Установчий з’їзд Народного Руху

25 років тому на Установчому з’їзді, який відбувався в Києві 8–10 вересня 1989 року, було утворено Народний Рух України.

 

 

Трохи більше року минуло, щоб ідея, народжена у львівських кухнях і голосно озвучена на перших львівських мітингах у червні 1988-го, стала реальністю. Протягом трьох вересневих днів 1989 року у залі Київського політехнічного інституту було створено незалежну громадську організацію – Народний Рух України за перебудову.

 

Зараз багато кому хотілося би довести, що саме йому першому, після прочитання естонської чи литовської газети, засяяла у голові ідея створити в Україні щось подібне до народного фронту. А вже на другому львівському мітингу було проголошено про створення оргкомітету Народного фронту. Протягом літа й осені писалися проекти програм і статутів, проводились легальні і нелегальні збори та зустрічі, навіть було подано заяву до міської ради про реєстрацію, але все надалі залишалось на рівні неформального спілкування. Восени 1988-го ідея Народного Руху (назва прозвучала вперше у Львові в липні, хоча ще у 1988-му в Івано-Франківську було створене Товариство "Рух") дійшла до Києва, де створили дві ініціативні групи на чолі з Іваном Драчем і В’ячеславом Брюховецьким, які з розмахом і розголосом у пресі взялись за створення проектів програми та статуту Народного Руху України за перебудову.

 

Запам’ятались тодішні теледебати за участю головного ідеолога ЦК КП України Леоніда Кравчука з майбутніми рухівцями. Довелось терміново кликати на допомогу Мирослава Поповича, бо "вожді" майбутнього Руху явно програвали у суперечках з Кравчуком. Нарешті 16 лютого 1989 року "Літературна Україна" надрукувала проекти рухівської програми та статуту, що дало змогу розпочати практичну роботу на місцях. Першою було створено рухівську організацію у Тернополі, а 7 травня у Пороховій вежі відбулись установчі збори Львівської крайової організації НРУ.

 

Тоді рухівці ще були єдиними (хоча не завжди все було гладко), бо була реальна мета – створити всеукраїнський Рух. Велику організаційну роботу здійснили у підготовці Установчого з’їзду, разом з членами крайової ради проводили також члени оргкомітету. Від галицьких областей до нього належали: Михайло Горинь, Євген Жеребецький, Михайло Бойчишин, Всеволод Іськів, Орест Влох, Михайло Голубець, Юрій Андрухович, Володимир Пилипчук, Марія Куземко, Михайло Левицький, Григорій Петрук-Попик, Михайло Швайка, Микола Яковина, Володимир Парубій, Віктор Бурлаков, Олег Петрик, Петро Кагуй… На жаль, усіх не пригадаєш, а сучасні "історики" НРУ не люблять копатись в документах 25-літньої давності, бо нинішні лідери тоді ще у них майже не згадувались.

 

З київських членів оргкомітету найбільше запам’яталась скромна приємна жінка Михайлина Бородай. Вона координувала процес розміщення й апровізації делегатів, і була по суті господинею Установчого з’їзду та багатьох інших імпрез, що відбувались тоді у Києві. Добре попрацювали теж художники над оформленням сцени та залу. Всі були вражені гербами українських земель, що були прикріплені до балюстради балкону. Зокрема, "заграничних" – Холмщини, Перемищини, Берестейщини, Підляшшя, Кубані...

 

 

Протягом літа 1989 року Львівська крайова організація НРУ здійснила велику організаційну роботу зі створення осередків у містах і районах Галичини (а також в інших регіонах України), зробила великий внесок у проведення в Києві 8-10 вересня 1989 року Установчого з’їзду НРУ. В його роботі брали участь 194 делегати зі Львівської області, 63 – з Тернопільщини, 58 – з Івано-Франківщини (див. Додаток).

 

Всього у звіті мандатної комісії йшлося про 1158 делегатів від 1247 організацій Руху. З них змогли добратися на з’їзд 1109 делегатів. З’їзд відбувався у п’ятницю, суботу та неділю. Тому не всі змогли приїхати у перший день, бо було важко домовитися з адміністрацією підприємств і установ.

 

 

Жінки становили менше 10% делегатів. Серед делегатів було 944 українці, 77 росіян, 9 євреїв, по 6 поляків і білорусів, двоє вірмен, а також кореянка, грек, угорець, німець, естонець, чех, кримський татарин.

 

Переважали інженери (329); освітяни (130); науковці (121); "працівники культури" (104); робітники (109). 228 делегатів належали ще до КПРС.

 

З Галичини на Установчому з’їзді було 311 делегатів (28%), від Києва й області – 201, від Рівненщини – 112, від Дніпропетровщини – 57, від Вінничини – 45 делегатів. Вважалося, що делегати представляють 280 тисяч членів Народного Руху.

