Чи справді у людей, народжених влітку, часто змінюється настрій? А ті, хто народився зимою, спокійний? Ці псевдонаукові твердження тепер перевірили угорські вчені. Їхні відповідь - позитивна.
Дата народження людини багато розповідає про неї саму. Данський психолог Гельмут Нюборг (Helmuth Nyborg), що до 2007 року був професором Університету Орхуса, доводив: існує щось на кшталт годинника, який пов’язує місяць народження та ризики занедужати на різні хвороби. Так, на його думку, люди, народжені в грудні й січні, схильні до шизофренії. Той, хто народився весною, хворіє часто на поліноз («сінну лихоманку»), розсіяний склероз. Ніборг вивчав не лише ризики захворіти, а й статистичні взаємозв’язки між інтелектом, походженням і статтю. В будь-якому разі багато його робіт визнали суперечливими. Статистично вони недосконалі, в основі – хибні припущення.
Університет Орхуса, зрештою, почав вимагати від професора більше зважати на якість досліджень. Після свого 70-лиття учений пішов у відставку. Та вже після завершення наукової кар’єри опублікував ще одне дослідження, в якому зазначав: не можна аналізувати характер особи на підставі місяця її народження.
Це спростувати взялися вчені з Угорщини. Нещодавно вони презентували дослідження, яке встановлює зв'язок між місяцем народження дитини та її темпераментом у дорослому віці. В Європейському конгресі нейропсихофармакології в Берліні Ксенія Гонда та її команда з Університету Земмельвайса (Будапешт) оприлюднили результати своїх розвідок.
Отже, пора року, коли народилася людина, впливає на те, чи буде новонароджений життєрадісним і сміливим, спокійним і задуманим, чи страждатиме від сильних змін настрою.
Згідно з висновками вчених, люди, які народилися зимою, виявилися спокійнішими й врівноваженішими, проте з невиразною схильність до депресії. Ті, що народилися влітку, дуже екзальтовані й життєрадісні, проте страждають від сильних змін настрою. Ті, що святкують день народження восени, поєднують замові й літні риси. Народжені весною зазвичай позитивно налаштовані й не мають різких перепадів настрою.
«Біохемічні дослідження продемонстрували: сезон впливає на певні мозкові медіатори тих людей, що народилися в відповідну пору року, зокрема – на допамін і серотинін. Це можна довести навіть на дорослих людях, – каже Гонда. – Отже, ми вважаємо, що дата народження має довгостроковий ефект».
Понад 400 дорослих осіб взяли участь у дослідженні. Їм визначили тип особистості, зіставили його з датою народження. Результат – позитивний: темперамент, тобто тип характеру людини, можна визначити на підставі їхньої дати народження. Це більше подібне на астрологію, а не на науку, проте угорська команда вчених шукає власне біологічні факти, які б могли підтвердити гіпотезу. «Ми визначаємо генетичні маркери, які корелюються з місяцем народження та ризиком набути психічні хвороби», – пояснює Гонда.
Едвард Вієта, психіатр з Університету Барселони, позитивно оцінює результати експериментів угорських науковців. «Пори року впливають на наш настрій та поведінку. Ми вже знаємо, що місяць народження пов'язаний з ризиком захворіти на певні фізичні та психічні недуги. Дослідники з Угорщини продемонстрували, що він визначає й темперамент людини».
Темперамент не є хворою, він – біологічно зумовлена поведінка, описує емоційно домінуючий настрій людини. «Хоча темперамент формують і чинники навколишнього середовища, та зараз ми знаємо точно: дата народження також відіграє при цьому важливу роль».
Учені з Угорщини повинні ще надати ґрунтовне біологічне пояснення, які генетичні чи епігенетичні фактори залишають відбиток на характері людини з моменту її народження. Свої висновки вони узгодять з тими, які отримала німецька вчена з Вільного університету Берліна. Юле Шпехт нещодавно опублікувала дослідження, яке доводить: особистість і характер людини в процесі життя можуть різко змінюватися. Згідно з її висновками, це часто стається у віці після 70 років.
Зреферувала Соломія КРИВЕНКО
Оригінал за посиланням: http://www.welt.de.
21.10.2014