Протягом двох днів 17 і 18 травня 2025 року у Головному холі Львівського залізничного вокзалу відбувся показ вистави «Music for a while. Генрі Перселл» (режисер Валерій Більченко), організований у співпраці Театрального центру «Слово і голос» та проєкту «Інструмент».
Проєкт «Інструмент» художниці Жанни Кадирової — це серія музичних та театральних перформансів, які відбуваються в центральному холі станції, і орієнтовані на людей, які в дорозі. Проєкт створено за підтримки фонду RIBBONE International у співпраці з Укрзалізниця/Ukrzaliznytsia та Львівським Органним Залом.
буквально
Вистава «Music for a while. Генрі Перселл» від Театрального центру «Слово і голос» є анонсом Літньої програми проєкту, в основній частині якого виступить також, і яка відкривається 31 травня. Це вперше в проєкті бере участь театр, так як Літня програма, крім музикантів, залучає ще й акторів.
Серед ритмів прибуттів і відправлень несподівано зупинився час. Люди, що їхали, поверталися, чекали, — зупинились поруч. Вони слухали. Дивилися. Жили разом в тій самій миті. Вистава стала, мабуть, серцем проєкту «Інструмент». Бо голос і слово знайшли дорогу прямо до людських сердець. Лунала музика, що перетворює вокзал на сцену. Простір дороги — на простір присутності. Це була перша поява театру у цьому проєкті. І це було по-справжньому.
«У головній ролі вистави - музика Перселла, і слово, що грає. Це плач і радість серця, що мовить так близько, в час, коли сьогодні смисл замерзає на вустах і не вимовляється сокровенне. Та ця музика наче написана для нас нинішніх, бо кожен з нас так потребує співчуття, тепла, миру, забутого затишку, коли всі на світі є вдома.
Це мій максимально інтимний досвід. Досвід людський і досвід художній. Досвід, що зносить дах, і той дах вже не стане на старе місце.
Потік непоєднуваних речей: співаєш великого Генрі Перселла англійською з живим органом, котрий на вокзалі — серед дня серед потягів , серед військових, переселенців, подорожуючих, бомжуючих … І звучить Храмсвітуцього … В осерді біди, зворухобленості, вразливості, розгубленості, оголеності душ в постійному русі…Лиця — лики здивування, захвату, жаху, молитви, тиші, розчулення, радості, вдячності… Очі… погляд актора як промінь вихоплює з простору оці очі — в надії, в задумі, в зворушенні, у болю, в радості, у вдячності…Так, потоки вдячності , — вони не змішуються, течуть окремими кольоровими нитками і десь під куполом цього Пантеону творять неймовірні візерунки саме української ніжності, уважності, доброти, любові... Дякую, Люди рідні, дякую, Жанна і Укрзалізниця, дякую, Генрі Перселл і Сергій Кудринецький! Рідна Команда «Слово і голос», дякую за організацію і спів-дихання!», — Наталія Половинка, акторка, співачка, директор-художній керівник ТЦ «Слово і Голос».
Трагедія, комедія і драма — все це є у музиці Генрі Перселла, коли кожен твір — буквально маленька вистава. Наталія Половинка відкриває лаштунки театру Перселла, співом веде в ігровий світ образів його музики. Виконавська особливість Сергія Кудринецького, що в основі має філософське споглядання буття, відкриває іншу сторону музики Перселла — таємничу, невидиму.
Генрі Перселл — англійський композитор ірландського походження епохи бароко. За своє коротке життя (36 років) створив відомі опери, музику для театру, пісні та став найвідомішим композитором Великобританії. Він був органістом Королівської капели і придворним музикантом двох англійських королів ІІ пол XVII ст. Після смерті композитора його музика мовчала 200 років, а сьогодні його музику виконують такі найславетніші музиканти світу, як Джессі Норман, Альфред Деллер, Клаус Номі, Стінґ.
