Даніель Лінгенголь

 

Близько 2 500 років тому помер 35-річний чоловік, якого поховали в реґіоні міста Турфан, що в Китаї. Ця знахідка не привернула би великої уваги, якби науковці не виявили, що тіло було вкрите 13 стеблинами коноплі завдовжки близько метра, які лежали на грудях небіжчика, інформує National Geographic.


Фото: Hongen Jiang / University of Chinese Academy of Sciences


 

 

Цей своєрідний саван є сьогодні найбільшим та найкраще збереженим доказом ритуального використання канабісу в історії людства, розповідають науковці, якими керує Гонґен Цзян (Hongen Jiang) з університету Китайської академії наук.

 

Ймовірно, виявлені рештки належали представникові династії Гуші. Його тіло лежало на дерев'яних дошках, а голова — на подушці з очерету. Чоловік був єдиним з 240 дотепер ексгумованих тіл на цьому кладовищі, якого для мандрівки в потойбічний світ забезпечили стеблами коноплі.

 

На іншому цвинтарі, що неподалік від місця знахідки, ще раніше в одній із могил археологи виявили кілограм насіння та сухого листя коноплі. Тобто, звичай класти в могилу саме цю рослину міг бути поширеним у всьому реґіоні.  

 

Хімічний аналіз знайдених решток рослини засвідчив: вона, ймовірно, росла тут же, її засипали землею тоді, коли вона була порівняно свіжою, і незадовго перед тим, як мало дозріти насіння. Водночас це означає, що чоловіка поховали влітку.

 

Тепер науковці хочуть з'ясувати, чому рослину в Турфані (поблизу монгольського кордону) використовували в поховальних ритуалах. Ймовірно, тут конопля виконувала функцію сировини, була необхідною для виготовлення одягу та мотузок. Або ж канабіс мав ритуальне, відповідно, й медичне значення, і його курили або споживали з чаєм.

 

Дотепер не виявили жодного опрацьованого конопляного волокна, проте науковці припускають, що в могилах натраплять ще принаймні на бруньки чи інші частини рослини, розповіли Цзян та його колеґи.

 

 

 Daniel Lingenhöhl

Beerdigt in einem Tuch aus Cannabis 

Spektrum.de, 07/10/2016

Зреферувала Соломія Кривенко

 

 

11.10.2016