Доки наші хлопці воюють на Сході за державу, держава не спішиться виконувати перед ними свої обов’язки. Соціальні права учасників бойових дій теж доводиться відстоювати з боями. І навколо питання соціального статусу учасників АТО зараз більше питань ніж відповідей.
З одного боку парламент прийняв необхідні законодавчі акти, а з іншого з усієї країни йде інформація, що пораненим бійцям АТО ледь не силою доводиться відстоювати свої права. Юристи та адвокати об’єднуються, щоб на волонтерських засадах їм в цьому допомогти.
«Z» говорить з одним із таких юристів-волонтерів – киянином Олександром Мусієнком, який окрім іншого опікується правами бійців 30-ї волинської бригади, яка недавно з боями проривалася з оточення в районі Савур-могили.
Адвокат Олександр МУСІЄНКО:
ВІЙСЬКОВИМ СКЛАДНО ДОВЕСТИ СВОЮ УЧАСТЬ В АТО
– Олександре, розкажіть чому саме вас зацікавило питання статусу військових та добровольців із зони АТО?
– На мою думку коли твоя країна перебуває фактично у стані війни, кожен із нас, хто зараз не на передовій, повинен робити свій можливий внесок для допомоги нашим бійцям та фронту. Таким своїм внеском, я вважаю надання безоплатної правової допомоги військовослужбовцям з метою забезпечення виконання для них усіх гарантій з боку держави, що передбачені чинним законодавством.
– Назвіть, будь-ласка, найбільш тонкі та проблемні місця визначення статусу учасника АТО.
– На мою думку, такими є облік місць несення служби а також порядок оформлення відряджень військовослужбовців. Наприклад, існують випадки, коли офіційно військовослужбовець, згідно із обліковими даними, перебуває у військовій частині в Чернігівській області, а фактично знаходиться в районі АТО. Тобто є порушення, зокрема Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України. В подальшому це призводить до того, що довести факт перебування в районі АТО дуже складно. Крім того, виникають складнощі в разі отримання поранення в таких випадках, бо потрібно доводити, що це поранення отримано дійсно в районі АТО, а не в межах військової частини.
– Якщо порівняти зі статусом учасника бойових дій, наприклад, війни у Афганістані, чи можуть учасники АТО у перспективі розраховувати на так ж підтримку, яку за законом мають воїни-афганці?
– Статус учасника бойових дій, як воїнів-афганців так і військовослужбовців, що беруть участь в АТО визначений у Законі України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". Відповідні пільги та гарантії соціального захисту є однаковими для обидвох цих категорій військовослужбовців.
– Як, на вашу думку, найкраще заповнити проблемні місця щодо визначення статусу учасників АТО? Що має зробити Верховна Рада у сфері вдосконалення законодавства, а що може зробити уряд на рівні власних повноважень?
– На мою думку, станом на сьогодні, законодавчої бази в даному питанні достатньо, тобто Верховною Радою України ухвалена низка потрібних Законів. Натомість, відсутні необхідні постанови та розпорядження Кабінету Міністрів України. Так зокрема, Верховна Рада в статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" встановила надання статусу учасника бойових дій бійцям, що приймали участь в АТО, але тут же передбачено, що для того аби ця норма Закону фактично запрацювала, потрібно щоб Кабінет Міністрів України затвердив порядок надання статусу учасників бойових дій. Однак, дотепер Уряд такий Порядок не розробив, чим унеможливлено надання статусу учасників бойових дій бійцям АТО. Також хотілось би додати, що проблема не стільки в наявності необхідних законів, як у їх безпосередньому виконанні. Якби в нас в повній мірі виконувалось те, що передбачено чинними нормативно-правовими актами проблем було б набагато менше.
– Яка з урядових структур мала б проявляти максимальну активність щодо адекватного визначення статусу учасника АТО і чи робиться це на належному рівні?
– В пешу чергу це Міністерство оборони України. Моя особиста думка, що сьогодні на належному рівні ця робота не проводиться.
– На наступних виборах головною темо буде тема миру на Сході та всього що з цим пов’язано. Якщо б ви пропонували політичним партіям, які йдуть на вибори комплекс питань стосовно статусу учасника АТО, які б ви пропозиції б їм надали?
– Пропозиції наступні: потрібно зменшити рівень бюрократичних процедур. В ідеалі все має бути налагоджено таким чином, що поки боєць ще в районі АТО, відповідний статус йому вже надано. І, повернувшись звідти, він одразу отримує від командира довідку, йому не потрібно вже бігати збирати документи. Пільги та соціальні гарантії держави мають діяти з першого дня перебування військовослужбовця в районі АТО.
– І на останок, що можуть робити прості громадяни, для того щоб пришвидшити вирішення проблемних питань статусу учасників АТО та їх родин?
– Насправді станом на сьогодні громадяни вже роблять для цього багато: об'єднуються у волонтерські рухи, надають різного роду допомогу та підтримку. Важливим, завданням для нас усіх має стати стимулювання до виконання органами державної влади покладених на них чинним законодавством завдань в даній сфері. Іншими словами не волонтер має збирати кошти та виплачувати компенсації постраждалим, а держава. Наше ж завдання проконтролювати аби усі гарантії були виконані державою вчасно та в повному обсязі.
Розмовляв Ярослав ЮРЧИШИН
11.09.2014