«На цих вихідних Львівській залізничний вокзал перетворився на справжній живий мистецький простір, — розкішний концертний зал, де у самому вирі життя лунала Музика Генрі Персела. Голос і орган...зустрічав і проводжав людей. Можна було чути як на мить вщухає шум світу і серед руху поїздів, натовпу перехожих на вокзалі звучить Тиша. Це абсолютно унікальний, трансформаційний досвід, як для слухача, так і для виконавця. Щиро радію ініціативі і задуму таких проєктів, і дякую усім причетним за організацію цього дійства», — Сергій Кудринецький, піаніст, артист ТЦ «Слово і Голос»
«Як це сталось? Це промо-концерт, який анонсує Літній сезон. І якщо Зимовий сезон — це були тільки музиканти, то у Літню програму ми залучаємо й театральних артистів. Це надзвичайно велика честь, що Наталка Половинка, театр «Слово і голос» підтримали мене у цьому проєкті. І я дуже рада, звичайно ж! Це перебільшило мої очікування. Ми з Наталією давно знайомі, я знаю її творчість, бачила в різних амплуа. І звичайно, вокзал форматує все. І навіть ці дві вистави, які відбулись — вони відбулися по-різному. Мене це неймовірно тішить, бо тут взаємодія з простором саме та, якої я очікувала. Вокзал — це не камерна сцена, а публічний простір, і тут завжди життя вносить якісь свої елементи. Я тішусь та радію спостерігаючи за цим - неймовірно душевно, торкаюче. Я під великим враженням!
Ми вже плануємо наступні події, там буде інша програма, інша вистава. Та мене дуже тішить, що ми відкриваємо Літній сезон саме цією виставою "Music for a while. Генрі Перселл". Це дуже потужно, і я рада цій співпраці, бо все ж таки, коли працюєш з музикантом — це інше. А тут цілий колектив, це справді вистава. Я перший раз таке бачу на вокзалі!», — Жанна Кадирова, художниця, авторка проєкту «Інструмент».
Виконавці:
Наталія Половинка — акторка, співачка
Сергій Кудринецький — піаніст, партія органа
Режисер - Валерій Більченко
Театральний центр "Слово і голос" – це сучасний театр, котрий здійснює живу Традицію України засобами театру і музики. Три головні напрямки діяльності – освіта, художнє дослідження і театр – творять Театральний Центр, в основі якого – Людина: її Слово – вість в просторі світу, її Голос - свідоцтво часу. Театр тут розуміється як природно даний інструмент і територія пізнання, художній образ та спосіб перетворення Буття.
Наталія Половинка — Заслужена артистка України, Лауреат Національної премії України ім. Т. Шевченка, багатьох міжнародних фестивалів театру та кіно, у т.ч. премія «Срібний Георгій, Найкраща жіноча роль» за головну роль у фільмі «Брати. Остання сповідь» (реж. Вікторія Трофименко, 2013). У 2021-22 роках нагороджена 7-ма престижними світовими кінофестивалями у США, Канаді, Італії, Франції, Болівії та в Україні за гол.роль у фільмі «Мати Апостолів» (реж. Заза Буадзе, 2020), основаному на реальній історії війни Росії проти України 2014 року.
Сергій Кудринецький – піаніст, викладач фортепіано Лондонської музичної школи-ліцею, артист театрального центру "Слово і голос", Лауреат всеукраїнських та міжнародного конкурсу, Доктор філософії. У своїй концертній діяльності як соліст та акомпаніатор зосереджується на виконанні класичної музики (особливо періоду бароко) та джазу. Співавтор монографії "Коломийка у просторі української культури", написаної під керівництвом проф. Олександра Козаренка. Є учасником багатьох мистецьких проєктів організованих театральним центром "Слово і Голос" під керівництвом Наталії Половинки. Навчався у Львівській Національній Музичній академії ім. М. Лисенка (клас проф. Марії Тарнавецької).
Фото: Arthur Byzenko.
18.05.2025