Щойно закінчився літературний фестиваль «Карпатська Мантикора». Серед інтелектуального доробку, котрий презентували учасники цього форуму, мене вразила доповідь відомої московської письменниці Марії Галіної.
В ній йшлось про те, що на сторінках сучасних книг, котрі виходять друком на просторах колишнього СРСР читачі все частіше зустрічають зомбаків, ожилих мерців, мешканців потойбіччя, підземних та штольно-шахтних персонажів. Маркетологи вже кажуть про континентальний зомбі-тренд у фентезі. Навіть підлітки захоплено читають історії про дівчат, закоханих у приємних і слухняних (хоча й трошки, ну зовсім трошки зелененьких) хлопчиків-зомбі.
З цього факту Галіна робить вельми парадоксальний висновок: ми живемо у «посмертії» Імперії, у своєрідному post-mortem, яке ситуаційно змушує письменників (а, можливо, не лише їх) конструювати замогильні світи, світи-кладовища, які входять у своєрідний «резонанс» із тим, що бачать люди навколо себе. Звідси, каже письменниця, й отой пресловутий і всюдисущий в наших краях постмодернізм – ігрове мистецтво мертвого цитування.
Зрештою, ми завжди знали про те, що навколишнє тоне у цитуванні. При тому з кожним роком це цитування стає все менш якісним і вправним. Якщо в добу Кравчука пострадянські зомбі-політики ще не втратили здатності вправно «косити під СРСР», то тепер при владі і в опозиції косорукі неумєйкі. От показують в зомбоящику генерала. Мундир майже радянський. Але стиль втрачено. Пика небрита, постава невпевнена, очі бігають. Та й зірки на погонах підозріло здоровенні. Немов в опереткового «козацького отамана» з когорти тих самопальних запорожців, що хвацько тусували за доби хоружівського месії.
Теперішній Київ – цитата Москви, теперішня українська економіка – цитата мексиканського народного господарства 30-их років минулого століття. Телебачення – відрижка совкових телеканалів помножена на сентиментальну латиноамериканську серіальність. Ми – «четвертий світ», який намагається цитувати «перший», але спроможний лише мавпувати «третій», та й то на рівні карикатури. Нам погрожують тим, що при невправному цитуванні ми станемо «п’ятим світом» - інферно. Але навіть така пекельна перспектива не перетворить двійочників пострадянського цвинтарка на майстрів постмодерної гри.
Ми не граємо. Грають нами. Ми лише надуваємо щоки, намагаючись зобразити чи то нащадків древньої цивілізації, чи то боввана у китайському преферансі. Ми тікаємо від діагнозу. Можливо боїмося того, що діагност скаже: «Пацієнт радше мертвий, аніж живий». Проте життя після смерті є. Таке як у серіалі «Ходячі мерці». Дивіться і насолоджуйтеся.
05.04.2013