Karty chlebowe we Lwowie.

Na podstawie rozporządzenia całego c. i k. Ministerjum z dnia 27. marca 1915. dz. p. p. Nr. 75 zostaną zaprowadzone we Lwowie z dniem 15. sierpnia 1915. r. karty chlebowe celem uregulowania w mieście konsumcji mąki i chleba i dla łatwiejszego ich nabycia.

 

Odtąd wolno będzie wydawać chleb i mąkę tylko za kartami chlebowemi, wydawanemi przez Magistrat, a przepis ten stosuje się również i do osób wojskowych, o ile nie korzystają z wiktu erarjalnego.

 

Całe karty chlebowe będą ważne tylko na jeden tydzień i będą uprawniały posiadacza do kupienia w tygodniu pieczywa lub mąki tygodniowo w ilości 1 kg. 400 gr. mąki lub 1 kg. 690 gr. chleba, czyli dziennie 200 gr. mąki lub 280 gr. chleba.

 

Posiadaczom zgłoszonych zapasów będą aż do wyczerpania tychże wydawane karty zmniejszone.

 

Karta tygodniowa jest nieprzenośną i co tygodnia odmiennej barwy. Karta nie zużyta w oznaczonym tygodniu, traci zupełnie wartość i nie może być zrealizowaną w następnym.

 

Prócz tych kart tygodniowych zaprowadzone będą dla osób, nie zamieszkałych w mieście Lwowie, a przebywających tylko przejściowo, karty dzienne, dozwalające na kupno 210 gr. pieczywa. Przy wydawaniu chleba lub mąki kupcy będą odbierać karty chlebowe lub odcinki i w odstępach tygodniowych, a w szczególności każdego poniedziałku, w stosownem opakowaniu, z dokładnem oznaczeniem na pakietach swej firmy, tudzież podaniem ilości zwróconych kart, będą je składali w miejskiem Biurze rozdawnictwa kart chlebowych (przy ulicy Podwale I. 17, II. p.).

 

Za podstawę do wydawania kart posłużą wykazy, które każdy właściciel realności lub jego zastępca winien podjąć we właściwym Komisariacie dzielnicowym we wtorek dnia 10. sierpnia 1915 r.

 

Właściciel realności lub jego zastępca ma tego samego dnia niezwłocznie doręczyć swoim lokatorom (głowom gospodarstwa domowego) wykazy szczegółowe (druk B), w których oni winni wypisać czytelnie, dokładnie i zgodnie z prawdą wszystkich członków mieszkania, a więc rodziny, służby i podnajemców i tego samego dnia mają należycie wypełniony wykaz zwrócić gospodarzowi.

 

Gospodarz domu na wykazie ogólnym domowym (druk A) sporządzi wyciąg wykazów szczegółowych wszystkich swoich lokatorów i najpózniej w środę wieczór dnia 11. sierpnia 1915 r. odeśle do właściwego Komisarjatu dzielnicowego. Nadmienia się jeszcze, że w wykazie szczegółowym w rubryce "dzieci poniżej 1 roku, od l do 4 lat, tudzież w rubryce — "osoby fizycznie ciężko pracujące" należy w danym wypadku umieścić kreskę (1).

 

Asenterowanych do wojska, a opuszczających dnia 16. sierpnia Lwów, nie wolno zamieszczać na szczegółowych wykazach celem uniknięcia wystawienia im kart chlebowych w pierwszym tygodniu, za co czyni się odpowiedzialnym głowę gospodarstwa domowego, zaś wszystkich opusz czających Lwów z powodu asenterunku po 18. sierpnia nie w Komisarjatach, lecz w Biurze rozdawnictwa kart chlebowych.

 

Gdyby właściciel domu był nieobecnym i nie pozostawił żadnego zastępcy, wówczas winni lokatorowie obrać jednego z pośród siebie zastępca dla spraw rozdawnictwa kart chlebowych i upoważnienie go do przyszłego odbioru kart uwidocznić na ogólnym wykazie (druk A).

 

Na tym wykazie prócz czytelnego podpisu (nazwisko i imię) zawiadowcy domu, ma być wyrażnie wymienione także nazwisko i imię dozorcy (dozorczyni) domu.

 

W sprawach rozdawnictwa kart do pomocy Magistratowi będą powołani obywatele.

 

Miasto bowiem zostanie podzielone na rejony z przewodniczącym na czele, zaś w każdym rejonie znajdować się będzie kilka komisji, a to dla każdej ulicy jedna lub dwie komisje.

 

Komisja taka z mężem zaufania jako przewodniezącym na czele będzie pośredniczyć przy wydawaniu kart między Magistratem a zgłoszonym zawiadowcą domu.

