Екопільги для підприємців

Першу в Україні Реґіональну програму підтримки виробництва екологічно чистої продукції можуть запровадити на Івано-Франківщині. Її розробили працівники Івано-Франківської облдержадміністрації у співпраці з Асоціацією «Великий Карпатський Бренд — "Чиста Флора"». Згідно з нею, виробники органічних продуктів зможуть отримувати компенсацію від держави у розмірі близько 5% від собівартості виробництва. На сьогодні вже є 19 господарств, які заявили про бажання участі в Програмі. В ОДА сподіваються, що реалізація проекту дасть змогу суттєво збільшити обсяги виробництва екологічної продукції, і розраховують на допомогу міжнародних брендів. Думка виробників, натомість, не така одностайна. Одні кажуть, що це буде суттєва підтримка від держави, і вже взялися за розробку маркетингової стратегії просування бренду екологічно чистої продукції на реґіональному ринку. Інші переконані, що повернення у розмірі 5% замало для реальної підтримки такого виробництва.

 

Облдержадміністрація планує фінансово підтримувати сільськогосподарських виробників, що обрали органічне землеробство та тваринництво. Органічне землеробство базується на мінімальному обробітку ґрунту, застосуванні засобів захисту рослин і добрив природного походження. У тваринництві головним аспектом виготовлення екологічно чистої продукції є використання природних кормів, випасання на чистих луках. Підтримка місцевих виробників полягає у частковій компенсації їм виробничих видатків. Орієнтовно ця компенсація складатиме 5% від собівартості, пересічно — 1127 грн. на 1 га. Таку суму визначено відповідно до розрахунків Програми, в яких вказано, що повна собівартість вирощеної продукції з 1 га приблизно становить: картоплі — 21 тис. грн., капусти — 40 тис. грн, буряків, моркви — 20 тис. грн, помідорів — 17 тис. грн. Як зазначає у коментарі «Z» директор Департаменту агропромислового розвитку ОДА Іван Андріїшин, ці розрахунки приблизні і проведені лише щодо деяких видів сільськогосподарського виробництва. «Але з пропозиціями щодо участі у Програмі можуть звертатися й інші виробники екологічно чистої продукції — не тільки рослинництва, а й тваринництва також. На сьогодні вже є заявки від 19 господарств краю», — повідомив Іван Андріїшин.

Івано-Франківська область перша в Україні, де планують запровадити таку програму. Головний аґрарій Прикарпаття розповідає: «Ми використовуємо міжнародний досвід. Приміром, в Німеччині виробники органічної продукції отримують 170 євро компенсації з 1 га. Так само сподіваємося на міжнародні ґранти для виконання проекту. У Європі близько 10% виробленої сільськогосподарської продукції є екологічно чистою». За весь період на реалізацію Програми заплановано витратити понад 70 млн. грн. З них майже 9 млн. грн. — з обласного бюджету, близько 4 млн. грн. — з місцевих бюджетів, а 60 млн. грн. — інші джерела фінансування, зокрема ґрантова підтримка. Вже у 2013 році, згідно з розрахунками на виконання Програми, буде витрачено майже 6,5 млн. грн.

Ініціатива створення такої програми належить Асоціації «Великий Карпатський Бренд — "Чиста Флора"». Про це повідомив «Z» керівник Асоціації Михайло Стовп’юк: «Компенсація у 5% — це суттєва допомога. Це так звана "додана вартість", яка дасть стимул господарствам краю виготовляти екологічно чисту продукцію, популяризувати її серед споживачів. А це, своєю чергою, підніме імідж області, яка по праву може називатись екологічним краєм, підвищить туристичну привабливість». 

Наступним кроком, після впровадження Програми, Михайло Стовп’юк назвав реалізацію маркетингової стратегії. Аґрарії планують заручитися підтримкою ОДА у справі просування бренду екологічно чистої продукції. Зокрема, йдеться про те, щоб у великих торговельних закладах (як супермаркети, базари) були виділені окремі полиці для такої продукції. І виставляти її можна було би без «вступних», тобто без оплати, яку встановлюють заклади торгівлі за входження товару в мережу. «У Львові така практика існує на продовольчому ринку "Шувар". Тут проводяться і виставки, і презентації, і ярмарки екологічно чистої продукції, тобто відбувається просування бренду», — пояснив Михайло Стовп’юк.

В Івано-Франківському обласному Клубі органічного землеробства не поділяють таких оптимістичних настроїв щодо Програми. Голова Клубу Оксана Соколан пояснила «Z» свою позицію так: «Є різні технології. Все залежить від родючості ґрунту. Одним виробникам треба менше коштів вкладати, іншим набагато більше. Що таке 5% у загальних 100%? Це дуже мало, майже нічого. Я би не сказала, що це буде вагома допомога виробникам. Якби мова йшла хоч би про 30%, то можна було б на щось сподіватись. А така невелика компенсація особливо на розвиток органічного землеробства не повпливає».

Проте у Програмі зазначено, що виробництво екологічно чистої продукції має неабиякий потенціал в нашому реґіоні, зважаючи на природні та кліматичні особливості. Статус спеціальної сировинної зони для вирощування органічної продукції можуть отримати понад 200 суб’єктів господарювання. Нині такий статус вже мають господарства Рогатинського, Снятинського, Тисменицького та Тлумацького районів. Господарства дев’яти сільрад Рогатинського району претендують на його здобуття. Хоч сьогодні цей статус і не передбачає фінансової підтримки держави, та все ж відіграє роль у формуванні іміджу продукту. До того ж виробник отримує право реалізовувати свою продукцію для виготовлення дитячого харчування.

22.03.2013