 

Київський вокзал зустрів нас у п’ятницю, 8 серпня 1989 року легкою мжичкою та десятками омонівців (ОМОН – «отряд міліції особого назначенія»), які зразу взяли у щільне кільце львівську делегацію і супроводжували аж до Політехнічного інституту. Коли я розгорнув хоругву з Тризубом, омонівці ще дозволили пронести її через Привокзальну площу, а в метро змусили згорнути, щоб не створювати "аварійної ситуації". Хоча вже територія Київської політехніки рясніла синьо-жовтими барвами.

 

Поряд із омонівцями з’їзд охороняла також власна рухівська охорона, якою тоді керував, якщо не помиляюсь, Дмитро Поїзд. І були для цього підстави, бо з областей прибували фіктивні делегації, сформовані компартійними структурами. Щоправда хлопці перестаралися і не пустили, зокрема, космонавта Павла Поповича – голову українського товариства "Славутич" із Москви.

 

Самі засідання з’їзду дещо розчарували. Дещо нудні доповіді та суцільні привітання, хоча більшості присутніх це подобалось, і щохвилини залом прокочувались аплодисменти, і по кількадесять раз на день усі вставали. Лише тодішній секретар ЦК КПУ Леонід Кравчук демонстративно сидів і не піддавався загальній екзальтації. А за загальними вставаннями та бравами було дуже мало конкретної роботи над установчими та програмними документами, над складом керівних органів. Не завжди дотримувано демократичної процедури голосування, але тоді на це мало хто звертав увагу. Засідання затягувалися, мало хто дотримувався регламенту, не вистачало часу, і важливі ухвали приймалися поспіхом, конструктивні поправки та доповнення зазвичай іґнорувалися. Пізніше такі процедури стали звичними для національно-патріотичних з’їздів і конференцій.

 

Президія з'їзду: Анатолій Носенко, Іван Драч, Володимир Яворівський, Дмитро Павличко, Михайло Горинь, Орест Влох, Володимир Мулява, Георгій Петрук-Попик

 

 

Першим головою НРУ став Іван Драч, головою секретаріату – Михайло Горинь. Багатолюдні Рада колегій та Рада регіонів, здається після того так і не зібрались ніколи у повному складі. На щастя, велася стенограма Установчого з’їзду, і її видали у 2000 та 2009 рр. окремою книгою "Три дні вересня вісімдесят дев’ятого".

 

Михайло Горинь та Іван Дзюба

 

 

А 10 вересня, у неділю ввечері всі разом вирушили київськими вулицями до пам’ятника Тарасу Шевченку, і вже омонівці не сміли нікому заборонити нести синьо-жовті прапори. Бо тодішня влада відчула, що Рух «відбувся», а за два тижні, 28 вересня 1989 року, одіозний перший секретар ЦК КПУ Володимир Щербицький пішов у відставку.

 

Гість з'їзду – відомий польський дисидент комуністичних часів Адам Міхнік (нині головний радактор Gazety Wyborczej): "Нині, в історичну для України хвилину, ми є тут і ми щасливі"

 

 

Та вже за півроку, після "перемоги" на виборах 1990 року багато політиків почали втрачати інтерес до НРУ, утворюючи власні партії та партійки, ганяючись за посадами у владних структурах. Перший "розкол" відбувся у Хусті в березні 1990-го, коли було проголошено про утворення Республіканської та Демократичної партій. Однак це не наблизило нас до Америки, а НРУ почали розтягувати по шматках.

 

Проте Рух ще проіснував за інерцією як єдина організація до 1992 року, коли стався його другий розкол. А у 1999 році лідери НРУ довели цю організацію до майже повного розвалу й утворили на руїнах Руху дві партії, що стали воювати між собою за назву, символіку, приміщення, місцеві осередки.

 

Таким чином Народний Рух вже не зміг стати реальним чинником революційних зривів 2004 та 2013–2014 років. Зле, що занепала така добра справа, але що вдієш, коли кожен хоче бути лідером, а вже потім робить вигляд, що думає про спільне добро й Україну.

 

 

Світлини делегата з’їзду Олега Миколіва

 

 

ДОДАТОК

 

Делегати Установчого з’їзду НРУ від Галичини

 

Львівська область

 

Бабій Марія Григорівна, українка, освіта вища, інженер Західноукраїнської геофізичної розвідувальної експедиції, «Укргеофіз». Львів.

Бандура Володимир Петрович, українець, 39 років, освіта вища, інженер Золочівського радіозаводу. Золочів.

Батіг Михайло Іванович, українець, освіта вища, чл. КПРС, редактор газети «Ленінська молодь». Член товариства «Меморіал». Львів.

Бахмай Ганна Іванівна, українка, 26 років, освіта середня спеціальна, медик, Львів.

Белз Петро Іванович, українець, 60 років, освіта вища, пенсіонер. Самбір.

Білинський Борис Тарасович, українець, 56 років, член КПРС, освіта вища, доктор наук. Львівський медінститут.

Бойко Юрій Анатолійович, українець, 28 років, освіта вища. Львів.

Бойчишин Михайло Ілярович, українець, 40 років, освіта вища, інженер ПКІ конвейєро-будування. Член оргкомітету з'їзду. Львів.

