Фільм режисера Антоні Краузе «Смоленськ» вийшов в прокат.

 

Вчора відбулася прем'єра цього фільму, що в художній формі показує альтернативну до оприлюдненої версію катастрофи 10 квітня 2010 року, звинувачуючи в ній Росію.

 

 

Закрита прем'єра-презентація фільму за участю президента Польщі відбулася 5 вересня у Великому театрі – Національній опері у Варшаві.

 

10 квітня 2010 року в результаті катастрофи польського президентського літака Ту-154М під Смоленськом загинули всі 96 пасажирів, які перебували на борту, — в тому числі президент республіки Лех Качинський. Зйомки фільму почалися в третю річницю катастрофи — 10 квітня 2013 року. Його фабула побудована на незалежному журналістському розслідуванні головної героїні фільму Ніни.

До акторського складу фільму «Смоленськ» ввійшли: Беата Фідо, Мацєй Пулторак, Редбад Клійнстра і Єжи Зельнік, а також виконавці ролей президентської пари – Лєх Лотоцький та Ева Далковська. Музика — Міхала Лоренца.

 

Антоні Краузе, автор неодноразово нагородженої історичної кінодрами «Чорний четвер. Янек Вишневський загинув», наголошує, що спроба взятися за цю тему є не тільки великим викликом, але і громадянським обов’язком автора, адже смоленська трагедія стала найважливішою подією в історії III Речі Посполитої, найтрагічнішим моментом у польській історії з часу Другої світової війни, що вплинула на долю нинішньої Польщі та життя поляків неймовірно сильним чином.

"Я не міг довше згодитися на цю брехню, яку ми чули навколо цієї справи, – підкреслив режисер. – Цей фільм є протестом проти маніпуляцій правдою. Очевидно, я не знаю –  як і багато поляків – які були справжні причини катастрофи, але брехня була з початку: першого дня літак ніби чотири разів виходив на приземлення, другого дня – вже два. Потім ми дізналися, що його взагалі не хотіли приймати."

Режисер підкреслив, що реалізовував фільм на підставі висновків кількох комісій — як Міллера, так і Мацєревича: "користаючи їх результатами, я представив те, що здається нині неспростовним. Сценарій "Смоленська" змінювався відповідно до того, як поступово поповнювалися знання про причини катастрофи".

 

06.09.2016