Будапешт цього тижня лихоманить від багатотисячних акцій протесту. Причина невдоволення мадярів пов'язана з наміром правоконсервативного уряду запровадити податок на Інтернет. Люди сприймають його не лише як зайвий тягар витрат, а й передовсім як обмеження свободи спілкування і самовираження.
Отже, минулого тижня угорський уряд (який сформувала переважно партія Fidesz ) подав до парламенту – Національних зборів – законопроект, де пропонується стягувати податок у розмірі 150 угорських форинтів (0,49 євро) за кожен гігабайт спожитих даних.
Статс-секретар Міністерства економіки Угорщини Андраш Талаї, презентуючи документ, зазначив: «Кожен учасник економічного процесу повинен брати на себе частину тягаря витрат». Тим часом представниця парламентської опозиції, член Екологічної партії Ержбет Шмук назвала законопроект неприйнятним, наголосивши, що він сприятиме «утвердженню «цифрового анальфабетизму в Угорщині».
У цьому контексті варто нагадати, що 2008 року тоді ще соціалістичний уряд хотів запровадити подібний податок на Інтернет. Проте тодішня опозиція на чолі з Fidesz виступила різко проти. Тому нині правоконсервативний уряд Угорщини можна з повним правом звинуватити щонайменше в непослідовності чи й навіть у маніпуляції.
Перша акція протесту проти ухвалення згаданого законопроекту відбулася в Будапешті в неділю. Її було організовано у вже звичний нині спосіб – через соціальні мережі. Зокрема, у Facebook було створено відповідну групу, яка назбирала понад двісті тисяч прихильників. «Ухвалення цього закону завдасть серйозного удару по технологічних розробках та компаніях», – заявив на сторінці групи один з її організаторів.
У реалі, звісно, на акцію вийшло набагато менше людей, проте близько десяти тисяч передовсім молодих осіб у ній взяли участь. Уряд, який вже забув, що таке масові антиурядові акції, нівроку наполохався. Тому досить оперативно, вже наступного дня, представники партії Fidesz, якій належить дві третини місць в Національних зборах, спробували заспокоїти своїх опонентів. Вони запропонували обмежити податок 700 форинтами (2,50 євро) на місяць і стягувати його тільки з постачальників послуг, а не з абонентів. Хоча й дурному зрозуміло, що провайдери ці витрати автоматично перекинуть на своїх клієнтів.
Одне слово, спроби урядових сил заспокоїти народний протест провалилися. У вівторок відбулася нова, ще масовіша, демонстрація противників запровадження податку на Інтернет. На вулиці угорської столиці вийшло за різними даними від 50 до 100 тисяч протестувальників. Демонстранти зайняли весь шестисмуговий автомобільний міст через Дунай – відомий міст Ержбет. Демонстрації пройшли теж в інших містах Угорщини.
«Заберіть законопроект! Ми не допустимо його ухвалення! – вигукували маніфестанти. – Геть обмеження в Інтернеті!» Згодом гасла почали набирати чітко антиурядової спрямованості. Лунали вигуки «Орбана геть!»
«Податок на Інтернет – це символ автократичного урядування чинного уряду», – заявив перед телекамерами один з організаторів протесту Жолт Вараді. Він висловив побоювання, що така ініціатива уряду може довести до банкрутства багатьох інтернет-провайдерів.
Протестувальників підтримали й політики високого ранґу в Брюсселі. Наприклад , проти інтернет-податку висловилася Єврокомісар з цифрових технологій Нілі Кроес. «Податок на інтернет в Угорщині – це ганьба, – написала вона в своєму Twitter’і. – Угорському уряду має бути соромно. Природно, я не можу його підтримати!»
«Цифрова підтримка економіки є на цей момент чи не найвагомішим чинником, який витягує Європу з рецесії, – заявив один з речників Європейської Комісії, – тому запровадження таких податків, як в Угорщині, не можуть не викликати занепокоєння».
Варто також зазначити, що Угорщина й раніше займала досить низькі позиції в рейтинґах сприяння бізнесу, пов'язаному з інформаційними та телекомунікаційними технологіями. Дуже часто уряд вводить податки на продукти та послуги ІТ, розглядаючи їх як предмети розкоші. Політика оподаткування ІТ-продуктів і послуг в остаточному підсумку неґативно відбивається на користувачах й уповільнює впровадження нових технологій.
Найпевніше, попри масові акції протесту, Національні збори таки ухвалять законопроект про оподаткування інтернет-послуг. Експерти прогнозують, що це станеться в середині листопада.
На думку мадярського політолога Ґабора Тьорьока, у Віктора Орбана просто немає вибору. «Якби він відкликав законопроект раніше, то це стало б мудрим рішенням, але зараз це буде лише ознакою слабкості. Орбан не любить відступати. Незважаючи на всі протести, він завжди обстоює свої ідеї. Але в даному випадку він дає дуже сильну зброю своїм опонентам», – зазначив аналітик.
Водночас Ґабор Тьорьок припускає, що протистояння навколо інтернет-податку може вибити ґрунт з-під ніг чинного уряду. Адже досі всі ініціативи кабінету Орбана знаходили широку суспільну підтримку. Люди радо вітали навіть його євроскептичну риторику. Актуальні ж акції протесту здатні стати переламним моментом, коли антиєвропейська спрямованість Fidesz може наразитися на спротив громадян.
30.10.2014