Нова посада Джона Маккейна

Друг «євромайданної» України й ворог Кремля — такої слави зажив собі за минулий рік американський сенатор-республіканець, екс-кандидат у президенти Джон Маккейн. Нещодавно він очолив дуже впливовий вашинґтонський ґреміум — Комітет у справах збройних сил американського Сенату.

 

 

Отож Маккейн, який є одним з найпослідовніших критиків голови російської держави Володимира Путіна, а також його американського колеґи Барака Обами (за нерішучість у справі допомоги Україні), безпосередньо братиме участь в ухваленні рішень про обсяги та цілі асиґнувань Пентагону. Зайве казати, що в Кремлі цю звістку зустріли аж ніяк не з ентузіазмом.

 

Нагадаємо найважливіші віхи біографії 78-річного політика. Джон Маккейн народився 29 серпня 1936 року в Коко-Соло, американській зоні Панамського каналу. Він син і онук адміралів військово-морського флоту США.

 

Після закінчення середньої школи у Вірджінії вступив до Військово-Морської Академії США в місті Аннаполіс. Після закінчення академії (1958) у званні енсіна продовжив літнí навчання і став флотським пілотом.

 

Потім була війна у В'єтнамі. Маккейн служив у ранзі лейтенант-командера військово-морської авіації. На війні потрапив у полон і пробув там п'ять з половиною років, від 1967 до 1973 року.

 

 

Після звільнення з полону Маккейн продовжив службу у ВМС США. 1981 року через погіршення стану здоров'я пішов у відставку. За час служби Джон Маккейн отримав низку бойових нагород.

 

Маккейна обирали в Конґрес США від Арізони, в Палату представників 1982 року та в Сенат 1986 року, де він перебуває вже четверту каденцію.

 

2000 року Джон Маккейн змагався за номінацію на кандидата в президенти від Республіканської партії. Проте його переміг тоді Джордж Буш-молодший. Та право позмагатися від партії за найвище крісло в Сполучених Штатах сенатор здобув 2008 року. Щоправда, на президентських виборах він поступився чинному президенту — демократові Бараку Обамі.

 

Крісло голови Комітету в справах збройних сил американського Сенату Маккейн здобув завдяки перемозі республіканців за підсумками проміжних виборів в американський Конґрес восени 2014 року. Сьогодні Республіканська партія хоч і не має свого президента, але контролює і Сенат, і Палату представників.

 

Призначення Маккейна означає, що Конґрес тепер жорстко тиснутиме на президента передовсім у питанні політики щодо Росії, воєнних дій в Україні та військової допомоги Києву. А варто зазначити, що позиція Маккейна часом розходилася з генеральною лінією Республіканської партії. Через це навіть однопартійці нарекли його прізвиськом «Дисидент».

 

Призначення Маккейна на чинну посаду прогнозували ще в листопаді минулого року. Щоправда, в Кремлі до останньої миті сподівалися, що цього не станеться, й залучали всі свої лобістські можливості, аби зашкодити цьому призначенню.

 

Проте цю подію ніщо не змогло відвернути. Кремлівські завсідники тепер скрегочуть зубами. Заступник міністра оборони Росії Анатолій Антонов, коментуючи призначення Маккейна, відверто зізнався журналістам, що не чекає «від цього нічого доброго». Він зазначив, що в осяжній перспективі можна сподіватитися жорсткішання позиції США щодо Російської Федерації. «Важко працювати, коли в тобі бачать ворога», — заявив Антонов.

 

Президент Путін ніколи не любив Маккейна. Ця нелюбов стрімко зросла після візиту американського сенатора на Євромайдан в січні минулого року. Під час однієї з прес-конференцій шеф Кремля, не приховуючи свого ставлення до Маккейна, заявив, що той «ненавидить усіх», через те що в полоні у В'єтнамі кілька років просидів у ямі. «Від такого в будь-якої людини дах з'їде», — безцеремонно заявив кремлівський лідер.

 

Путін і Маккейн ще не мали жодної зустрічі, проте заочна словесна дуель триває вже не один рік. На весь світ розійшлася заява американського сенатора про те, що в очах російського президента він бачить лише три літери: КДБ. Нагадаємо, що це висловлювання Маккейна пролунало після слів американського екс-президента Джорджа Буша-молодшого, який розповідав про те, як колись розгледів душу в очах Путіна. Так Маккейн підколов і Путіна, і Буша.

 

На що ж може сподіватися Київ від нової посади Маккейна? Не варто забувати, що саме він був найпалкішим прихильником ідеї постачання озброєння (у тому й летального) в Україну. Тож тепер Маккейну буде набагато легше цю ідею втілити в життя.

 

Окрім того, ще в травні 2014 року Маккейн став співавтором законопроекту про надання Українській державі статусу союзника Сполучених Штатів поза Північноатлантичним Альянсом. Проект досі не став законом, але тепер надії на його ухвалення стрімко зросли.

06.01.2015