Львівщина обирає новий склад органів місцевого самоврядування на всіх рівнях — від сільської ради до обласної. Вже є певні результати, відомі результати екзит-полів, тож можна прослідкувати певні тенденції й підбити попередні підсумки.
Кошулинський у другому турі з Садовим. Трохи несподівано...
Проблеми залишаються ті самі
Процес голосування у Львівській області попри новації в законі не вирізнявся чимось ориґінальним: низький освітній рівень членів ДВК, прогалини в організаційному підготуванні, відверта та прихована аґітація у день виборів, спроби «каруселей», низький інтерес виборців — це перелік проблем, на які постійно звертають увагу експерти з питань виборів.
Представники КВУ та ОПОРИ реґулярно повідомляли про брак чи надлишок бюлетенів на певних дільницях, затримки у ранкових засіданнях, а отже, запізніле відкриття самих дільниць, брак урн для голосування, потуги членів ДВК відгородити спостерігачів від кабінок та урн.
На дільниці на вулиці Патона у Львові виявили «карусель», з цією проблемою працюють правоохоронці. Водночас у Стрию відкрито кримінальне провадження через втрату 100 бюлетенів на виборах міського голови. А в Бориславі відкрили ще одне провадження за те, що один з голів ДВК вигнав з дільниці місцевого журналіста.
Водночас й експерти, й міліціянти одноголосно запевняли, що серйозних проблем під час голосування не було.
Щодо низької фреквенції, яка лише трохи перевищила 56%, то голова обласної територіальної комісії Микола Щур зауважив, що це геть не трагічно, бо ж у 2010 році цей показник також був не вищим за 60%.
Хто проходить в обласну раду?
Найчіткіша ситуація зараз є з результатами виборів до Львівської обласної ради. Завдяки сучасним технологіям, всі охочі можуть в режимі онлайн спостерігати за підрахунком голосів. Попередні дані після обробітку понад 60% голосів показують, що найімовірніше в новій каденції Львівської обласної ради будуть присутніми 9 партій. Нова конфіґурація депутатського корпусу обіцяє бути вельми цікавою:
БПП «Солідарність» — 22%;
«Самопоміч» — 12,9%;
«Свобода» — 12,41%;
«Батьківщина» — 9,76%;
«Громадянська позиція» — 7,82%;
Радикальна партія — 6,24%;
УКРОП — 6,08%;
НРУ — 5,36%;
«Народний контроль» — 5,16%.
Другий тур: Кошулинський contra Садовий
Несподіванкою став не так факт, що другий тур бурмистерських виборів у Львові буде, як те, хто саме змагатиметься у ньому з Андрієм Садовим. Руслан Кошулинський до останнього часу не випереджав Володимира Гірняка та Дмитра Добродомова у розмаїтих соцопитуваннях як ймовірний конкурент Садового. Втім результат Кошулинського цілком корелюється з результатами «Свободи» до міської ради. Як зауважив під час круглого столу соціолог Володимир Подгорнов, електорат «Свободи» дуже дисциплінований та вмотивований і саме завдяки цьому кандидат на міського голову від цієї партії отримав перевагу над конкурентами.
Натомість Андрій Садовий на брифінґу наголосив на тому, що він завжди готовий до другого туру і будь-який вибір громади сприйме як належне. Врешті, кандидатові з рейтинґом майже 49% можна побавитися і в фаталізм. Водночас бурмистер з підтекстом висловив упевненість у власній перемозі через побажання плідної співпраці з майбутньою каденцією депутатів, не забувши про тотальні конфронтації з іще чинним депутатським складом.
Сім самураїв у Львівській міській раді
Екзит-пол компанії «Фама» прогнозує проходження до Львівської міської ради сімом партіям:
«Самопоміч» — 32,7%;
«Свобода» — 12%;
«Солідарність» — 10,6%;
«Громадянська позиція» — 8,4%;
«Народний контроль» — 6,9%;
УКРОП — 6%;
Українська галицька партія — 5,5%.
У цій ситуації можна говорити про невдачу «Батьківщини», яку соціологи практично до останнього моменту фіксували серед партій, які долають прохідний бар'єр. Водночас експерти зазначають фінішний ривок Української галицької партії, адже опитування постійно показували, що ця політична сила була доволі близько до 5%, однак жодного разу цю позначку в опитуваннях не перетинала. Утім жодних результатів з міської виборчої комісії на час підготування матеріалу ще не було — на стадіоні «Арена-Львів» й далі приймали протоколи дільничних комісій.
Якщо ці тенденції збережуться, то головною інтриґою стане формування більшості у міській раді. З одного боку, «Самопоміч» набирає достатньо голосів, але не має одноособової більшості, як це було в попередній каденції зі «Свободою». Відтак доведеться шукати спільників до коаліції, і це також не буде легко, бо за час кампанії набралася певна сума неґативних нюансів, які можуть мати вагоме значення.
Умовні супротивники Садового також не набирають більшості, і це лише додає пікантності майбутнім переговорам — усі учасники мусять чимось поступитися, щоби здобути більше.
Бурмистри малих міст
Лідером перегонів за крісло міського голови Дрогобича є кандидат від «Народного контролю» Тарас Кучма, за якого, як подає Drohobyczer zeitung, віддали голоси 30% виборців. Такими є результати після підрахунку 80% бюлетенів.
Тарас Кучма за фахом є лікарем, нині очолює медичну службу батальйону імені Кульчицького НГУ.
На другому місці — висуванець «Свободи» Олег Хрущ, а третім іде кандидат від Радикальної партії Роман Танчук.
У Стрию, як подають місцеві медії, попередні дані свідчать про те, що міським головою залишиться чинний бурмистер Роман Шрамов'ят, який набагато випереджає кандидата від БПП «Солідарність» Зеновія Карпінського. Загалом участь у голосуванні взяли 45% виборців, зареєстрованих у місті.
Щодо Червонограда, то за даними ZIK, поки що першість у перегонах має самовисуванець Андрій Залівський, за якого віддали голоси 22% виборців. Залівський свого часу був заступником чинного голови шахтарського міста, Ігоря Чудійовича, за якого попередньо віддали свої голоси лише 9% червноградців. На другому місці — самовисуванець Іван Федусь з 19%, а третім є Святослав Гриб (10%).
Натомість міським головою Трускавця має шанси стати висуванець «Самопомочі» Андрій Кульчинський. Згідно з інформацією сайту «Трускавецький вісник», за кандидатуру Кульчинського проголосували понад 39% виборців. На другому місці — самовисуванець Ігор Кісак (приблизно 27%), а на третьому — чинний голова міста Руслан Козир з майже 23%.
Використано знимки О.Ковальчука
26.10.2015