Кампанія на смітті

У Тернополі знову запахло сміттєвою проблемою. І знову перед виборами. Депутати Тернопільської обласної ради відхилили рішення про передання сміттєсортувальної лінії зі свого балансу на баланс міста Тернопіль. У місті заговорили про повторення сценарію виборчої кампанії 2009 року, коли тодішнього міського голову Романа Заставного (тепер народний депутат від «Народного фронту) «втопили» у смітті.

 

Сміттєзвалище, куди звозять усі відходи, що їх продукують у Тернополі, розміщене в селі Малашівці Зборівського району. Тамтешні люди такому сусідству, ясна річ, не раді і час від часу нагадують про це чиновникам. Сміттєвий полігон, по-перше, вичерпав свій ресурс, а по-друге, розміщений у безпосередній близькості до Верхньоівачівського водозабору –— сміттєвий інфільтрат просочується крізь землю й потрапляє у воду, яку споживають Тернопіль та кілька прилеглих сіл.

 

Тернопільське сміття у Малашівцях

 

Результати аналізів води зі свердловин і криниць мешканців Малашовець та Верхнього Івачева, які проводили протягом останніх 15 років, свідчать про те, що поступово відбувається їхнє забруднення. А внаслідок щораз інтенсивнішого відбору з Верхньоівачівського водозабору, радіус забруднення більшає.

 

Протестувати тут пасувало б самим тернополянам, адже труяться водою з кранів саме вони. Однак протестують селяни з Малашівців — їхня проблема більш очевидна. Так от, у 2009 році малашічани перегородили рух транспорту на під'їздах до звалища і не припиняли блокувати дорогу навіть тоді, коли протест у такому прояві заборонили через суд. Втрутилася також обласна екологічна служба, мовляв, полігон у Малашівцях треба було закрити ще за часів Радянського Союзу.

 

Заставний особисто вмовляв селян пропустити вантажівки зі сміттям на звалище

 

Одне слово, Тернопіль завалило власними відходами — сміття з міста не вивозили досить довго. Тож опоненти Заставного (а це були репрезентанти здебільшого ВО «Свобода») могли сміло використовувати у виборчій кампанії невдоволення тернополян у боротьбі за крісло міського голови. Обласна рада, якою керував тоді «свободівець» Олексій Кайда (у 2012 став народним депутатом, а зараз знаменитий тим, що поїхав воювати в зону АТО), провадила перемовини з керівниками населених пунктів, потенційно придатних для створення нового сміттєвого полігону,і всі ті перемовини як один зривалися у дивнимй спосіб. Обласна держадміністрація теж не рвалася допомагати: Заставному дали пораду «їхати і домовлятись».

 

Врешті Заставний вибори програв, і до влади в Тернополі прийшла команда ВО «Свобода», посаду міського голови здобув теж «свободівець» Сергій Надал.  Ця політична сила «сміттєве питання» в кампанії експлуатувала нещадно й практично ґарантувала в разі здобуття перемоги на виборах вирішити проблему.

 

Одразу по виборах спроби виконати обіцянку справді були. Обласна рада (очолював її, нагадуємо, «свободівець» Олексій Кайда) за 2 мільйони гривень купила сміттєсортувальну лінію, урочисто привезла її з Буська (Львівщина) у Скалат (Підволочиський район). Однак і в Скалаті лінію не запустили. Ба більше — її навіть не змонтували. Дотепер.

 

Оця от сміттєсортувальна лінія зараз іржавіє у Скалаті. Вона навіть не змонтована. А Тернополю її все ж не віддають

 

Річ у тім, що хтось поширив чутку серед місцевих, що сміття не сортуватимуть, а спалюватимуть. Зчинився скандал. Депутати міської ради Скалата спершу дали дозвіл на будівництво сміттєпереробного заводу, де і мали «прилатати» сміттєсортувальну лінію, а потім своє рішення скасували. Інвестори, які виявили бажання вкладати гроші у завод, дали задній хід через ненадійність співпраці з депутатами. На цьому «літопис сміттєсортувальної лінії» обірвався.

 

За каденції міського голови Надала сміттєву тему — ані полігон, ані сортувальну лінію — не порушували. Містяни раз тішилися тротуарами з підігрівом, раз слідкували за скандальними забудовами і пікетами політичних опонентів під стінами мерії, а останнім часом перекинулися смакувати подробиці скандалу з так званими «інвестиційними проектами».

 

А от тепер (за кілька місяців перед черговими місцевими виборами) команда міського голови вирішила почати процес передання сміттєсортувальної лінії у комунальну власність міста. Паралельно, у процесі побільшення громад, «вмовили» навколишні села приєднатися до Тернополя — обласна адміністрація пропонувала ці села об'єднати в громаду із центром у Байківцях, однак Тернопіль перетягнув ковдру на себе. Серед сіл, що скоро керуватимуться тернопільською мерією, і … Малашівці. Для нашого сміттєвого питання це вкрай важливо. Хід думок у міського чиновництва такий: отримати право власності на кавалок землі у Малашівцях, перемістити туди сміттєсортувальну лінію, яка зараз іржавіє у Скалаті, та й по всьому — проблема з тернопільським сміттям вирішена як не на завжди, то принаймні на довший час.  

 

Надал має тепер шанси й сам «втонути» у смітті

 

Однак сільська рада Малашівців наразі землю Тернополю не віддає. А обласна рада пробуксовує зі справою передання на баланс міста сміттєсортувальної лінії. На сесію ТОР проект такого рішення подали, однак голосування завалили — «за» висловилися тільки «свободівці» і цього виявилося замало. Голосували «проти» колеґи з колись демократичної коаліції — УНП, екс-однопартієць яких Тарас Пастух цього разу приміряється до крісла міського голови від «Самопомочі».

 

Отже, попри рецедивуюче у передвиборчі періоди бажання Надала вирішити слизьке сміттєве питання, зробити це йому, мабуть, не вдасться. Колись (у 2009 році) він «топив» у побутових відходах свого конкурента, тепер конкуренти у тому ж таки смітті «топитимуть» його.

 

Справедливо? Може бути. Але направду прикро, що при тому всьому інтереси мешканців Тернополя і Малашівців відходять на глибокий марґінес.  

 

23.07.2015