Президент Польщі Анджей Дуда підписав суперечливий закон про Конституційний трибунал.

Раніше цей документ схвалили Сейм і Сенат РП – повідомило Polskie Radio.

 

 

Згідно зі змінами, Конституційний трибунал зобов'язаний виносити вироки за участі щонайменше 13 з 15 суддів, котрі входять до його складу; вироки виносяться більшістю у дві третини голосів; справи розглядаються в порядку надходження.

 

Глава МЗС Польщі Вітольд Ващиковський надіслав новий закон на розгляд Венеціанської комісії.

 

Напередодні Гельсінський комітет з прав людини Польщі та національний омбудсмен закликали президента Дуду не підписувати закон. Противники закону кажуть, що він підриває демократичні процедури судочинства.

 

Президент Дуда, своєю чергою, раніше заявив, що не розуміє ситуацію, за якої лише троє суддів можуть виносити рішення про юридичну правомірності того чи іншого законодавчого акту, ухваленого представниками всього народу.

 

Виконавчі органи Європейської Унії висловили стурбованість у зв'язку з новим документом і закликали не поспішати з його вступом у силу.

 

Закон був розроблений і ухвалений з подачі консервативної партії «Право і Справедливість», яку очолює Ярослав Качинський, брат-близнюк загиблого в авіакатастрофі під Смоленськом у 2010 році президента Польщі Леха Качинського.

 

Після перемоги на парламентських виборах у жовтні ПіС провела до складу Конституційного суду п'ятьох нових суддів. Це спровокувало масові акції протесту в цілій Польщі. 

28.12.2015