Ботвин Богдан Миколайович, українець, 66 років, освіта середня, пенсіонер. Стрий.

Боцуль Михайло Йосипович, українець, 61 рік, освіта вища, інженер. Самбірське бюро техінвентаризації.

Братунь Ростислав Андрійович, українець, 62 роки, член КПРС, освіта вища. Львів.

Бурак Ярослав Володимирович, українець, 46 років, освіта вища, інженер Львівського науково-дослідного інституту матеріалів.

Бурлаков Віктор Михайлович, українець, 41 рік, освіта вища, інженер, Міськпобуткомбінат. Член оргкомітету з'їзду. Трускавець.

Бучацький Мирон Володимирович, українець, 51 рік, освіта вища, кандидат наук, лікар, Трускавецький санаторій «50 років Жовтня».

Вакарчук Іван Олександрович, українець, 42 роки, член КПРС, освіта вища, викладач Львівського державного університету.

Василик Роман Якимович, українець, 46 років, освіта вища, Інститут прикладного та декоративного мистецтв. Член Товариства української мови ім. Т.Г.Шевченка, товариства «Меморіал». Львів.

Величко Ярослав Дмитрович, українець, 50 років, освіта вища, інженер, Миколаїв.

Величко Андрій Петрович, українець, 24 роки, член ВЛКСМ, освіта незакінчена вища. Член товариства «Меморіал», Студентського братства. Львів.

Вентик Степан Володимирович, українець, 29 років, освіта середня спеціальна, технік «Миколаївцемремонт». Миколаїв.

Вітович Олег Васильович, українець, 22 роки, освіта вища.

Влох Орест Григорович, українець, 55 років, член КПРС, освіта вища, викладач Львівського університету. Член ради оргкомітету з'їзду.

Войтів Ганна Володимирівна, українка, 36 років, освіта вища, науковець, Інститут суспільних наук. Львів.

Волошин Євген Васильович, українець, 49 років, освіта вища, інженер Науково-дослідного геологорозвідувального інституту. Львів.

Волошин Михайло Васильович, українець, 30 років, освіта вища, священик, парох-настоятель храмів УКЦ. Самбір.

Волощук Богдан Іванович, українець, 32 роки, освіта середня спеціальна, лікар водо-озокеритної лікарні №1. Трускавець.

В'язівський Володимир Михайлович, українець, 26 років, освіта вища, інженер шахти № 10 «ВМ», дільниця прохідних робіт. Червоноград.

Гавриленко Мирослав Романович, українець, 30 років, освіта середня, робітник виробничого об'єднання «Львівдерев», ф-ка «Карпати». Львів.

Гель Богдан Федорович, українець, 31 рік, освіта вища, інженер Інституту прикладних проблем механіки і математики АН УРСР. Оброшино.

Гель Іван Андрійович, українець, 52 роки, освіта незакінчена вища, пенсіонер. Львів.

Гелетко Володимир Сергійович, українець, 29 років, освіта вища, інженер. Стрийський склозавод.

Гнатів Нестор Іванович, українець, 45 років, член КПРС, освіта вища, юрист Львівської обласної колегії адвокатів. Львів.

Голубець Михайло Андрійович, українець, 59 років, чл. КПРС, освіта вища, член-кореспондент АН УРСР. Член редакційної комісії оргкомітету з'їзду. Львів.

Горбенко Любов Іванівна, українка, 43 роки, освіта вища, редактор вид-ва «Радянська школа». Член Товариства української мови ім. Т.Г.Шевченка. Львів.

Гордієнко Володимир Іванович, українець, 52 роки, член КПРС, освіта вища, доктор наук. Фізико-технічний інститут. Львів.

Горинь Богдан Миколайович, українець, 53 роки, освіта вища. Львів.

Горинь Михайло Миколайович, українець, 59 років, член УГС, освіта вища, робітник універмагу. Член редакційної комісії оргкомітету з'їзду. Львів.

Горницький Володимир Орестович, українець, 45 років, освіта вища, вчитель. Самбір.

Гресько Юрій Михайлович, українець, 43 роки, освіта вища, науковець, ЛПІ. Львів.

Гриник Олеся Михайлівна, українка, 42 роки, освіта вища, інженер ВНДПІ «Сірка». Львів.

Гринів Олег Іванович, українець, 49 років, освіта вища, кандидат наук, доцент, викладач Львівського політехнічного інституту.

Гринів Ігор Олексійович, українець, 28 років, освіта вища, викладач Львівського держуніверситету.

Гринів Євген Андрійович, українець, 52 роки, член КПРС, освіта вища, кандидат наук.Інститут суспільних наук. Львів.

Грицак Ярослав Йосипович, українець, 29 років, освіта вища, кандидат наук, Інститут суспільних наук. Львів.

Грищук Йосип Іванович, українець, 47 років, освіта вища, інженер, мостобудівельне управління № 1. Стрий.

Гудз Мирослав Дмитрович, українець, 51 рік, освіта вища, юрист виробничого об'єднання «Львівфарм». Львів.

