Фізичний Нобель – за відкриття блакитного світлодіоду

Нобелівську премію з фізики 2014 р. одержали троє японських вчених, один із яких працює у США, за винахід, що отримав колосальне практичне значення. Якщо у вашій квартирі зараз світить енергозберігаюча лампочка і економить ваші гроші, то це, зокрема, заслуга цьогорічних лауреатів. Винахід, який вже встигли оцінити мільярди людей на планеті, нарешті отримав оцінку й Нобелівського комітету. 

 

 

Нобелівські лауреати 2014 р. з фізики (зліва-направо)Сюдзі Накамура, Ісаму Акасакі, Хіроші Амано  

 

Ісаму Акасакі (1929 р. н.) з Університету Мейджо, Хіроші Амано (1960 р. н.) з Наґойського університету (обидва в Японії) та Сюдзі Накамура (1954 р. н.) з Каліфорнійського університету (США) стали цьогорічними володарями Нобелівської премії в галузі фізики. Високої нагороди вчених удостоїли за «створення екологічних, енергозберігаючих світлодіодів у блакитному спектрі».

 

«Світлодіоди (напівпровідники, які випромінюють некогерентне світло при пропусканні через них електричного струму. – Є. Л.), які працюють у червоному та зеленому спектрах, відомі ще з початку 1960-х рр. (батьком світлодіода, до речі, є українець родом з Закарпаття, професор Іллінойсього університету Нік Голоняк. - Є. Л.). Однак блакитний колір був довго відсутній. Створення блакитного світлодіоду дозволило створити енергозберігаюче джерело білого світла (поєднання зеленого, червоного і блакитного кольорів дає білий), яке стало альтернативою традиційній лампочці розжарення. Адже таке джерело світла здатне працювати з дуже високим коефіцієнтом корисної дії впродовж тривалого часу», - коментує рішення Нобелівського комітету член Шведської королівської академії наук Пер Дельсінґ.

 

На відміну від минулорічного Нобеля, який присудили за відкриття бозонів Гіґґса, що мало фундаментальне теоретичне значення, премією 2014 р. нагородили суто практичний винахід, який з початку ХХІ століття увійшов до більшості будинків та квартир на планеті планеті й економить мільярди доларів на електроенергії щороку. На сьогодні 20% світогої електроенергії використовується на освітлення. Впровадження світлодіодних ламп дозволить скоротити її всього до 4%.

 

Зреферував Євген Ланюк

Джерело: http://www.scientificamerican.com/podcast/episode/2014-nobel-prize-in-physics/ 

10.10.2014