Лявдація Владиславови Троїцькому

Цьогорічним кавалером ордену капітули незалежного культурологічного журналу «Ї» «За інтелектуальну відвагу» став (разом із художником Тібором Сільваші) режисер Влад Троїцький. Вручення відбулося на щорічній церемонії «Межа року», де і прозвучав оцей відчит.

 

 

Високоповажаний Пане Голово капітули журналу “Ї”!

Шановні члени капітули!

Достойні лавреати! Пані і панове!

 

 

Маю високу честь виголосити лявдацію достойному лавреатови Владиславови Троїцькому – українському театральному режисерови, продюсеру, драматургу і актору, засновникови і керівникови театру (або й центру сучасного мистецтва) ДАХ, творцю етно-хаос (не етно-хаус, як пишуть де-які журналісти) групи ДахаБраха і “фрік-кабаре” Дах Дотерс (всі вони з-під одного ДАХу), творцеви мультидисциплінарного фестивалю сучасного мистецтва Гоголь-фест, постановникови сучасної опери “Коріолан” etc., etc.

 

Всі названі як і не названі творчі вияви лавреата вже безсумнівно засвідчують його інтелектуальну відвагу, бо все це творилось в умовах підвищеної турбулєнтности, коли в країні домінувала позиція виживання. Для нашого ж лавреата такі умови були стимулом для мобілізації творчих сил.

 

Театр ДАХ створено ще 1994 року. Цей ДАХ донині тримається на міцному фундаменті, заглибленому в різні театральні традиції. Назвати хоча б такі відомі імена як Володимир Оглоблін чи КЛІМ.

 

Треба мати неабияку відвагу, щоб з постановкою “Макбета” податись до Барбікан-центру, що в Лондоні. А про інтелектуальну обгрунтованість такого відважного рішення свідчать численні захопливі відгуки преси на батьківщині Шекспіра.

 

 Під ДАХом живуть і творять творчі особистості, різні за своїми поглядами але споріднені за своїм світоглядом і відповідальністю перед суспільством та його майбутнім.

 

ДАХ – це простір свободи і вільної творчости, від якого відпучковуються й розвиваються різні творчі ініціативи. Це, наприклад, фестиваль Гоголь-фест, який протягом свого існування з 2007 року змінював локації від Мистецького Арсеналу через кіностудію ім. Олександра Довженка до ВДНГ але завжди знаходив способи пристосувати нові місця для різноманітних форм сучасного мистецтва. Фестиваль побував навіть у в Пермі, де звоював багатьох симпатиків. Фестиваль продовжує розвиватись й надалі і в 2016 році відбудеться як міжнародна творча резиденція. І це теж вияв творчої відваги лавреата.

 

Готуючи цю лявдацію я звернув увагу також на життєвий шлях лавреата. Народився він в Улан-Уде, в Бурятії, де увібрав у себе духовні принципи цього буддистського краю. 1987 року закінчив радіотехнічний факультет Київського пілітехнічного інституту, а 1990 року ще й аспірантуру при ньому. А вже 1994 року заснував ЦСМ ДАХ. А це ще один вияв неабиякої інтелектуальної відваги. Так в особі нашого лавреата поєднується раціональне з ірраціональним. Синтез – це ключове слово в його творчості.

 

Той, хто знає (а наш лавреат безсумнівно знає), що є резистор, тиристор, транзистор, кому-татор - а-кому-лятор (як кажуть львівські радіотехніки), хто розуміє принцип дії резонансного контуру і вміє складати принципові схеми, той знає як (або володіє нау-гау), як налаштуватись на відповідні резонанси, як знайти слабкий, скритий за шумами сигнал, як його підсилити, що подати на вході, щоб на виході отримати такі потужні проєкти, як це зумів зробити наш лавреат.

 

Переконаний, що лавреат Влад Троїцький гідний відзнаки журналу “Ї” “За інтелектуальну відвагу”, відзнаку громадську, що якоюсь мірою підтвердить його ж тезу про зміну епохи грошей і безмірного споживання на епоху альтруїзму і взаємної підтримки.

 

Я сказав.

 

04.01.2016