 

Mianowicie raz na tydzień w każdą sobotę przewodniczący komisji roześle karty chlebowe wszystkim zawiadowcom domów przydzielonej mu ulicy lub części ulicy. Zawiadowca winien doręczającemu odbior kart potwierdzić — gdyż reklamacje co do brakuiącej ilości już po potwierdzeniu nie będą uwzględniane. Gospodarz mu tego samego dnia, t. j. zawsze w sobotę rozdać karty chlebowe między tych lokatorów, którzy są zamieszkani w szczegółowym wykazie lokatorów. Gospodarzom nie wolno pod żadnym pozorem z jakichkolwiekbądź powodów lokatorom zatrzymywać należne im karty lub czynić trudności w ich wydawaniu, a to pod najsurowszą osobistą odpowiedzialnością.

 

Przewodniczący komisji ma prawo i obowiązek żądać dla rozesłania na swojej ulicy kart chlebowych stałej pomocy od któregokolwiek dozorcy (yni) przydzielonej sobie ulicy i w tym celu wręczy dozorcy osobne pisemne wezwanie ze strony Zarządu miasta.

 

Urząd komisji będzie uwidoczniony na zewnątrz przez wymierzenie specjalnie na ten cel oporządzonej tablicy z podaniem stałych godzin urzędowych.

 

Mieszkańcy ulicy mogą zgłaszać się do komisji w oznaczonych godzinach tylko w dwóch specjalnych wypadkach:

 

1. Jeśli ilość osób jednego mieszkania zmniejszy się w jakikolwiek sposób, a to przez śmierć lokatora, w razie wyjazdu do innego miasta lub wyprowadzenia się do innej dzielnicy, winien przedewszystkiem gospodarz domu donieść o tem pisemnie komisji w przeciągu 24 godzin. Sam wyprowadzający się winien również w powyższym terminie zgłosić się do komisji swej ulicy, gdzie otrzyma kartę wymeldowania się, uprawniającą go do pobierania kart z innej, urzędującej w rejonie jego nowego mieszkania.

 

2. Kto przyjażdża z poza obrębu Lwowa, winien również udać się do urzędującej komisji ulicy, na którą się sprowadził na stały pobyt, dłuższy, jak trzy dni i po ckazaniu policyjnej karty meldunkowej, tudzież potwierdzenia od gospodarza kamienicy, w której zamieszkał, przewodniczący komisji wciągnie go do szczegółowego spisu mieszkańców i odnośnego domu i wyda mu kartę tygodniową całą, jeśli sprowadził się w I. połowie tygodnia, zaś zmniejszoną, jeśli przyjechał we czwartek lub piątek.

 

We wszystkich innych sprawach, a w szczególności ze zażaleniami należy zwracać się wprost do miejskiego Biura rozdawnictwa kart chlebowych przy ul. Podwale 17. Mieszkańcy domków ruchomych, n. p. na wozach lab przenośnych, mogą pobierać kartę tylko z jednej komisji ulicy, która oznaczą sobie jako swą siedzibę.

 

Zakłady (szpitale, zakłady dobroczynności, więzienia), dalej klasztory, seminarja, internaty, mające zamiar pobierać sumarycznie karty chlebowe lub też podejmować mąkę w naturze, winny się zgłosić począwszy od wtorku, dnia 10. sierpnia 1915 do Biura rozdawnictwa kart chlebowych.

 

Właściciele hoteli i większych pensjonatów, mają wydawać swoim meldowanym gościom, zajmującym stale numery pokoji, dzienne karty, które będą wydawane tygodniowo w Biurze rozdawnictwa kart chlebowych.

 

Restauratorzy mogą wydawać swoim gościom chleb tylko po przedlożeniu kart chlebowych, zaś o dostarczenie maki i chleba dla celów restauracyjnych, winni odnieść się do Biura rozdawnictwa kart chlebowych. To samo dotyczy piekarzy i cukierników. Zresztą o obowiązkach przemysłowców, którzy używają produktów mącznych, wyjdzie niebawem szczegółowe obwieszczenie.

 

Wreszcie podaje się do publicznej wiadomości, że kontrolę nad wszystkiemi sprawami, dotyczącemi rozdawnictwa kart, sprawować będzie z urzędu Zarząd miasta przy pomocy organów policji, zaś przekroczenia obowiązujących przepisów, dalei wszelkie nadużycia z kartami lub fałszowanie tychże, będą karane, o ile czyny nie podpadną pod rygor ostrzejszych przepisów karnych według §35 rozp. ces. z 26. marca 1915 Dz. p. p. nr. 75.

 

Lwów, dnia 9. sierpnia 1915.

 

Zarząd gminy król. stoł. miasta Lwowa.

 

Adam Grabowski m. p.

 

[Kurjer Lwowski]

09.08.1915