Нові сподівання на самоврядування

У Львові стартував Форум місцевого самоврядування. Влада міста та реґіону, представники Президента та парламенту, міські голови та експерти зібралися, щоб напрацювати резолюцію щодо змісту та етапів реформування місцевого самоврядування в Україні. 

 

Те, що реформа потрібна, не заперечують ані в апараті центральної влади, ані на місцях. Можновладці кажуть, що приїхали до Львова, аби почути, чого від реформи чекають люди, й поінформувати, як відбуватиметься перерозподіл повноважень. «Реформа місцевого самоврядування фактично стартувала в Україні. Зараз обговорюють основні концептуальні елементи, складові, підходи до реформи. Саме тому ми сьогодні у Львові, місті дуже демократичних самоврядних традицій, щоби почути власне від самого місцевого самоврядування про ті проблеми, які вони мають, насамперед пов’язані з розвитком законодавства в Україні», — зазначила радник Президента Марина Ставнійчук.

 

Самоврядування може стати рушієм для держави, однак йому потрібна фінансова та технічно-матеріальна база. Тому одним з пріоритетів на першому етапі втілення реформи буде перерозподіл бюджетних коштів. «Ніколи місцеве самоврядування не буде ефективне, якщо воно не чутиме і не знатиме потреби територіальних громад, не буде радитися з людьми, які питання вирішувати насамперед, як би люди хотіли: щоб біля їхнього будинку був сквер чи школа», — пояснила Марина Ставнійчук.

 

Радник Президента також наполягала на тому, що підхід до надання послуг населенню від місцевого самоврядування має істотно змінитися. «Нині людина, яка живе в селі, в маленькому містечку, має отримувати якісні послуги, приблизно однакового стандарту, а краще взагалі однакового», — додала Марина Ставнійчук. Що ж до другого етапу реформи, то він ставить поважні виклики для держави. Зі слів представника Президента, йтиметься про «адміністративно-територіальний устрій держави та його вдосконалення». «Ми говоритимемо про добровільне об’єднання територіальних громад, збалансованість їхнього фінансування, про перерозподіл повноважень між органами виконавчої влади на місцях і органами місцевого самоврядування», — запевнила Марина Ставнійчук.

 

Аби ця реформа не повторила долю «пенсійної» чи «медичної» реформи, не треба впроваджувати її лише задля неї самої, розмірковував голова Комітету з питань державного будівництва місцевого самоврядування ВРУ Давид Жванія. «Те, що сьогодні відбувається в Україні, я навіть не знаю, як назвати. Це тенденція, коли однією рукою влада декларує необхідність проведення реформи, а іншою всі можливості, владу і ресурси акумулює в центрі. Програма Ради Європи і активна участь в ній наших міст робить все можливе, щоб зупинити цю тенденцію. Так далі жити не можна», — переконував він. Ні експерти, ні парламентарі не мають загального рецепту реформи самоврядування, провадив далі Жванія. Тому активні українські громади та міста мусять спільно його створити. Однак без відповідних змін в Конституції України реформа навіть не почнеться, сказав депутат. «Наприклад, зараз є нова ініціатива в Комітеті — референдум замість виборів. Це вже інший вимір демократії. Ми вийшли і на цей етап, потрібен лише закон про місцевий референдум. Однак не для того, щоб в кожному селі проводити референдум, коли треба когось знімати. Це має стати механізмом, який допоможе, якщо щось не так».

 

Місцева влада чекає від Форуму якісної формули, яка б надала самоврядуванню нової сили. Зокрема, міський голова Львова Андрій Садовий сподівається, що після реформи кошти місцевого бюджету залишатимуться на місцях і не виникатиме ситуація «непроплат», через які місто потерпає кілька разів на рік. «Самоврядування — це сила, яка має бути налаштована на розвиток. Тому я очікую якісних думок, правильних рішень, які потім ляжуть в закони України, в указ Президента, щоб був конкретний результат. Наприклад, сьогодні ми не можемо нікуди відправити свої кошти, тому що казначейство має свої проблеми. Не можуть через когось одного бути проблеми у всіх. Місцеве самоврядування — це міста, які об’єднують всіх активних громадян нашої країни. Якщо ми дамо йому можливість рухатися вперед, витягнемо всіх», — запевнив очільник Львова Андрій Садовий.

 

Львівська обласна рада вітає той факт, що нарешті Президент висловив претензії урядові з приводу його пасивності та гальмування розвитку територіальних громад. «Президенту не подобається сьогодні централізація і концентрація ресурсу. Йому безумно не подобаються ці казначейські вакханалії, які є в останні роки, щодо втручання у бюджет органів місцевого самоврядування. І ми дякуємо Президенту за цю позицію», — зазначив у промові заступник голови ЛОР Валерій П’ятак.

 

Прагнення України здійснити цю реформу підтримують і європейські інституції. Президент Конґресу місцевих та реґіональних влад Європи Наталія Романова зазначила, що Україна сьогодні використовує середньовічний рецепт успіху: «Коли в держави важкі часи, звертаються до громади, до місцевої влади. Львівщина завжди була камертоном європейських рухів і традицій, які є в Україні. Ми сьогодні правильно обрали майданчик для обговорення процесу реформ. Хочеться, щоб моделі, які пропонує Європейська Хартія, нарешті знайшли втілення в Україні. Остання сесія на Конґресі була присвячена деволюції — передачі повноважень на місця», — нагадала Наталія Романова.

 

Завтра у Львові продовжать дискусію і наприкінці Форуму ухвалять підсумкову резолюцію, відтак скерують її в Адміністрацію Президента, Кабінет Міністрів, Верховну раду і представлять для міжнародної спільноти. 

28.03.2013