Фонд держмайна до кінця року розпродасть підприємства, якими поки що не цікавиться Сім’я. Об’єкти цікаві іншим дуже поважним людям, які можуть зробити процес приватизації, «як в кіно». Адже йдеться не про абищо, а про низку обласних енерґозабезпечувальних компаній
Без пилу і шуму. Не те, що колись…
За старих добрих часів таку таємничу структуру, як Фонд державного майна, супроводжували скандали і фрази, які досі згадують не лише в стінах того закладу. Наприклад, в час розквіту епохи Кучми головна проґресивна соціалістка Наталя Вітренко ледь не кричала тодішньому голові Фонду Олександру Бондарю: «Саша, нє уході, ти нас всєх устраіваєш». Цей чиновник багато разів обіцяв піти у відставку, коли йому вже надто допікали спраглі державної власності, але так і не йшов.
Його наступник, тепер жива леґенда українського парламенту Михайло Чечетов, хизувався «копійчаною ручкою», якою підписував продажі «на мільярди».
Про приватизацію «Криворіжсталі» в прямому телеефірі колись, напевно, складуть байку, а невгамовна Інна Богословська, яка так само в телевізорі обстоювала права Віктора Пінчука на Нікопольський завод феросплавів (її виступ на спеціально організованому мітинґу був найгучніший), ще вісім років тому продемонструвала, що матиме цікаве майбутнє.
Чинний голова ФДМ Олександр Рябченко робить свою справу тихою сапою. Але навіть попри його вправність коли-не-коли у сфері приватизації спалахують скандали. Проте це не той «дореволюційний» драйв, який був за часів Кучми і Ющенка, а акуратна і малопомітна боротьба бульдоґів під хідником, за якою все ж цікаво спостерігати.
Шість обленерґо підуть з молотка
Наприклад, простим посполитим буде корисно довідатися, що цього місяця Кабінет Міністрів України затвердив план розміщення акцій шести обласних енерґозабезпечувальних компаній на сертифікаційних аукціонах і на фондовій біржі. Відповідне розпорядження №204 від 3 квітня опубліковано на веб-порталі уряду.
Йдеться про розміщення пакетів акцій акціонерних компаній «Тернопільобленерго», «Запоріжжяобленерго», «Харківобленерго», «Хмельницькобленерго», «Черкасиобленерго», «Миколаївобленерго».
Для довідки: контрольні пакети акцій цих обленерґо (від 60% і вище), що залишилися, буде виставлено на конкурсні торги. Сьогодні держава володіє 65,001% акцій «Харківобленерго», 70,0089% акцій «Хмельницькобленерго» і 70% акцій «Миколаївобленерго». Пакети акцій ще двох енерґозабезпечувальних компаній — «Запоріжжяобленерго» і «Тернопільобленерго», — в яких державі належить 60,2475% і 50,999% відповідно, буде повністю реалізовано через конкурс.
Крім того, Рябченко казав, що ФДМ планував виставити на біржу 5% пакетів «Харків-, «Миколаїв- і «Хмельницькобленерго».
Власне в тих процентах і криється весь цимес. За п’ятивідсоткові «дрібнички» серйозного рейваху не буде, а от блокувальні пакети акцій зацікавлять кількох дуже поважних гравців на енерґетичному полі.
Для кращого розуміння стану речей нагадаємо, що в лютому Кабінет Міністрів ухвалив розпорядження «Про приватизацію об'єктів паливно-енергетичного комплексу». В Азарова змалювали таку перспективу: «Рішення уряду дозволить приватизувати державні пакети акцій цих підприємств на конкурентних засадах та забезпечити надходження грошових коштів до державного бюджету» й оптимістично додали, що приватизація пакетів акцій енерґопостачальних підприємств забезпечить залучення в енерґетичну галузь коштів приватних інвесторів і це дозволить здійснити реконструкцію та оновлення обладнання підприємств.
Отже, гратимуть на цьому полі серйозні люди, яких в Україні не так вже й багато. Очевидно, тому їм «допомагатимуть» стратегічні партнери з Росії, які також мають дуже велике зацікавлення українськими енерґопостачальними компаніями.
Йдеться, по-перше, про Ріната Ахметова, останнім придбанням якого в цій галузі були 50% акцій найбільшої в Україні енерґопостачальної компанії «Дніпробленерго» за 660,1 млн. гривень. Конкурував він у квітні минулого року на торгах з російським бізнесменом родом із Запоріжжя Костянтином Григоришиним.
У лютому того самого року компанія «Луганське енергетичне об’єднання» (Григоришин) таки купила за 176,2 млн. гривень «Вінницяобленерго». Кажемо «таки», бо довкола процесу виник скандал. В медіях проскочила інформація, що Олександр Рябченко у вузькому колі повідомив, ніби він отримав завдання обмежити коло учасників конкурсу і не допустити всіх претендентів до торгів. Утім сам державний чиновник навіть не намагається спростувати чи підтвердити цю інформацію. Тож до участі в конкурсі допущено ТОВ «Луганське енергетичне об'єднання» та ТОВ «ВС Енерджі Інтернешнл Україна» (російська «Лужніковська група», лідер — Олександр Бабаков). Дуже хотіли в цих торгах взяти участь брати Суркіси, яких репрезентувало «Львівобленерго», але їх не допустили через рішення Генеральної прокуратури.
Тепер про футбол
Росіянин Олександр Бабаков цей вид спорту просто любить. Розповідати про футбол в контексті діяльності Ріната Ахметова і Григорія та Ігоря Суркісів, напевно, не варто, бо на цю тему вже сказано аж забагато. Пригадаємо лише, що колись Григоришин мав дуже довгу і гучну судову тяганину з тими самими братами за футбольний клуб «Динамо» (Київ), яку програв. Три роки тому він купив ФК «Суми». Це, звичайно, не «Манчестер Юнайтед», але ж як бавитися з енерґетикою без футбольного підтексту? Крім того, в інтерв’ю Костянтин Іванович дуже прозоро натякав, що бізнес Суркісів «з’їв» ще один олігарх — власник ФК «Дніпро» Ігор Коломойський, і тепер брати у нього буцім «старші куди пошлють».
Приватизувати всі названі об’єкти заплановано до кінця року, і тут варто згадати ще один нюанс. Вийти з державної власності вони мали ще минулого року, але в Кабміні вирішили, що не час щось продавати, коли парламентські вибори в країні. Якщо ж тепер неґоціація є справою часу, то можна припустити, що нових виборів до Верховної Ради не буде. Принаймні цього року. Бо енерґетика любить тишу. Ну, і футбол...
15.04.2013