Давимука Степан Антонович, українець, 42 роки, член КПРС, освіта вища, кандидат наук, інженер СКБ ВО «Мікроприлад». Львів.

Дадацька Любов Василівна, 38 років, інженер, Бориславський завод РЕМА. Член оргкомітету з'їзду. Борислав.

Дегідь Ярослав Іванович, українець, 33 роки, освіта вища, інженер виробничого об'єднання «Укрзахідвугілля». Червоноград.

Денисяк Ярослав Степанович, українець, 32 роки, чл.КПРС, освіта середня, робітник виробничого об'єднання «Іскра». Львів.

Деркач Ігор Степанович, українець, 26 років, освіта вища, інженер Львівського фізико-механічного інституту АН УРСР.

Дзиндра Олександр Володимирович, українець, 34 роки, освіта вища, ЛКСФ. Львів.

Дмитришин Богдан Мирославович, українець, 32 роки, освіта вища, інженер. Дрогобицький завод «Граніт». Східниця Дрогобицького району.

Драган Віктор Степанович, українець, 33 роки, освіта вища, інженер заводу «Граніт». Дрогобич.

Драк Микола Мар'янович, українець, 61 рік, член КПРС, освіта вища, кандидат наук. Інститут суспільних наук АН УРСР. Львів.

Дубиняк Аркадій Павлович, українець, 49 років, освіта вища, інженер виробничого об'єднання «Конвеєр». Львів.

Дуда Іван Рудольфович, українець.

Дум'як Любомир Володимирович, українець, 30 років, освіта середня спеціальна, викладач СПТУ № 7. Борислав.

Єленевський Едуард Федорович, росіянин, 43 роки, освіта вища, інженер виробничого об'єднання ім. Леніна, Львів.

Жеребецький Євген Петрович, українець, освіта вища, 33 роки, науковець, Інститут суспільних наук АН УРСР. Член оргкомітету з'їзду, керівник групи інформаційного забезпечення. Львів.

Забейда Володимир Остапович, українець, 33 роки, освіта вища, художник. Львів.

Загакайло Василь Федорович.

Задорожний Мирослав Володимирович, українець, 37 років.

Залуський Ярослав Миколайович, українець, 35 років, освіта середня спеціальна, технік, Бориславська філія ДНДІ «Хлорпроект».

Захарчишин Левко Леонідович, українець, 28 років, освіта вища, інженер. Львівський комітет охорони природи.

Зима Юрій Васильович, українець, 45 років, освіта вища, кандидат наук. Фізико-механічний інститут АН УРСР. Львів.

Іваничук Роман Іванович, українець, 60 років, член КПРС, освіта вища, редакція журналу «Жовтень». Львів.

Івасик Роман Томович, українець, 60 років, освіта вища, інженер науково-виробничого об'єднання «Автопокриття». Львів.

Івасів Петро Стефанович, українець, 43 роки, освіта вища, інженер, завод «Біофізприлад». Львів.

Іващишин Маркіян Йосипович, українець, 23 роки, освіта середня, студент Львівського політехнічного інституту.

Ільницький Іван Томович, українець, 52 роки, освіта початкова, робітник. Хімзавод. Борислав.

Іськів Всеволод Петрович, українець, 38 років, член КПРС, освіта вища, науковець. Інститут суспільних наук АН УРСР. Член оргкомітету з'їзду, відповідальний секретар регіону. Львів.

Кагуй Петро Броніславович, українець, 25 років, член КПРС, освіта середня, кооператив «Знадоба». Дрогобич.

Калинець Ірина Онуфріївна, українка, 49 років, освіта вища, працівник освіти. Львів.

Калинець Ігор Миронович, українець, 50 років, освіта вища, журналіст. Львівська бібліотека АН УРСР. Львів.

Канака Тарас Ілярович, українець, 40 років, освіта середня, робітник заводу «Електронпобутприлад». Львів.

Карпінець Василь Васильович, українець, 32 роки, член КПРС, освіта вища, інженер заводу «Побутрадіотехніка». Стрий.

Качур Павло Степанович, українець, 36 років, освіта вища, кандидат фізико-математичних наук, співробітник Фізико-механічного інституту АН УРСР. Львів.

Кліш Тарас Андрійович, українець, 26 років, освіта вища, інженер. Львівський НДІ матеріалів. Львів.

Ключник Святослав Васильович, українець, 48 років, освіта вища, інженер виробничого об'єднання «Сірка». Новий Розділ.

Койда Олена Михайлівна, росіянка, 38 років, член КПРС, освіта вища, домогосподиня. Прибужани Кам'янко-Бузького р-ну.

Комад Олена Пилипівна, українка, 46 років, освіта вища, аптека № 250. Львів.

Комар Володимир Йосипович, українець, 40 років, освіта вища, інженер. Дослідний завод Фізико-механічного інституту АН УРСР. Львів.

Комарницький Андрій Олексійович, українець, 30 років, освіта вища, лікар районної лікарні. Радехів.

Копись Володимир Васильович, українець, 38 років, освіта середня спеціальна,технік управління бурових робіт, Борислав.

