Найбільша фабрика клонів

В лабораторії поблизу портового міста Тяньцзінь, що на півночі Китаю, планують клонувати велику рогату худобу, а також собак і скакових коней. 200 млн юанів (29, 4 млн євро) вартує комплекс, що має містити лабораторію клонування, освітньо-виставковий зал та генну базу даних. Про це інформує державне інформаґентство Сіньхуа, на своєму сайті про це розповіла й китайська фірма Boyalife, залучена до будівництва.

 

 

 

В Сеулі ще 2009 року клонували цуценят біґля 

 

 

З наступного року на фабриці планують вирощувати клонів собак (як домашніх тварин або для поліційного застосування), скакунів і велику рогату худобу. Спочатку вироблять 100 000 клонів худоби. Згодом виробництво має зрости до мільйона, цитує аґенція Сіньхуа керівника Boyalife Сю Сяочуна (Xu Xiaochun). Мовляв, сьогодні китайським фермерам складно розводити достатньо худоби, щоб задовільнити великий попит.

 

До створення комплексу залучена також південнокорейська фірма Sooam Biotech. Її засновник, Гван Ву Сук (Hwang Woo Suk), майже 10 років тому був звинувачений у клонуванні людських ембріонів. Тоді випливло, що в своїх дослідах він обманював і поводився етнічно сумнівно. Його засудили до кількох років умовного ув'язнення. Гван Ву Сук знаний ще й з намірів спільно з Росією клонувати мамонта.

 

Фабрика клонів непокоїть чимало користувачів соціальних мереж. «Це м'ясо продаватимуть в Південній Кореї і Китаї? Якщо так, то хай його деґустують на нашому керівництві», — пишуть про клонування свійських тварин. Ще згадують, що Китай протягом останніх років й без того фіґурував у продуктових скандалах. Критикують і наміри клонувати собак, мовляв, уже тепер у Китаї їх убивають, бо нема кому прихистити. Занепокоєння викликає і той факт, що фабрику клонування розмістять поблизу небезпечного складу, на якому в серпні відбувся вибух. Тоді, згідно з офіційними даними, загинули 165 осіб.

 

Науковці вже давно вміють клонувати мишей, худобу та інших тварин. Першою була овечка Доллі, що народилася у Великій Британії 5 липня 1996 року. Відтоді науковці знають, як цей процес відбувається. Він — непростий, але клоновані тварини живуть так само, як інші, вони не мають жодних фізичних вад. Їхні нащадки також нормальні.

 

В багатьох країнах тварин клонують не лише для досліджень. У Бельгії, наприклад, науковці виростили скакунів, які мають стати олімпійськими чемпіонами. Від 2000 року клонують тварин і в Китаї.

 

Фірма Boyalife спільно з Sooam Biotech від 2014 року працює над створенням комерційного центру клонування. Згідно з даними Boyalife, щораз більше фірм цікавляться клонуванням тварин з комерційною метою.

 

 

China baut weltweit größte Tierklon-Fabrik

Die Welt, 24/11/15

Зреферувала Соломія Кривенко

 

26.11.2015