Гуманітарна жертва антиконтрабандної боротьби

Хірургічний стіл, пологове крісло, інкубатор для дітей, лазери для лікування очей, а також лікарняні ліжка та постіль — уся ця гуманітарна допомога майже півроку тому мала бути доставлена у місто Броди, що на Львівщині. Та завдяки реорганізації у міністерстві соцполітики, «гуманітарка» досі перебуває на митниці. Український бюрократичний апарат вкотре ускладнив роботу благодійних фондів. На митницях Західної України стоять сотні таких вантажів, які не можуть потрапити до адресатів. Сама Наталія Королевська стверджує, що в такий спосіб бореться з контрабандою.

 

Депутати Верховної Ради домоглися звіту міністра соціальної політики Наталії Королевської. Парламентарів найбільше цікавила ситуація, яка виникла з міжнародною гуманітарною допомогою, призначеною для вразливих верств населення. Член комітету з питань соцполітики та праці, депутат фракції «Батьківщина» Андрій Павловський зазначив, що з 519 міжнародних гуманітарних вантажів, які надіслали в Україну благодійні організації, на кордоні розмитнили лише два. Така ситуація виникла у зв'язку з реорганізацією відповідної міжвідомчої комісії, що надавала товарам статус гуманітарної допомоги. Її функції передали Міністерству соціальної політики, яке погоджує надання товарам такого статусу з вісьмома різними відомствами. Наталія Королевська тимчасом закидає одержувачам гуманітарної допомоги, що буцімто під видом різдвяних іграшок для дітей в Україну завозять контрабандні товари.

 

«Жертви» Королевської

 

Жертвою боротьби з контрабандою, зокрема, став благодійний фонд «Берегиня», що діє вже сім років у Бродах на Львівщині. Його донором є благодійна організація «Фонд святого Лаврентія» з міста Браншайт (Німеччина). Засновники німецького фонду Генріх і Даґмар Беннер майже двадцять років надсилають сюди гуманітарні вантажі. Останні два, які привезли п'ять місяців тому, так і не вдалося розмитнити. Зі слів голови «Берегині», міського голови Бродів Анатолія Белея, в цьому вантажі зберігається цінне медичне обладнання: хірургічний стіл, пологове крісло, інкубатор для дітей, лазери для лікування очей, а також лікарняні ліжка та постіль. «На жаль, не можемо розмитнити, бо не працює гуманітарна комісія. Вона в стані реорганізації, переходить до Міністерства соціальної політики. Міністр Наталія Королевська зробила велику проблему для України. Всі гуманітарні вантажі стоять нерозмитненні. Королевська каже, що під видом гуманітарної допомоги завозять багато контрабанди. В Бродах є дуже багато малозабезпечених сімей. Лікарні потребують ліжок, обладнання, а воно лежить на складах під митним контролем», — пояснив «Z» керівник «Берегині» Анатолій Белей.

 

Засновник «Фонду святого Лаврентія» Генріх Беннер не раз добивався проходження його вантажу на територію України. На його прохання консул Німеччини в Україні зустрічався із заступником міністра соціальної політики, але результатів це не дало. «Ми з Генріхом Беннером їздили в Київ. Нам сказали, що поки що документи потрібно погоджувати у восьми міністерствах. Це ж нереально. Комісія має зібратися, засідати та працювати», — бідкається Белей.

 

Він стверджує, що доки Комісію з питань гуманітарної допомоги не передали Міністерству соцполітики, у Бродах відсвяткували ювілейний 50-й вантаж, який прибув з Німеччини. Зі слів міського голови, за кошти «Фонду святого Лаврентія» у Бродівській центральній районній лікарні повністю переобладнали приміщення, де перуть постіль, закупили пральні машини. Для пацієнтів виділили інвалідні візки. Малозабезпечені сім’ї міста і всього району отримали одяг. Чи не найбільшим проектом в Бродах є благодійна їдальня, яка запрацювала восени минулого року на території ЗОШ №3. Щодня тут харчуються 120 осіб. Серед них 56 дітей — сиріт і з багатодітних сімей. «Діти, інваліди, малозабезпечені харчуються тут раз в день. Німецькі благодійники приїжджають два-три рази на рік, закуповують продукти, які не псуються, на решту — молоко, м’ясо — залишають гроші. В їдальні люди працюють на громадських засадах, однак є серед них досвідчені кухарі, які дуже смачно готують. Просто вийшли на пенсію і захотіли ще присвятити себе іншим», — розповів Анатолій Белей. Німці закуповують продукти не лише для благодійної їдальні, але також для звичайних шкіл в Бродах, а ще завозять харчі у дві школи-інтернати в селищі Підкамінь.

 

Штрафів не буде?

 

Як повідомили «Z» у прес-службі Львівської митниці, два бродівські вантажі тепер зберігатимуться на митниці: «Начальник митного посту в Бродах Роман Родич сьогодні зустрівся з головою БФ «Берегиня» Анатолієм Белеєм. Оскільки за законодавством вийшов термін зберігання вантажів на складах благодійного фонду, вони переходять в інший режим. Тепер їх зберігатимуть на митниці, доки БФ не отримає від Міністерства соцполітики підтвердження, що цей вантаж гуманітарний, і тоді його можна буде розмитнювати. Поки що не йдеться про жодні штрафи чи сплату пені». Керівник прес-служби Львівської митниці Роман Макар повідомив, що зараз на складах налічується близько 30 таких вантажів, які чекають на погодження їх як гуманітарних.

 

Питання реорганізації Комісії з питань гуманітарної допомоги — радше політичне, каже львівський правозахисник Теодор Дяків. «Зміна функцій в тій чи іншій структурі з ініціативи влади завжди завдає великих збитків населенню. Мотивація Королевської просто ніяка — пояснювати відсутність комісії, яку вже давно мали створити, тим, що благодійні організації перевіряють на зловживання. Хто справді на цьому наживається, має бути притягнутий до відповідальності. Іншим треба дати можливість працювати для блага населення. Королевська якось заявила, що в публічній діяльності не може бути моралі, тут є тільки піар. Де логіка? Місяць тому мій товариш з Тернополя, який вже давно займається цими гуманітарними перевезеннями, зателефонував і попросив якось посприяти у схожій ситуації з тією, що склалася в Бродах. Я нічого не міг вдіяти. Колись ще можна було впливати на владу, навіть центральну. Оцей останній рік на неї ніяк не вплинеш. Питання з гуманітарною допомогою вирішують тільки в Міністерстві соціальної політики», — підсумував Теодор Дяків.

25.03.2013