Biuro statystyki przemysłowej Wydziału krajowego, pragnąc stwierdzić szkody, jakie poniósł przemysł krajowy z powodu srożącej się na ziemi naszej wojny światowej, oraz zbadać, jakiemi drogami, przy użyciu jakich środków i w jakim czasie przemysł nasz może być doprowadzony z powrotem do normalnej swej wydajności i zdolności do dalszego rozwoju, rozesłał do przemysłowców kwestionarjusz.
Najpilniejszą w chwili obecnej jest sprawa stwierdzenia stanu i możności uruchomienia tych zakładów, które wytwarzają wszelkiego rodzaju materiały budowlane. Niemniej wszakże i przekonanie się o stanie oraz zdolności istnienia i rozwoju wszystkich innych zakładów przemysłowych w kraju naszym, jak również o środkach koniecznych do zastosowania dla utrzymania przy życiu naszego przemysłu — jest sprawa pierwszorzędnej wagi.
Zebranie danych niezbędnych do osiągnięcia powyższych celów podjęte jest w interesie publicznym, w interesie przemysłu krajowego, w interesie samych przemysłowców. Dlatego przemysłowcy proszeni są o dokładne i sumienne wypełnienie kwestionarjusza.
Wobec możliwych zmian adresów i firm poszczególnych przedsiębiorstw i innych przeszkód stających na drodze porozumienia się biura z właścicielami zakładów przemysłowych, przemysłowcy, którzy nie otrzymają kwestionarjusza do 20. bm. proszeni są o zgłaszanie do biura swoich adresów, lub nadsyłanie odpowiedzi na kwestionarjusz (na osobnych arkuszach) wprost podług tekstu kwestionarjusza, umieszczonego w pismach.
Kwestionarjusz w sprawie szkód poniesionych przez przemysł krajowy podczas wojny 1914—1915 brzmi następująco:
I) Rodzaj zakładu. 2) Firma i forma prawna. 3) Rok założenia. 4) Czy zakład jest obecnie czynny? 5) Czy ruch w zakładzie był wstrzymany z powodu wojny: a) w całości, b) częściowo, c) w jakim czasie, d) na jak długo?
6) Czy ruch był wstrzymany z powodu bezpośredniego uszkodzenia: a) budynków, b) maszyn?
7) Czy ruch był wstrzymany z powodu braku: a) opału, b) surowca, c) robotników, d) możności zbytu wyrobów, c) komunikacji?
8) Czy ruch był wstrzymany z powodu odjazdu właściciela (kierownika) zakładu?
9) Na jaką sumę ocenia właściciel szkodę wyrządzoną w zakładzie: a) w budynkach, b) w maszynach, c) w zniszczonych surowcach, d) w zniszczonych towarach?
10) Czy i jaka część zrządzonych szkód może być pokryta przez towarzystwa ubezpieczeniowe?
11) Jeżeli zakład czynny — ilu robotników zatrudnia obecnie?
12) Iłu robotników zatrudniał zakład normalnie przed wojną?
13) Jeżeli zakład nieczynny, czy może być uruchomiony?
14) Jak prędko może być uruchomiony zakład?
15) Jaką część swej normalnej produkcji może osiągnąć zakład po uruchomieniu?
16) Ile wagonów (wzgl. centnarów metr., sztuk i t. p.) towarów może wyprodukować zakład po uruchomieniu?
17) Czy zakład nie może być uruchomiony z powodu: a) zniszczenia budynków, b) zniszczenia maszyn, c) braku opału, d) braku robotnika, e) braku surowców, f) braku zbytu na towary, g) braku komunikacji?
18) Czy zakład może być uruchomiony przy pomocy własnych środków właściciela?
19) Czy właściciel potrzebuje pomocy dla uruchomienia zakładu?
20) Czy właściciel ubiegał się już o pomoc na uruchomienie zakładu: a) na drodze pożyczki prywatnej, b) bankowej, c) w Wojennym zakładzie kredytowym dla Galicji?
21) Czy zakład posiada pożyczkę krajowego funduszu przemysłowego?
22) Jeżeli zakład zniszczony całkowicie, czy właściciel zamierza go odbudować?
23) Czy zakład ma być odbudowany w tem samem miejscu, czy przeniesiony gdzieindziej?
24) Czy zakład zmienił podczas wolny rodzaj swej produkcji?
25) Czy po skończonej wojnie zakład powróci do dawnego rodzaju produkcji, czy pozostanie przy nowym?
26) Uwagi uzupełniające.
Przy obliczaniu szkód należy rozróżnić szkody powstałe w zakładzie z powodu dokonanych przez właściciela świadczeń wojennych, które polegać mogły już to na zniesieniu na żądanie władz wojskowych pewnych budynków, już to na odstąpieniu wojskowości pewnych surowców, towarów, części maszyn i t. p. od szkód, wynikłych z bezpośrednich działań wojennych.
Szkody pierwszego rodzaju, jako podlegające obowiązkowemu wynagrodzeniu należy ocenić i podać osobno, osobno zaś wymienić sumę szkód drugiej kategorji.
[Kurjer Lwowski]
16.08.1915