Президент США Барак Обама у зверненні до сенату та палати представників США (промова "Про стан держави"), яке стало останнім для нього на посаді, відзначив підтримку України з боку Америки як приклад розумного лідерства Вашингтона у світі.
"Лідерство – це осмислене використання військової сили, та уміння вести за собою світ у справах, які є благородними. Це означає і вміння бачити закордонну допомогу, яку надають США, як частину нашої нацбезпеки, а не форму благодійності... Коли ми допомагаємо Україні захищати її демократію, або Колумбії – вийти із війни, яка тривала десятиріччями, – це посилює міжнародний порядок від якого ми залежимо", – відзначив Обама, за повідомленням "Голосу Америки".
Кажучи про загрози, які постали перед США та світом, Обама згадав і Росію та її дії в Україні. При цьому вибір президентом слів щодо України викликав справжній сплеск активності в експертному середовищі. "У сьогоднішньому світі, нам загрожують не так "імперії зла", як країни, які розвалюються на очах. Близький схід проходить через період трансформації, який триватиме покоління, але має коріння у конфліктах з тисячолітньою історією. Від перехідного етапу в економіці Китаю розходять хвилі по цілому світу. Росія, у час коли її економіка падає, витрачає значні ресурси на підтримку України та Сирії – країн, які виходять з орбіти її впливу. А міжнародна система, побудована нами після Другої світової, ледь порається із цією новою реальністю", – заявив Обама.
Мовою оригіналу цей фрагмент звучав так: "Even as their economy contracts, Russia is pouring resources to prop up Ukraine and Syria – states they see slipping away from their orbit".
Для носіїв мови та експертів-міжнародників ця фраза виявилась загадкою. Деякі оглядачі припустили, що використання саме таких слів Обамою є просто наслідком недогляду у складному процесі редагування промови. Втім, вистачає і критичних відгуків. "Україна – наш союзник, а не "держава-клієнт" Росії, пане президент! Те, що президент назвав нашого друга та союзника Україну "державою-клієнтом" Росії, вказує на тривожний брак розуміння геополітичних реалій", – обурився конгресмен-республіканець Пітер Роскам.
13.01.2016