Тернопіль і його «гнилі оселедці»

Метод «гнилого оселедця» — один з найефективніших засобів, коли йдеться про створення стійкого неґативного реноме опонента. Застосовувався щодо ворогів спецслужбами багатьох країн і полягав у тому, щоб організувати максимально широке обговорення брудних звинувачень «об'єкта», і байдуже, що ці звинувачення згодом не підтвердяться ані судом, ані слідством, — лише від згадки прізвища звинуваченого простір автоматично наповнюватиметься стійкою відразою, подібною до тієї, яку відчуваємо до запаху гнилого оселедця…

 

Затримання заступника міського голови Тернополя Володимира Камінського

 

Не будемо стверджувати, що позавчорашні події у Тернополі є прикладом роботи методом «гнилого оселедця», але в контексті кількох попередніх епізодів з гучними затриманнями корупціонерів дозволимо собі припущення, що на те виглядає. Принаймні дочекаємося розвитку ситуації, яка наразі є така.

 

Заступника міського голови, депутата Тернопільської обласної ради затримали ніби «на гарячому» — хабарі. Ще не встигли люди в масках закінчити обшук, як новина про те, скільки грошей вилучили, кого спіймали, облетіла столичні інформаґенції та ЗМІ й поставила на вуха весь Тернопіль і країну. Додали гостроти «шоу» пожежа в приміщенні ради, пожежна, «швидка», що приїхала «рятувати» затриманого, і автобус, куди «запакували» заступника міського голови.

 

Феєричності обшукові в кабінетах тернопільської мерії додали пожежники

 

«Вердикт» від МВС

 

Нардеп Антон Геращенко і міністр внутрішніх справ Арсен Аваков «ласкавих слів» і коментарів не пошкодували. У постах на Facebook з'явилися і прізвище, і цифри, й оцінки подій.

 

«Сегодня при получении взятки в размере 217 тыс грн. был задержан один из заместителей мэра Тернополя, одновременно являвшийся депутатом областного совета, — писав Антон Геращенко. — Его товарищи решили помешать следователям проводить следственные действия по выемке документов и творчески подошли к вопросу — организовали очаг возгорания в подвале горисполкома, в надежде, что после задымления здания следователи и оперативники испугаются и убегут. Очаг возгорания был быстро и эффективно ликвидирован и следственные действия продовжились».

 

Прес-служба Генпрокуратури інформацію підтвердила професійніше: «Затримано… Камінського Володимира Володимировича (посадова особа місцевого самоврядування 3˗ї категорії). Останній, починаючи з 2014 року, зловживаючи службовим становищем, вимагав від представника юридичної особи неправомірну вигоду за вирішення питання про надання в оренду земельної ділянки та об'єкту комунальної власності. За результатами проведених негласних слідчих (розшукових) дій НСРД задокументовано отримання першої частини хабара в розмірі 85 тисяч гривень. На цьому правопорушник не зупинився, і сьогодні 19.05.2015 був затриманий в приміщенні Тернопільської міськради під час отримання другої частини неправомірної вигоди у сумі 132 тисячі гривень. Зрозумівши правові наслідки скоєного, Камінський В. В. намагався втекти та приховати сліди вчинення злочину, проте це йому не вдалося».

 

Зерна сумнівів

 

У Тернопільській міській раді факт отримання хабара ясно що заперечили і надали свій варіант розвитку подій вівторка.

 

«Люди не представилися, не сказали, чи вони правоохоронці, чи якісь служби», — розповіла керівник прес-служби ТМР Катерина Калуш. Депутати, які на той час перебували в приміщенні, скаржилися, що їм скрутили руки і виставили геть, ніхто не представлявся.

 

Володимира Камінського виводять з приміщення мерії

 

Міський голова Сергій Надал заявив опісля, що це було схоже на захоплення міської ради: «Близько 13-ї години група озброєних людей в масках зі зброєю увірвалася в приміщення міської ради без жодних пояснень, почали ламати двері кабінету юристів, після того зламали двері приймальної заступників міського голови Камінського і Остапчук. В цей час у кабінетах нікого не було. Коли вони там не знайшли нікого і нічого, що шукали, далі заблокували входи в приміщення і пішли по інших кабінетах. Намагалися зламати приймальню міського голови, на що я відкрив їм самостійно, щоб її не зламували, вони попросили зробити обшук у моєму кабінеті і я надав таку можливість. Хочу наголосити, що в них із собою був документ — постанова Печерського суду Києва на обшук кабінету Камінського. Інших документів не було. Після того, коли вони зламали кабінети всіх, хто був у міській раді — заступника, секретаря, — вони зустріли Камінського, пред'явили йому звинувачення в присутності чотирьох людей з міської ради, вчепили наручники. Адвокат наполягав на тому, що це є незаконне затримання, тому що жодних підстав для цього немає, бо ніякого злочину не відбулося. У Камінського — гіпертонічна хвороба. Приїхала швидка, поставили діагноз, наполягали на негайній госпіталізації, щоб хоч збити високий тиск. Але міліціонери силою закинули його в автобус і повезли в невідомому напрямку, куди — відмовляються сказати, начебто в Київ, а пізніше інформацію дадуть».

 

Начальник Тернопільської обласної міліції Олександр Богомол згодом повідомив, що група загадкових «захоплювачів» приміщення мерії — це зведений загін МВС, «київські».

 

Вибори почались?

 

Про події 19 травня в міськраді Тернополя інформація хутко розлетілася всією країною. Центральні телеканали через спец- і власкорів поінформували про гучне затримання і цим долили олії у вогонь передвиборчих баталій. Річ у тім, що вже довший час у тернопільському інформаційному просторі тривають «інформаційні війни» між командою чинного мера Сергія Надала і його попередника Романа Заставного. Вівторковий інцидент взяли на активну «розкрутку» сайти і друковані видання, що належать до сфери впливу екс-мера. Своєю чергою, ресурси, які тяжіють до «парафії» чинного міського голови, зайняли оборонно-спростувальну позицію. А нардепи-свободівці почали «тролити» Геращенка у соцмережах.

 

За неофіційною інформацією, «шмон» у кабінетах міської ради, дивна і не завжди законодавчо обґрунтована поведінка працівників зведеного загону МВС та залучення максимальної кількості журналістів для висвітлення затримання «хабарника», що перетворили серйозну операцію на «цирк», — ідея однопартійця Антона Геращенка, нардепа від Тернопілля Романа Заставного, який планує на цих виборах проштовхнути в лідери своїх ставленців на посаду міського голови Тернополя.

 

Антон Геращенко та Роман Заставний — за лаштунками подій у тернопільській мерії

 

Після ще одного гучного і видовищного затримання працівниками МВС нового «хабарника» хочеться дочекатися офіційного висновку суду. Бо наразі з-поміж тих затримань, про які писали на своїх сторінках Арсен Аваков і Антон Геращенко, таких самих «гучних» і «видовищних» «посадок» ніхто ще не дочекався…

 

21.05.2015