Косів Михайло Васильович, українець, 54 роки, освіта вища, науковець. Інститут суспільних наук АН УРСР. Львів.

Котлик Бенціон Абрамович, єврей, 49 років, освіта вища, інженер, ВНКІ РЕМА. Львів.

Коцур Сергій Семенович, українець, 37 років, член КПРС, освіта вища, кандидат наук, Інститут теоретичної фізики АН УРСР (Львівське відділення).

Кравець Федір Миколайович, українець, 40 років, член КПРС, освіта вища, викладач Стрийського СПТУ №35.

Кривенко Олександр Анатолійович, українець, 26 років, освіта вища, журналіст, редакція газети «Поступ». Львів.

Крип'якевич Роман Іванович, українець, 64 роки, освіта вища, кандидат наук, пенсіонер. Львів.

Крип'якевич Олександра Артемівна, українка, 45 років, освіта вища. Львівський художньо-виробничий комбінат.

Кронжко Йосип Йосипович, українець, 45 років, освіта вища, інженер. Самбірський меблевий комбінат.

Крупа Омелян Іванович, українець, 64 роки, пенсіонер, Борислав.

Крушельницька Лариса Іванівна, українка, 60 років, освіта вища, кандидат наук. Інститут суспільних наук АН УРСР. Львів.

Кузьменко Володимир Леонідович, росіянин, 58 років, член КПРС, освіта вища, кандидат наук, викладач Львівського медінституту.

Куйбіда Зеновій Васильович, українець, 40 років, освіта вища. Стрийська художня майстерня. Стрий.

Кулак Іван Васильович, українець, 32 роки, освіта вища, інженер Науково-дослідного інституту радіотехніки. Львів.

Купчинський Олег Антонович, українець, 55 років, освіта вища, кандидат наук. Інститут суспільних наук АН УРСР. Львів

Лаврінок Володимир Іванович, українець, 35 років, освіта вища, інженер, Трускавецьке БМУ.

Ладика Євген Богданович, українець, 40 років, освіта вища, інженер. Управління бурових робіт. Стрий.

Левенець Юрій Дмитрович, українець, 33 роки, освіта вища, інженер Науково-дослідного інституту радіотехніки. Львів.

Левицький Степан Степанович, українець, 30 років, освіта середня спеціальна, робітник «Львівхімсільгоспмашу».

Либа Семен Петрович, українець, 67 років, член КПРС, освіта середня спеціальна, робітник радгоспу «Львівський». Сокільники Пустомитівського району.

Лубківський Роман Мар'янович, українець, 48 років, член КПРС, освіта вища. Львівська філія СПУ.

Луців Володимир Юрійович, українець, 40 років, освіта вища, інженер. Трускавець.

Мазепа Лешек Зигмундович, поляк, 58 років, член КПРС, освіта вища, кандидат наук,викладач Львівської державної консерваторії ім. Лисенка.

Максимів Володимир Петрович, українець, 39 років, освіта вища, інженер виробничого об'єднання «Львівтеплокомуненерго».

Максимчук Святослав Васильович, українець, 53 роки, освіта вища, актор Львівського театру ім. М.Заньковецької.

Максим'як Тарас Антонович, українець, 28 років, освіта вища, інженер. Львів.

Малий Віталій Анатолійович, українець, 41 рік, освіта вища, інженер спецуправління № 584 «Укрбурвод». Львів.

Марко Богдан Володимирович, українець, 34 роки, освіта вища, інженер. Завод «Електропобутприлад». Львів.

Марчак Валерій Федорович, українець, 40 років, член КПРС, освіта вища, художник. Інститут прикладного та декоративного мистецтва. Львів.

Матіяшек Богдан Іванович, українець, 28 років, освіта вища, інженер "Південтехенерго". Львів.

Мацала Іван Якимович, українець, 60 років, член КПРС, освіта вища, вчитель ЗОШ №19. Львів.

Мельник Ігор Володимирович, українець, 37 років, освіта вища, інженер-конструктор СКБ виробничого об'єднання «Кінескоп». Львів.

Микита Олег Теодорович, українець, 40 років, освіта вища, художник. Львівський художньо-виробничий комбінат.

Миколів Олег Ярославович, українець, 29 років, освіта середня, робітник виробничого об'єднання «Кінескоп». Львів.

Мих Роман Михайлович, українець.

Михайлик Микола Степанович, українець, 52 роки, працівник культури, пенсіонер. Бітля Турківського району.

Мічуда Ярослав Сергійович, українець, 32 роки, освіта вища, інженер-конструктор СКТБ Фізико-механічного інституту АН УРСР. Львів.

Могитич Іван Романович, українець, 56 років, член КПРС, освіта вища, кандидат наук, інженер, філія Інституту «Укрпроектреставрація». Львів.

Мороз Степан Теодорович, українець, 50 років, освіта вища, економіст, СПМК-549. Чл. Товариства української мови ім. Т.Г.Шевченка. Львів.

