У Росії Конституційному суду дозволено не визнавати рішення ЄСПЛ.

Президент РФ Володимир Путін підписав закон, що вносить поправки до закону про Конституційний суд – повідомила російська інформаційна аґенція ТАСС.

 

 

Згідно з документом, Конституційному суду РФ дозволяється визнавати нездійсненними рішення міжнародних судів, в першу чергу, Європейського суду з прав людини, у разі, якщо вони суперечать російській Конституції.

 

Законопроект про пріоритетність Конституції Росії над міжнародним законодавством Державна дума РФ  ухвалила ще четвертого грудня, а Рада Федерації 9 грудня.

 

Поправки вносяться в закон про Конституційний суд РФ на виконання липневої постанови самого Конституційного суду. Ними передбачається, що «за запитом федерального органу виконавчої влади, наділеної компетенцією щодо захисту інтересів РФ під час розгляду в міждержавному органі із захисту прав і свобод людини скарг, поданих проти Росії на підставі міжнародного договору, Конституційний суд РФ вирішує питання про можливість виконання рішення міждержавного органу з захисту прав і свобод людини».

 

Зокрема, компетенцією для таких звернень до Конституційного суду наділяється президент Росії і російський  уряд.

 

У разі якщо Конституційний суд РФ приймає постанову про неможливість виконання рішення міждержавного органу з захисту прав і свобод людини вцілому або його частини, «будь-які дії (акти), спрямовані на виконання відповідного рішення в Росії, не можуть здійснюватися (ухвалюватися)».

 

Російські правозахисники вже виступили з критикою цього закону. Так голова Московської Гельсінкської групи Людмила Алєксєєва висловила побоювання, що ухвалений закон може призвести до порушення прав росіян, котрі звертаються в Страсбург, не домігшись справедливості на батьківщині. Водночас вона припустила, що закон дає формальний привід виключити Росію з Ради Європи.

15.12.2015