Коли учні вчителів вчать

Безпрецедентний випадок стався у Коломиї: випускниці спеціалізованої школи №1 ім.Стефаника Ользі Мацюк освітяни наново переписали атестат і вже за ним дівчині належалась медаль — відзнака за відмінне навчання. Новий атестат Оля взяла, а от від медалі відмовилася. Так наразі скінчилася гучна історія про коломийську школярку, яка блискуче склала ЗНО (596 із 600 можливих балів), а перед тим зазнала зневаги від рідного навчального закладу.  

 

Тепер Оля обирає, в якому виші вона буде навчатися — у Києві, Львові чи Чернівцях, а також яку здобуватиме спеціальність — іноземну філологію чи правознавство.

 

«Золото» за золото

 

Про Ольгу Мацюк заговорили ще на початку червня цього року. Спочатку, власне, заговорили про первинно в цій історії безпрецедентний вчинок її однокласника і медаліста Марка Левандовського. На шкільній лінійці він — на знак протесту проти несправедливості шкільної системи (хто вчився, той зрозуміє) і щоб підтримати жертву цієї несправедливості — віддав їй, Олі, власну «золоту» медаль. І діти в школі, і батьки в класі, і, маємо підозру, вчителі в місті були певні, що Оля не отримала бездоганного атестату не через рівень знань, а через конфлікт з історичкою.

 

Знимка цього шляхетного жесту з легкої руки Христини Томенчук стала гітом соціальних мереж і ностальгійних спогадів їх користувачів

 

Говоримо з героїнею цієї історії. Ольга Мацюк пригадує, що ще наприкінці десятого класу вчителька історії Марта Грановська запропонувала тим учням, які планували здавати зовнішнє незалежне оцінювання з історії України, брати у неї додаткові заняття за окрему плату. Четверо учнів погодилися, інші — ні: «З вересня я і ще троє моїх однокласників пішли на репетиторство до іншої вчительки, ще четверо — до нашої». Тоді вчителька заявила, що учні, які у неї не займаються додатково, гарних оцінок бачити не будуть. «Вона почала нас "валити". У всього класу були погані оцінки, крім тих чотирьох, які ходили до неї. До кінця року у всіх оцінки виправилися, а в мене й трьох моїх однокласників, які ходили до іншої вчительки, — ні. Вона перенесла це на особистий рівень, сприйняла як образу, а далі — як помсту, вважаючи, якщо їй зробили погано, вона зробить так само у відповідь», — трактує поведінку вчительки Оля.

 

На додаткові заняття учениця ходила, адже поставила перед собою мету добре скласти ЗНО. Так і сталося: її результат з історії України становив 198 балів, з української мови — 199,5 (про це вже було відомо на момент вікопомного останнього дзвоника), з англійської мови — 198,5.

 

Зі слів Ольги, коли історія набула розголосу, педагог знайшла пояснення своїх дій. У коментарях журналістам стверджувала, що учениця перестала навчатися і була впевнена, що гарну оцінку їй поставлять у будь-якому разі: «У першому півріччі, з вересня до грудня, учениця до історії не готувалась, не докладала зусиль, матеріал не засвоєно. Чому — не знаю, об'єктивних причин не було: і не хворіла, та й в сім'ї все було гаразд. Коли ж я запитувала Олю, чому її рівень знань з історії недостатній, вона зверхньо відповідала, що не зобов'язана все знати. Як наслідок, усі підсумкові та контрольні роботи учениця написала на оцінку, не достатню для отримання золотої медалі. Ці роботи бачило і міське управління освіти, і обласне, а також перевірка, яка приїжджала наприкінці лютого. А те, що мені закидають той факт, що, мовляв, дівчинка ЗНО здала майже на 200 балів, то скажу, що ЗНО і засвоєння шкільної програми — це різні речі, які не зовсім коректно порівнювати. Загалом, до дитини не маю претензій, у неї є потенціал».

 

«Коли учителька поставила вимогу, що хто хоче здати ЗНО з історії, той повинен ходити до неї на додаткові заняття, то ми не звернули особливої уваги на ці слова, — розповідає Олин батько Нестор Максимович. — Та в кінці першого семестру стало зрозумілим, що оцінки учням свідомо занижувалися. Розуміючи ситуацію, 16 грудня минулого року батьки звернулися до директора закладу. Ми поставили йому дві вимоги: щоб наших дітей оцінили належним чином та щоб учителька історії, Марта Грановська, не навчала їхній клас».