Морозов Віктор Євгенович, росіянин, 39 років, освіта незакінчена вища, працівник культури. Львівський театр «Не журись». Львів.

Мостовий Микола Степанович, українець, 44 роки, освіта вища, вчитель. Новий Розділ.

Музичка Петро Васильович, українець, 40 років, освіта середня, робітник пересувної механізованої колони №188. Радехів.

Назаренко Костянтин Петрович [в книзі помилково Федорович — Z], українець, 22 роки, член ВЛКСМ, освіта вища, інженер. Ходорівський завод поліграфічних машин. Жидачівський район.

Новосад Юрій Олександрович, українець, 31 рік, освіта вища, інженер. Дрогобицький завод автокранів.

Носалик Богдан Ярославович, українець, 38 років, освіта вища, інженер обчислювального центру Інституту прикладних проблем механіки і математики АН УРСР. Львів.

Нуд Роман Богданович, українець, 52 роки, освіта вища, інженер виробничого об'єднання «Мікроприлад». Львів.

Одинак Ярослав Павлович, українець, 57 років, освіта вища, кандидат наук. Львівське відділення інституту ботаніки.

Олійник Мирослав Миколайович, українець, 49 років, освіта середня спеціальна, робітник. Фабрика «Карпати». Львів.

Олійник Андрій Борисович, українець, 29 років, науковець. Львівський музей українського мистецтва.

Осадчий Михайло Григорович, українець, 53 роки, освіта вища, кандидат наук, редактор журналу «Кафедра». Львів.

Павлишин Михайло Миколайович, українець, 51 рік, освіта вища, інженер виробничого об'єднання «Кінескоп». Львів.

Павлюк Степан Петрович, 41 рік, член КПРС, освіта вища, кандидат наук. Львівське відділення Інституту мистецтва, фольклору та етнографії ім. М.Т.Рильського.

Паламарчук Олег Іванович, українець, 27 років, освіта вища, інженер. Львівський кооператив «Знадоба». Борислав.

Парасюк Євстахій Миколайович, українець, 55 років, освіта вища, кандидат наук, викладач Львівського державного університету.

Парубій Андрій Володимирович, українець, 18 років, освіта середня, технік, Інститут суспільних наук. Львів.

Парубій Володимир Іванович, українець, 46 років, член КПРС, освіта вища, кандидат наук. Інститут суспільних наук. Львів.

Патик Володимир Йосипович, українець, 60 років, освіта вища, викладач Інституту прикладного і декоративного мистецтв. Львів.

Пахолок Ірина Богданівна, українка, 24 роки, освіта вища, викладач Новороздольського політехнікуму. Новий Розділ.

Пахолюк Тарас Петрович, українець, 31 рік, освіта вища, науковець. Фізико-механічний інститут АН УРСР. Член Товариства української мови ім. Т. Г. Шевченка.Львів.

Петренко Микола Євгенович, українець, 63 роки, член КПРС, працівник культури. Львівська філія СПУ.

Петрик Олег Михайлович, українець, 41 рік, освіта вища. Львів.

Пилипчук Володимир Іванович, українець, 31 рік, освіта середня спеціальна, технік, завод «Приладобудування». Член оргкомітету з'їзду, Львів.

Пігур Мирослав Степанович.

Пілько Борис Федорович, українець, 28 років, освіта вища, інженер, НДІ матеріалів при заводі «Граніт». Трускавець.

Плахтій Олексій Петрович, українець, 60 років, освіта вища, інженер. Самбірський завод радіодеталей.

Пономаренко Іван Іванович, українець, 44 роки, член КПРС, освіта вища, інженер. Львівська філія інституту «Укрпроектреставрація». Член Товариства української мови ім. Т.Г.Шевченка. Брюховичі.

Потюк Валерій Володимирович, українець, 31 рік, освіта вища, художник. Львівський виробничий комбінат худфонду.

Приведа Олександра Олексіївна, українка, 34 роки, освіта вища, викладач. Інститут прикладного і декоративного мистецтв, Львів.

Припін Ярослав Михайлович, українець, 29 років, освіта вища, інженер. Самбірський сількомунгосп.

Путько Ярослав Романович, українець, 57 років, освіта вища, інженер виробничого об'єднання «Львіватоменергоремонт».

Романюк Віктор Степанович, українець, 56 років, освіта вища. Стрийський Будинок працівників освіти.

Семків Остап Іванович, українець, 48 років, освіта вища, інженер виробничого об'єднання «Електрон». Львів.

Семчишин Володимир Федорович, українець, 51 рік, освіта вища, викладач. Дрогобицький педінститут.

Сеник Любомир Тадейович, українець, 59 років, освіта вища, кандидат наук. Інститутут суспільних наук. Львів.

Сенів Орест Васильович, українець, 27 років, освіта вища, інженер. Фабрика нетканих матеріалів. Борислав Дрогобицького району.

Сергєєв Микола Васильович, росіянин, 35 років, член КПРС, освіта вища, науковець. Інститут суспільних наук. Львів.

Синькевич Володимир Маркович, українець, 32 роки, освіта середня спеціальна,технік Управління бурових робіт. Борислав.

