропонували запровадити «нульову» декларацію для всіх громадян, відкрити доходи та майно кожного. Про статки близьких до влади персон народ ще тиждень (за законом внести поправки до декларацій можна протягом семи днів) погомонить у приватних розмовах і забуде, а втілення на практиці декларування для простих смертних може мати дуже цікаві наслідки.

 

Про те, що сучасні декларанти — зацофані жлоби, а кредитори з МВФ дістали привід для пиття валер'янки, багато говорити зайвий раз не варто.

 

Підвищення тижня

 

 

На засіданні Кабінету Міністрів прем'єр-міністр Володимир Гройсман запропонував удвічі збільшити в 2017 році показник мінімальної зарплати — з 1 600 грн. до 3 200 грн., а також зрівняти показники мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму. З його слів, підвищення мінімальної зарплати відповідає можливостям економіки, і уряд може забезпечити його з 1 січня 2017 року. Потім президент Петро Порошенко заявив, що підтримує цю пропозицію уряду, а міністр соціальної політики України Андрій Рева пообіцяв, що ріст «мінімалки» не вплине на розрахунок субсидії принаймні на два опалювальні сезони. Міністру платники комірного не повірили, а спеціалісти на ініціативу Гройсмана зреагували крутінням вказівним пальцем біля скроні. Представник Порошенка у Кабміні та співголова групи підтримки реформ при уряді Лешек Бальцерович назвав її «неприємним сюрпризом». Коли ж головний фіскал країни Роман Насиров сказав, що підвищення мінімальної заробітної плати до 3,2 тис. грн. є лише першим кроком — наступного року мінімальна зарплата має бути збільшена спочатку до 5 тис. грн, а потім і до 7,5 тис. грн., то поляк поставив процесу однозначний діагноз: «Я, звичайно, не проти того, щоб було менше бідних людей. Але це встановлюється шляхом економічного зростання. Я здивований заявою Насирова про збільшення зарплати не на 100 %, а навіть більше. Я думаю, йде змагання популізму в рамках одного уряду».

 

В експертному середовищі тим часом популярною стала тема про те, що заяви високопосадовців є увертюрою до передвиборчого процесу, а самі позачергові вибори до Верховної Ради можуть відбутися вже наступного літа, а якщо сильно припече, то й навесні.

 

НБУ тижня

 

 

«Що стосується місії МВФ, то вона приїжджає, вона на початку листопада буде. Щодо її цілей, це чергова місія, тому що в наших прогнозах ви можете побачити, що ми ще сподіваємося отримати наступний транш в цьому році», — заявила голова Національного банку України Валерія Гонтарєва. Її заступник Дмитро Сологуб уточнив, що Україна, як і раніше, розраховує отримати до кінця 2016 року четвертий транш МВФ розміром $1,3 млрд. Закордонні гроші для керівниці НБУ будуть дуже до речі, бо під нею вкотре хитається крісло. Захиталось так сильно, що Гонтарєва мусила вийти в телеефір і заявити: «Поширювався якийсь памфлет, іншого слова сказати не можна. Це була збірка, з одного боку, повних інсинуацій і абсолютно недостовірної інформації з різних "жовтих" сайтів, а далі це була добірка, чому Гонтарєва є загрозою економічній стабільності країни, виключно недостовірних і непрофесійних даних». Банкір, очевидно, мала на увазі буклет, що його поширювали днями у Верховній Раді і де її діяльність змалювали в не дуже пастельних тонах. Знаючи, що атака є найкращим захистом, у відповідь на рішення фінансового комітету Верховної Ради, який закликав президента звільнити її, голова НБУ звернулася з відкритим листом на ім'я голови Верховної Ради України Андрія Парубія, в якому було сказано: НБУ не може працювати з головою банківського комітету Ради Сергієм Рибалкою, позаяк вважає його політично заанґажованим і нездатним забезпечити ефективну роботу комітету.

 

Український парламент рідко заслуговує цензурних слів, а у цьому випадку можна лиш констатувати «яке їхало, таке здибало». І поява строгих панів з МВФ не вплине на вічну шарпанину бульдоґів під хідником.

 

Гази тижня

 

 

«Газпром» за посередництвом свого вербального апарату, в ролі якого виступає президент РФ, звинуватив Україну в небажанні купувати дешевий російський газ, а західні кампанії — в порушенні умов контрактів з собою. Росія знову підіймається з колін і показує світу кузькіну мать. Які наслідки бувають від таких рухів сусідки, Україна знає. У паливно-енергетичному контексті в середньостроковій перспективі проблеми для української газотранспортної системи можуть виникнути через те, що Європейська комісія має намір дозволити «Газпрому» користуватися потужностями газогону OPAL. Це дозволить об'єднати можливості «Північного потоку» з ГТС Центральної і Західної Європи в обхід України. І це призведе до великих фінансових втрат нашої країни — щонайменше 290–320 млн. дол. на рік. На цьому тлі оптимізму додає хіба що підписання договорів на транспортування і зберігання природного газу між «Укртрансгазом» і однією з найбільших енергетичних компаній Європи — французькою Engie, що вперше дозволить західній компанії самостійно постачати газ в Україну з можливістю зберігання та подальших прямих продажів українським трейдерам і промисловим споживачам.

 

31.10.2016