26 серпня у Богородчанах (Івано-Франківщина) відбудеться вже друге засідання суду в справі командира батальйону територіальної оборони «Прикарпаття» Віталія Комара. Досудове розслідування тривало рік, і тепер військова прокуратура Південного реґіону передала справу до суду — перше засідання відбулося 17 серпня на Івано-Франківщині в Богородчанському районному суді. Комбатові висунули звинувачення за ст.402, 406 та 409 КПК України (ухиляння від служби в бойовій обстановці, непокора та бездіяльність).
Віталія Комара підтримують не лише бійці батальйону, а й велика частина громади Франківщини
У справі планують заслухати 170 свідків, а це здебільшого бійці 5-го батальйону.
До роковин Іловайської трагедії Міністерство оборони, від якого чекають чесного розслідування, аналізує роль українських військових підрозділів у подіях тих днів. На сьогодні оприлюднено аналіз подій серпня–вересня 2014 року довкола Іловайська. Йдеться там і про батальйон «Прикарпаття».
«24 серпня у секторі Д, після артилерійського обстрілу з території РФ, залишив свої позиції 5-й батальйон територіальної оборони, який виконував завдання по посиленню ділянок державного кордону на рубежі Кутейникове–Мокроєланчик, виставивши блокпости на загрозливих напрямках. Тим самим було оголено правий фланг наших військ. Особовий склад батальйону залишив зону бойових дій і самовільно повернувся до місця постійної дислокації в Івано-Франківській області.
Такі дії сприяли утворенню прогалин на державному кордоні і, як наслідок, вторгненню підрозділів збройних сил РФ. Їх приховане вторгнення розпочалося 24 серпня 2014 року. Практично не зустрічаючи опору, вони через Амросіївку та Кутейникове просунулися в напрямку Іловайська. З цього моменту співвідношення сил і засобів сторін змінилося на користь противника», — йдеться в аналізі Міністерства оборони станом на 13 серпня 2015 року.
Журналіст та військовий експерт Юрій Бутусов, який був членом тимчасової слідчої комісії з розслідування трагічних подій під Іловайськом, як тоді, так і тепер наполягає, що провина за ті трагічні події лежить не на бійцях, а на вищому військовому керівництві держави, яке й треба карати. На своїй сторінці у Фейсбук він, зокрема, написав: «Героїв Іловайська рік потому вбивають знову. Цього разу брехнею. Цього разу свої».
«О 14.20 23 серпня під час постановки задачі по телефону командир в/ч В0120 (5-й батальйон територіальної оборони "Прикарпаття") заявив, що зняв усі ввірені йому блокпости і рухається з особовим складом частини в напрямку Тельманове, а далі в напрямку населеного пункту Розівка. Про залишення району виконання бойового завдання особовим складом в/ч В0120 було негайно повідомлено начальнику штабу АТО і вжиті необхідні заходи з повернення особового складу в район виконання бойового завдання.
О 23.00 23 серпня командир в/ч В0120 в письмовій формі відмовився виконувати бойове розпорядження керівника Сектору Д і далі на зв'язок не виходив.
Таким чином, о 14.20 23 серпня керівництву АТО стало відомо про те, що зі складу угрупування Сектору Д вибув 5-й батальйон територіальної оборони "Прикарпаття" і, в підсумку, чисельність угрупування склала не більше 700 осіб.
Не зважаючи на обстановку, що склалась, о 23.00 24 серпня, за погодженням з керівником Сектору Б генералом Хомчаком Р.Б., зі складу Сектору Д в оперативне підпорядкування Сектору Б була переведена батальйонна тактична група 28-ї окремої механізованої бригади», — повідомлялося у проміжному звіті тимчасової слідчої комісії.
Командир батальйону «Прикарпаття» Віталій Комар у серпні 2014 року, після поверенення близько 300 біців у Делятин (місце постійної дислокації його батальйону), свої дії пояснював тим, що хотів врятувати їхні життя й не допустити повного знищення військового підрозділу, який не мав належного озброєння та засобів захисту. В процесі слідства командир повідомляв, що на нього хочуть «повісити» зникнення 13 БТРів, які йому нібито видали для провадження бою.
21.08.2015