Облрада просить регулювати присутність державної мови у ЗМІ окремим законом.

Івано-Франківська обласна рада сьогодні, 15 січня, звернулася до керівництва країни з вимогою ухвалити окремий закон про врегулювання обов’язкової частки присутності державної мови у вітчизняному медіа-просторі. Відповідне звернення під час сесійного засідання зачитав депутат обласної ради Ігор Дебенко, передають Вікна.

 

«Перманентне недотримання законодавства про захист інформаційного телерадіопростору України, набувши системного характеру, загрожує поступовому витісненню української мови як такої з національного медіа-контенту», – йдеться у зверненні.

 

«Програмне наповнення національних телерадіоканалів характеризується всезростаючою русифікацією, примітивізацією та ідеологічною совковізацією. Так, за висновками провідних медіа-експертів, новорічні та різдвяні свята в етері провідних загальнонаціональних комерційних телерадіоканалів ознаменувалися ганебним «переодягненням «руського миру» в український прикид», – додав Ігор Дебенко.

 

Як повідомляв Z, згідно з результатами моніторингу ефірів 10-ти найбільших комерційних каналів, проведених рухом «Відсіч», державна українська мова зникає з телеетеру зі швидкістю 1 відсотковий пункт на місяць.

 

За підсумками огляду «Становище української мови», що його вже вчетверте проводив громадський рух «Простір свободи», із загальної кількості пісень, які у прайм-тайм лунають на провідних радіостанціях країни, пісні українською мовою становлять лише близько 4,9%. Водночас пісні російською – понад 40,2%.

 

Окрім того, за даними Книжкової палати України у 2014 році сумарний тираж україномовних газет значно впав і становив близько 29,5% від загального тиражу всієї преси. Натомість обсяг тиражу газет російською мовою, попри падіння в абсолютних показниках, покращився з 64,3% у 2013 році до 66% у 2014 році.

 

«Закликаємо органи державної влади до відповідальних, рішучих дій, виразом чого, зокрема, могло б стати прийняття ініційованого громадськістю окремого закону про обов’язковий відсоток використання української мови не тільки серед фільмів, а й серед власних телепрограм каналів та радіостанцій», – йдеться у зверненні.

15.01.2016