Астрономи спостерігали, ймовірно, за найбільшим з відомих вибухів наднової. Сяйво ASASSN-15lh перевершило яскравість нашої галактики в десятки разів. Пояснити цю надзвичайну енергію вчені не можуть.
Фотографії з телескопа до і після вибуху. Фото: carnegiescience.edu
ASASSN-15lh – так називається, ймовірно, найяскравіша наднова, яку коли-небудь виявляли. До такого висновку вчені дійшли на підставі даних, отриманих завдяки системі ASAS-SN (All-Sky Survey for Automated Supernovae), що складається з 14 телескопів, які в автоматичному режимі вивчають небо, шукаючи наднові. Вперше на яскраві спалахи цього космічного тіла міжнародна команда астрономів з Університету штату Огайо натрапила 14 липня 2015 року, відтоді й спостерігали за ним, інформують у журнал Science.
Дослідники опублікували доповідь про кулю гарячого газу, віддалену від нас на 3, 8 млрд світлових років, що демонструє ознаки смерті зорі. Якщо йдеться про наднову, як припускають науковці, це перевершило всі дотепер помічені зіркові смерті. Газова куля випромінювала енергію, що відповідає 570 мільярдам Сонць. Зоря при цьому була вдвічі інтенсивнішою, ніж найяскравіша з дотепер виявлених.
Вибух наднової може бути таким яскравим, як ціла галактика. Зокрема світло від ASASSN-15lh в 20 разів перевершило випромінювання нашого Чумацького шляху.
Фото: НАСА.
За останні два десятиліття на Землі спостерігали за позаземними потужними вибухами зірок. Спочатку була відома наднова, яка попри те вивільнила в 100–1000 разів менше енергії, ніж під час нещодавнього вибуху ASASSN-15lh.
Коли йдеться про такі потужні спалахи, астрономи припускають: потужна енергія походить від так званого магнетара. Згідно з теорією, це – ущільнені нейтронні зірки з діаметром 10–20 кілометрів, що виникають поблизу наднововї. Вони крутяться всередині газової кулі та створюють надзвичайно сильне магнітне поле, що обертається. Так виникає магнітний спін. Ймовірно, він і посилює вибух й уможливлює незвично яскраві спалахи зірок.
І в центрі ASASSN-15lh науковці виявили магнетар. Вони не знають достеменно, як він міг виробити стільки енергії. «Аби так яскраво світити, магнетар мусів би обертатися принаймні 1000 разів у секунду, перетворюючи отриману енергію обертання на світло», – пояснює професор астрономії з Університету штату Огайо Тод Томпсон (Todd Thompson).
А Субо Дон (Subo Dong), керівник дослідження та професор Пекінського університету, визнає: «Зараз чесною відповіддю є така: ми не знаємо, що може бути джерелом енергії для ASASSN-15lh». Отже, потрібно переглянути ті твердження про магнетар та виникнення потужних наднових, на які опиралися дотепер.
Janosch Deeg
Die bislang gewaltigste Sternenexplosion
Spektrum.de, 14/01/2016
Зреферувала Соломія Кривенко
19.01.2016