 

Директор, на думку батька Олі, вимоги зіґнорував і навіть не намагався з'ясувати чи вирішити ситуацію. Далі батьки звернулися в управління освіти, в громадську раду при міністерстві освіти, до уповноваженого з прав дитини. Тоді вже з обласного департаменту освіти до школи скерували комісію.  

 

«Перевірка була формальною, ніяких наслідків для педагога не було. Я обурений цинічним ставленням до дітей. Однозначно, в освітньому процесі необхідно багато чого міняти», — розповів про результати розслідування в школі Нестор Мацюк.

 

Батьки Олі вважають освітян, причетних до цього інциденту, цинічними, натомість діти — однокласники дівчини виявили загострене почуття справедливості. Чого вартий лише вчинок Марка Левандівського на лінійці! «Оля хотіла повернути йому медаль, та він не взяв. І тоді я віддав йому своє "золото", яке заробив у школі 40 років тому», — розповідає зворушений солідарністю однокласників пан Мацюк.

 

Перевірка і наслідки

 

«Перше звернення було від батьків учнів класу, де навчалася Мацюк, — розповідає заступник директора департаменту, начальник управління освіти Івано-Франківської обласної держадміністрації Іван Будзак. — Підставою було те, що батьки не згідні з рівнем оцінювання дітей вчителем історії. Туди виїжджала Марія Мрічко, спілкувалася з батьками, учнями, вчителем. Дати оцінку ситуації доволі складно, відеозаписів уроків немає. Тоді перевірили рівень написання письмової роботи, він відповідав рівню оцінювання, який визначила педагог. У той же час було доволі дивно, що учениця з першого класу була відмінницею, а тут оцінки 8 і 9 балів. Мені подали інформацію, що вчителю оголосили догану за порушення інструкції ведення класних журналів». (До листопада у коломийських школах не було журналів, бо на них бракувало грошей, тому вчителі оцінки ставили хто куди, тож коли переносили оцінки із записників в журнал, і з'явилась ота безталанна вісімка).

 

У департамент після того батьки більше не зверталися. Продовження історії чиновники дізналися вже зі ЗМІ: посередній атестат, блискуче ЗНО і «золота» медаль від однокласника. І аж тоді зі свого боку захотіли відновити справедливість.

 

«Оскільки я раніше займався цією справою, мені доручили з'ясувати, як можна це вирішити. Побачив "юридичну лазєйку" у законі, вирішив нею скористатися. Відповідно до нового закону, який вступив в силу із 7 квітня, учениця не підлягала нагородженню ні "золотою", ні "срібною" медаллю. Але попередній закон передбачав таку можливість. Я узгодив це із заступником міністра освіти Павлом Полянським. Після того ми доручили директору діяти відповідно до ситуації, він видав наказ на передрук атестату і видачу медалі. Атестат дитина взяла, а від медалі відмовилася», — розповідає Іван Будзак.

 

Як пояснює заступник директора департаменту, зробити заміну вчителя в класі, як того вимагали батьки, директор школи не мав повноважень. Слова дітей треба було довести. Педагог тимчасом все заперечувала.

 

«Справа однозначно є резонансною, а результати ЗНО свідчать, що вчителька була неправа, — зауважує заступник голови Івано-Франківської ОДА з гуманітарних питань Ігор Пасічняк. — Це також підтверджено висновками комісії, яка була створена для вияснення обставин цієї справи. Перевірка була зимою, внаслідок чого вчителька отримала догану. Крім того, ми все ж домоглися того, що учениця отримала медаль».

 

Догана, яку «вліпили» вчительці Марті Грановській (за журнал, нагадаємо, а не за неналежні оцінки), означає, що цілий рік вона не матиме права на жодну премію, а якщо отримає догану повторно, то втратить роботу.

 

На думку Ігоря Пасічняка, ця коломийська історія — великий урок для освітян. «Ситуація показова і демонструє проблеми в галузі. На такі скарги необхідно реагувати швидше, щоб не доводити до розвитку подій, як це відбулося у Коломиї», — висновує він.

 

16.07.2015