Мирослава Іваник

Розрита дорога, гуркіт тракторів і люди, які ночують у сквері, аби за першої потреби скликати туди всіх тих, хто готовий до кінця рятувати дерева і не допустити прокладання дороги там, де вони ростуть. Такою є реальність площі Юра останніх тижнів. Робота кипить ще від травня, а як виглядатиме оновлена площа Юра після реконструкції, знають — якщо знають — одиниці. Розгублені у здогадах — що ж тут має бути вже за три тижні (святкове відкриття пам'ятника й оновленої площі відбудеться 29 липня, на уродини митрополита Шептицького) — навіть активісти, які протестують проти вирубу дерев у сквері, та працівники, що будують нову дорогу.

«Z» зібрав інформацію про стан справ на цей день і подає її у максимально структурований спосіб.

 

Пам'ятник

 

Пам'ятник, себто сама скульптура митрополита Шептицького вже готова — її відлили у бронзі і чекають лише, коли будівничі площі дадуть сиґнал на монтаж. Зі слів одного з авторів проекту реконструкції площі, Ігоря Кузьмака, остаточна висота скульптури — 3,8 м, стоятиме вона на мінімальному підвищенні: «Він буде реалізований так, як це показано в останньому відеоролику. Пам'ятник буде на незначному підвищенні: ми залишили лише нижньопартерні частини, які цілком сприятливі та композиційно виправдані. Вони будуть з пісковика і матимуть лише окремі вкраплення з ґраніту».

 

П'єдестал до пам'ятника митрополиту Андрею наразі виглядає так

 

Нагадаємо, що відповідно до рішення конкурсної комісії з встановлення пам'ятника скульптуру Митрополита виконують на підставі прижиттєвого йому пам'ятника авторства Андрія Коверка. Тож Шептицький постане у скромній чернечій рясі. Щоправда, попри загальну збережену концепцію Коверка, матиме пам'ятник і дещо від нинішнього автора — скульптора Володимира Одрехівського. Зокрема, пам'ятнику додали родинний герб Шептицьких.

 

Стоятиме пам'ятник не відразу навпроти брами, як планувалося раніше, а на метрів 4–5 далі від лінії брами у бік вулиці Озаркевича.

 

Дорога

 

Концепція, якою буде і де пролягатиме дорога на площі Св. Юра, за останні місяці мінялася чотири рази. Дорогу пересували від мурів собору до корпусів політехніки і назад. За остаточним проектом, дорогу, яка існувала досі, таки заберуть і перетворять цю ділянку на пішохідну променаду. Натомість автошлях перенесуть ближче до корпусів НУ «Львівська Політехніка», але він буде меншим (вужчим), ніж то планувалося початковим проектом.

 

Виїзд з вул.Озаркевича на площу Юра закрутили попід стіни корпусу органічної хімії. Цією дорогою автівки поїдуть одразу по святкуванні тут митрополитового ювілею. Натомість дорога, що обкручуватиме площу з північного боку, ще навіть не намічена — там тривать бої за сквер

 

«Згідно з проектом, який пройшов експертизу, замість чотирирядної дороги у першому варіанті ми обмежились дворядною. Це звуження стало можливе завдяки збереженню з'їзду на Озаркевича», — пояснює Кузьмак.

 

«Розрахунки транспортників показали, що зміна дороги не має призвести до транспортних проблем», — каже головний архітектор Львова Юліан Чаплінський.

 

Утім вже зараз очевидно, що реалізувати проект повністю за три тижні, що залишились до ювілею, не вдасться. Зі слів Олега Берези, директора ЛКП «Львівавтодор», з прокладанням пішохідної частини на місці попередньої дороги та встановленням пам'ятника до ювілею точно встигнуть. Щодо нової дороги — все залежатиме від компромісу з громадськістю, яка захищає сквер. А от до нього (до компромісу) ще далеко.

 

Сквер

 

Найвищий градус емоцій, як і раніше, зосереджений довкола збереження скверу. Активісти ініціативи «Врятувати сквер Св. Юра» наполягають, що зрубати дозволять лише ті дерева, які за висновками спільної комісії визнають хворими. Водночас про жодну «зелену жертву» нової дороги і чути не хочуть. «Для нас принциповим є збереження історичного скверу в тій конфіґурації, в якій він є. А при умові прокладання нової дороги він зменшиться майже вдвічі — з 1,9 га до 1 га», — каже представник ініціативи Антон Савіді.

 

Ця акація на схилі свого віку опинилися посеред площі. Дерева тут наче зберігають, але серйозні пошкодження очевидні

 

Як стверджує Ігор Кузьмак, сквер треба почистити від хворих дерев, щоб вони не шкодили іншим. Проектанти кажуть, що в нинішньому проекті двосмугової дороги, а також враховуючи поганий стан частини дерев, під вируб потрапляють ще 24 хворі дерева, а ті 11, які опинилися під дорогою, але не є хворі, планують пересадити.

 

«Ми також не змінюємо своїх планів щодо посадки нових дерев — це буде 120–125 дерев. Дехто зі спеціалістів думає, що це, може, багато, але ми говоримо власне про такі цифри», — зазначає Ігор Кузьмак.

 

А тим часом сквер на площі Юра перетворився на повноцінний громадський простір. На знимці історик Іван Сварник читає публічну лекцію про митрополита Шептицького

 

Зміни у сквері також підтримує міська рада. Зі слів Юліана Чаплінського, позиція містобудівної ради Львова така: сквер потребує санації, тобто зрізання частини старих дерев та композиційного досадження нових. «Зараз не зовсім коректно говорити про збереження первинної структури скверу, бо вона вже була змінена у 1970-х роках і люди протоптали свої стежки», — каже пан Чаплінський.