Січко Василь Петрович, українець, 32 роки, освіта середня. Чл. Християнсько-демократичної партії. Долина.

Солдат Мирослав Петрович, українець, 24 роки, освіта вища, інженер. Червоноград.

Старак Теодозій Васильович, українець, 58 років, освіта вища, видавництво «Радянська школа». Львів.

Стецьків Тарас Степанович, українець, 25 років, освіта вища, викладач медучилища. Львів.

Татарин Любомир Петрович, українець, 48 років, член КПРС, освіта вища, інженер виробничого об'єднання «Конвеєр». Львів.

Терендій Володимир Михайлович, українець, 47 років, освіта вища, інженер ВО «Електрон». Львів.

Тересь Валерій Михайлович, українець, 32 роки, освіта середня спеціальна, технік Управління бурових робіт.

Терех Мирон Васильович, українець, 31 рік, освіта вища, інженер "Львівтеплокомуненерго". Львів.

Турецький Богдан Васильович, українець, 29 років, освіта вища, художник. Львівський художньо-виробничий комбінат.

Турецький Володимир Васильович, українець, 32 роки, освіта вища, інженер.Львівський художньо-виробничий комбінат.

Туркало Володимир Мирославович, українець, 34 роки, освіта вища, інженер Науково-виробничого об'єднання РЕМА. Львів.

Умнов В'ячеслав Васильович, українець, 40 років, освіта вища, викладач Дрогобицького педінституту.

Федорів Роман Миколайович, українець, 58 років, член КПРС, освіта вища, журналіст. Журнал «Жовтень». Львів.

Фурманов Віктор Опанасович, українець, 43 роки, освіта середня, робітник фабрики «Карпати». Львів.

Хмара Степан Ількович, українець, 52 роки, освіта вища, лікар Червоноградської міської стоматологічної поліклініки. Червоноград.

Хобзей Павло Кузьмович, українець, 29 років, освіта вища, кандидат наук. Інститут прикладних проблем механіки і математики АН УРСР. Львів.

Ходорковський Гліб Михайлович, єврей, 56 років, член КПРС, освіта вища, художник. Львівський художньо-виробничий комбінат.

Хомич Дмитро Якович, українець, 58 років, освіта середня спеціальна, робітник Дрогобицького експериментально-механічного заводу.

Хом'як Василь Васильович, українець, 36 років, освіта вища, інженер виробничого об'єднання «Іскра». Львів.

Хомин Мирослав Михайлович, українець, 49 років, освіта середня, робітник виробничого об'єднання ім. Леніна. Львів.

Челепіс Олег Васильович, українець, 24 роки, члеен ВЛКСМ, освіта середня, робітник Науково-виробничого об'єднання «Електрон». Львів.

Чорновіл В'ячеслав Максимович, українець, 51 рік, освіта вища, журналіст прес-служби УГС. Львів.

Шабатура Стефанія Михайлівна, українка, 50 років, освіта вища, художник. Львів.

Швайка Михайло Андрійович, українець, 58 років, освіта вища, кандидат наук. Львівське відділення Інституту економіки. Член редакційної комісії оргкомітету з'їзду.

Швець Володимир Ярославович, українець, 33 роки, освіта вища, інженер філії інституту «Укрпроектреставрація». Львів.

Шмідт Валерій Ришардович, українець, 38 років, освіта середня спеціальна, робітник виробничого об'єднання «Електрон». Скнилів Пустомитівського району.

Шостак Ігор Михайлович, українець, 27 років, освіта вища, інженер тресту «Львівпромбуд». Львів.

Шот Орест Романович, українець, 25 років, освіта вища, інженер. "Діпроспецавтотранс". Львів.

Шпак Михайло Антонович, українець, 54 роки, освіта вища, інженер. Самбірський лісгоспзаг.

Шубак Мирослав Васильович, українець, 55 років, освіта вища, вчитель.

Юхновський Ігор Рафаїлович, українець, 62 роки, член КПРС, освіта вища, академік АН УРСР. Інститут теоретичної фізики. Львів.

Якимович Богдан Зіновійович, українець, 37 років, член КПРС, освіта вища, науковець. Інститут суспільних наук. Львів.

Янів Степан Теодорович, українець, 53 роки, член КПРС, освіта вища, інженер. "Львівхімсільгоспмаш", відділ головного механіка. Львів.

Янцур Мирон Дмитрович, українець, 48 років, освіта вища, лікар Радехівської лікарні.

 

Івано-Франківська область

 

Андрухович Юрій Ігорович, українець, 29 років, освіта вища, слухач Вищих літературних курсів у Москві. Член Товариства української мови ім. Т. Г. Шевченка. Чл. оргкомітету з'їзду. Івано-Франківськ.

Арсенич Петро Іванович, українець, 56 років, освіта вища, науковий співробітник краєзнавчого музею. Член Товариства української мови ім. Т. Г. Шевченка. Івано-Франківськ.

Басюк Август Пилипович, українець, 41 рік, освіта вища, художник. Член товариства «Меморіал». Івано-Франківськ.

