«Transparency International Україна», Центр протидії корупції та «Реанімаційний пакет реформ» вимагають від Генерального прокурора України невідкладно виконати вимогу громадськості щодо проведення незалежного та неупередженого конкурсу до Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, призначивши до складу конкурсної комісії Джованні Кесслера, директора Європейського управління боротьби з шахрайством, і звільнити з комісії одіозного першого заступника генпрокурора Юрія Севрука.
«Звертаємося до президента України з вимогою не маніпулювати думкою громадських активістів, журналістів та парламентарів, а також — не вводити в оману міжнародних партнерів, натомість — розблокувати процес створення Антикорупційної прокуратури та переконати Віктора Шокіна здійснити справжню, а не "косметичну" заміну осіб, делегованих ним обирати антикорупційних прокурорів», — ідеться у заяві експертів.
Група організацій нагадує, що умовою отримання Україною безвізового режиму є ефективна боротьба з корупцією, а евентуально — створення неупередженої конкурсної комісії з обрання Антикорупційної прокуратури за рахунок заміни «прокурорської квоти». Минулого тижня українська влада нібито досягла згоди з Європейським союзом у питанні конкурсної комісії: сторони зійшлися на тому, що генпрокурор замінить двох із чотирьох представників. Відтак ГПУ поширила повідомлення про те, що в комітет конкурсу ввійшли віце-президент Конґресу національних громад України Йосиф Зісельс та керівник організації «Всеукраїнська спілка ветеранів АТО» Тарас Ткаліч.
Невдовзі президент України Петро Порошенко розповів в інтерв'ю для «Німецької хвилі», що прокуратура виконала вимоги ЄС, зокрема згодилася на призначення до складу комісії директора Європейського управління боротьби з шахрайством Джованні Кесслера. «Наступного ж дня ми усунули цих людей з конкурсної комісії і включили тих, кого пропонував Європейський Союз, включно з паном Кесслером», — заявив Порошенко.
Натомість громадські організації у своїй свіжій заяві наголошують: Кесслера нема у складі «прокурорської квоти». Зате в парламенті зареєстровано проект постанови, котрий передбачає номінацію Кесслера за рахунок «депутатської квоти». «Українська влада вдається до витончених хитрощів, аби зберегти власну репутацію в очах міжнародних партнерів, а Юрія Севрука — у конкурсній комісії. Так, минулого тижня з'явився проект постанови Верховної Ради, якою пропонується замінити одного із парламентських делеґатів у конкурсній комісій — американського прокурора Мері Батлер — на Джованні Кесслера!.. Ця постанова, як і пропозиція президента, — реалізація кулуарних політичних домовленостей, а не виконання вимог громадянського суспільства», — йдеться у заяві.
«Будь-які спроби ввести у склад конкурсної комісії Джованні Кесслера або інших високопрофесійнийх та незалежних кандидатів у інший спосіб, ніж на заміну делеґатам від ГПУ, є неприйнятними та вважатимуться спробами з боку влади втрутитися в роботу конкурсної комісії напередодні туру співбесід з кандидатами на посади в Антикорупційну прокуратуру», — резюмують експерти.
Сам Кесслер відмовився від участі в конкурсній комісії, якщо його делеґуватимуть туди за рахунок Верховної Ради. «Якби вони особисто спитали мене про таку номінацію — я би відмовив. Я не готовий до участі у роботі комісії, якщо йдеться про те, що я маю замінити іншу людину, яка вже призначена за квотою Верховної Ради... Але в разі, якщо така пропозиція надійде, — я буду готовий до свого призначення за квотою генерального прокурора», — заявив Кесслер у коментарі «Європейській правді».
Представництво Європейського Союзу в Україні поширило заяву, в якій наголосило, що головна мета ротацій у конкурсній комісії — «щоб українські експерти повністю довіряли новим членам». Унія також наголошує, що ніколи не було претензій до «парламентської квоти». «ЄС ніколи не коментував призначення членів відбіркового комітету Верховною Радою; також Євросоюз не вимагав заміни жодного члена відбіркового комітету, обраного українським парламентом».
09.11.2015