Народження планети на фото

Вперше астрономи сфотографували планету в момент її народження. Знімки демонструють, як утворюється газовий гігант навколо зорі LkCa15, що віддалена від Землі на 450 світлових років. Науковці зробили інфрачервоні знімки «планетного зародка», а також фото розпеченого водню, що помітний на протопланеті. Це – перші беззаперечні зображення планети на стадії її утворення, розповідають астрономи в журналі Nature.

 

 

 

Зображення: комбінований знімок утворення планетив інфрачервоному та видимому світлі.

 

 

Вже не раз астрономи помічали зірки з протопланетними дисками – хмарами пилу, в яких утворюються планети. Але через велику відстань та густину пилу зробити знімки цього процесу – дуже складно. 2011 р. це вдалося. Тоді сфотографували молодого газового гіганта, якому тим не менше було вже 50–100 тисяч років. З-поміж сучасних 10-ти фото екзопланет усі 10 демонструють вже сформовані космічні тіла.

 

 

 

У хмарі пилу навколо зорі LkCa 15 може ховатися багато планет.

 

 

Але нещодавно Стефанія Салум (Stephanie Sallum) та її колеги з Університету штату Арізони зробили справжній «дитячий знімок» протопланети. Вони спостерігали за зорею LkCa15, що розташована на відстані 450 світлових років від Землі. Вона – дуже молода і володіє протопланетним пиловим диском, що має помітний розрив у внутрішній частині.

 

Ця система – дуже специфічна, адже є однією з п’яти, чиї диски мають вільний простір завбільшки з Сонячну систему. Причиною їхнього утворення є те, що в них формується планета, пояснює співавтор дослідження Кейт Фолет (Kate Follette) зі Стенфордського університету.

 

Фолет і Салюм одночасно почали спостерігати за цим утворенням за допомогою Великого бінокулярного телескопа в Арізоні та Гігантського Магелланівського телескопа в Чилі. Завдяки адаптованій оптиці та спеціальним фільтрам, що змогли знівелювати яскравіше світло ближніх зір, астрономам вдалося виявити та сфотографувати протопланету. Салюм та її команда зробила перші інфрачервоні знімки планети-зародка. «Це вперше ми змогли сфотографувати планету в момент її народження», – каже астроном.

 

Фолет з колегами зробила миттєвий знімок у видимому світлі. Вчені зловили характерне світло розпеченого водню небесних тіл. Ці так звані гідрогенові альфа-частинки виникають при утворенні планети, коли водневий газ так сильно стискаєтсья, що нагрівається майже до 10 000 градусів і спалахує темно-червоним кольором.

 

«Це як неонова вивіска, – пояснює Фолет. – Ми можемо відділити світло планети від світла значно яскравішої її зорі й побачити, що обоє світяться типовим червоним». Астрономи пояснюють, що інфрачервоні фотографії та водневі спалахи доводять: тут утворюється планета. «Інакше вже би були інші пояснення, – каже Фолет. – Ми особисто зробили знімки, тобто їх важко спростувати».

 

Крім того спостереження надають цінну інформацію про те, як виникає планета. Науковці сподіваються, що подальші спостереження за LkCa15 та її молодими супутниками розкриють, чи протопланета постійно збільшується, чи це відбувається ривками. З допомогою Великої міліметрової антени Атакама (ALMA) дослідники зможуть визначити, чи такі планети-немовлята випромінюють також і терагерцеві промені.

 

 

Erstes Foto einer Planetengeburt 

Scinexx.de, 19.11.2015

Зреферувала Соломія Кривенко

22.11.2015