 

Однак кожна зі сторін має свої арґументи, і точки погодження наразі немає.

 

Гроші

 

У скільки має вийти нова площа містові, знають чи не всі зацікавлені у темі. Саме цифра у 30 млн грн., яку заклали до міського бюджету ще на початку року, була одним з арґументів проти реконструкції площі. Ті, хто не хотів такого помпезного урбаністичного вирішення Святоюрської гори, запевняли: сума надто велика і може мати краще застосування. Гроші пропонували використати або на допомогу учасникам АТО, або на реставрацію спадщини Шептицького, більша частина якої нині перебуває в дуже поганому стані.

 

Це січень 2014 року. Так виглядав «демонтаж» старої будівлі шпиталю Шептицького (вул.Озаркевича). З матеріальною спадщиною Митрополита у Львові не надто церемоняться

 

Навіть головний архітектор Львова Юліан Чаплінський, який прийшов на посаду в березні цього року, говорив про ймовірне завищення суми і наголошував на її необґрунтованості. Попри те, після усіх змін проектів, загальна сума не дуже змінилась. Відповідно до підписаної угоди між «Львівавтодором» як замовником та фірмою «Онур» як виконавцем коштуватиме оновлена площа трохи менше як 29 млн грн. Виправдовують зменшення без зменшення у міській раді подорожчанням курсу долара.

 

Однак тепер до великої суми додалось ще й сумнівна процедура вибору підрядника. Через гострий брак часу замовник робіт фактично не здійснив тендера. За інформацією видання «Наші гроші. Львів», «Львівавтодор» застосував переговорну процедуру закупівлі, згідно з якою роботи виконує ТОВ «Онур Конструкціон Інтернешнл» за понад 28,4 млн грн. При тому законних підстав для цього підприємство не мало. Що ще цікавіше — представники фірми «Онур» з'явились на об'єкті й почали роботи приблизно за тиждень перед процедурою закупівлі.

 

Суди і протести

 

Нині є відразу дві організації, які протестують проти зміни Святоюрської гори, і до них долучаються інші активісти та мешканці. Ініціатива «Врятуй сквер Св. Юра» активно висловлює свою позицію ще від початку року. Нещодавно паралельно з ними обстоювати інтереси зеленої зони взялась організація «Екологія. Право. Людина». Саме її представники, а також архітектор Віра Балаж та журналіст Вікторія Садова подали до суду позов проти встановлення пам'ятника. Позиваються вони «про захист права власності територіальної громади та права на безпечне для життя і здоров'я довкілля». У позові просять визнати право власності територіальної громади на сквер, зобов'язати мерію та Курію припинити дії, що нищать його, і скасувати низку ухвал міської ради, зокрема і про встановлення пам'ятника. Власне, останній пункт і дозволив Церкві та чиновникам говорити про бажання зірвати встановлення пам'ятника Митрополиту. Перше засідання суду мало відбутись 6 липня, однак через відсутність усіх зацікавлених сторін його перенесли.  

 

Одна з листівок, якими активісти доводять громадськості свою слушність

 

Водночас неправдою виявилась поширена раніше інформація про підтримку позову Львівською політехнікою. За трохи запізнілою інформацією від керівника прес-служби Львівської Політехніки Ярослава Мельника, їх вписали третьою стороною в позов навіть не повідомивши. Активісти вирішили, що реконструкція площі може порушувати інтереси ВНЗ, і керувались радше приватною думкою деяких студентів та викладачів. Водночас ректорат не бачить порушення своїх прав й участі в суді брати не буде. Відповідну заяву ректор «Політехніки» Юрій Бобало вже оприлюднив.

 

Ініціатива «Врятуй сквер Св. Юра» від позову дистанціюється. Активісти кажуть: вони хочуть, щоб пам'ятник встановили, а от що робити з дорогою, будуть з'ясовувати потім — вже після святкування ювілею.

 

Ця графіка вичерпно ілюструє позицію ініціативи «Врятуй сквер Св.Юра»

 

«Ми зараз хочемо закріпити письмово усні домовленості з міською радою. Ми жодним чином не заважаємо роботам поза межами скверу. Але йдеться про те, що до святкування сквер ніхто не буде рухати і жодних робіт по прокладанню нової дороги теж не буде. Ми повернемось до цього питання вже після ювілею. А далі ми говоримо про те, що треба буде відновити дорогу там, де вона була, або посунути її трохи за рахунок технічного тротуару», — пояснює Антон Савіді.

 

Треба зазначити, що тиждень тому скресла крига і в стосунках активістів з УГКЦ. Відбулась спокійна і виважена розмова між представниками сторін — Антоном Савіді й отцем Юстином Бойком. «Ми обговорювали, зокрема, важливість припинити маніпуляції і брехню щодо діяльності ініціативи і її учасників та важливість уникання антицерковної риторики. Для знаходження діалогу ми мусимо припипинити можливі образи з кожної з сторін і зупинити поширення міфів про кожну з сторін», — підсумував цю зустріч активіст.

 

«Переходжу на інший формат співпраці з ініціативою — безпосередню розмову, оскільки у реальній бесіді набагато краще вирішуються проблеми, ніж у віртуальній», — відповів на те о. Юстин Бойко.

 

09.07.2015