Боброва Любов Юріївна, українка, 41 рік, освіта вища, біолог і дефектолог. Логопед Долинського райвно. Вигода Долинського району.

Бойкевич Олег Йосипович, українець, 47 років, освіта вища,працівник культури Будинку піонерів. Рогатин.

Бугай Роман Антонович, українець, 53 роки, освіта середня спеціальна, пенсіонер. Член Товариства української мови ім. Т.Г.Шевченка. Калуш.

Василик Павло Якович, українець, 63 роки, єпископ УКЦ. Микуличин Надвірнянського району.

Вівчаренко Олег Антонович, українець, 42 роки, член КПРС, освіта вища, юрист виробничого об'єднання «Промприлад». Член Товариства української мови ім. Т.Г.Шевченка. Угринів Тисменицького району.

Волков Олександр Миколайович, росіянин, 35 років, член КПРС, освіта середня спеціальна, технік плодокомбінату. Івано-Франківськ.

Волковецька Оксана Василівна, українка, 50 років, освіта вища, вчителька середньої школи. Долина.

Волковецький Степан Васильович, українець, 42 роки, освіта вища, кандидат наук, доцент Інституту нафти і газу. Івано-Франківськ.

Гаврилко Богдан Петрович, українець, 42 роки, освіта вища, викладач Івано-Франківського інституту нафти і газу. Івано-Франківськ.

Гаврилюк Ігор Іванович, українець, Член КПРС, освіта вища, інженер виробничого об'єднання «Хлорвініл».

Гладиш Роман Васильович, українець, 39 років, член УГС, освіта вища, юрист обласної санепідемстанції. Член Товариства української мови ім. Т.Г.Шевченка, товариства «Меморіал». Івано-Франківськ.

Головатий Михайло Іванович, українець, 46 років, освіта вища, інженер виробничого об'єднання «Промприлад». Член Товариства української мови ім. Т.Г.Шевченка. Івано-Франківськ.

Голодюк Борис Борисович, українець, 26 років, член ВЛКСМ, освіта незакінчена вища, робітник меблевого комбінату. Івано-Франківськ.

Дністрович Василь Миколайович, українець, 47 років, освіта середня спеціальна, технік магнієвого заводу. Член Товариства української мови ім. Т.Г.Шевченка. Калуш.

Дума Зіновій Євгенович, українець, 33 роки, освіта вища, науковий співробітник краєзнавчого музею. Член Товариства української мови ім. Т.Г.Шевченка. Микитинці.

Захарія Ярослав Григорович, українець, 39 років, освіта вища, лікар онкодиспансера. Івано-Франківськ.

Канюка Богдан Степанович, українець, 51 рік, освіта середня спеціальна, інженер Бурштинської ДРЕС. Бурштин.

Каспрук Степан Дмитрович, українець, 55 років, освіта середня спеціальна, художник. Член товариства «Меморіал». Івано-Франківськ.

Кобрин Микола Юркович, українець, член УГС, інженер, безробітний.

Коваленко Михайло Дмитрович, українець, 41 рік, освіта вища, юрист Івано-Франківської фірми обрядових послуг. Член Товариства української мови ім. Т.Г.Шевченка. Івано-Франківськ.

Ковальчук Володимир Дмитрович, українець, 26 років, член ВЛКСМ, освіта вища, інженер заводу «Позитрон». Член Товариства української мови ім. Т.Г.Шевченка, товариства «Меморіал», асоціації «Зелений світ». Івано-Франківськ.

Когуч Зіновій Андрійович, українець, 46 років, освіта вища, викладач Павлівської вечірньої школи. Майдан Тисменицького району.

Коровай Олександр Миколайович, українець, 61 рік, освіта середня спеціальна, художник. Член товариства «Меморіал». Івано-Франківськ.

Крайник Тарас Миколайович, українець, освіта вища, викладач Підлісківської школи. Солуків Долинського р-ну.

Крупчин Михайло Миколайович, українець, освіта середня, робітник. Старий Мізунь Долинського р-ну.

Круцик Роман Миколайович, українець, 49 років, освіта середня спеціальна, робітник Івано-Франківського локомотивно-ремонтного заводу. Івано-Франківськ.

Ленюк Василь Ярославович, науковий співробітник Крилоського музею. Член Товариства української мови ім. Т.Г.Шевченка. Івано-Франківськ.

Ліщинський Богдан Михайлович, українець, 33 роки, освіта середня спеціальна,завод ТОС. Член культурно-наукового товариства «Рух». Івано-Франківськ.

Лучицький Роман Мирославович, українець, 37 років, освіта вища, кандидат наук, викладач Івано-Франківського інституту нафти і газу. Член Товариства української мови ім. Т.Г.Шевченка. Івано-Франківськ.

Марусик Петро Степанович, українець, 51 рік, член УГС, освіта вища, пенсіонер. Бурштин.

Марченко Геннадій Юхимович, українець, 54 роки, освіта вища, інженер, художник. Член Товариства української мови ім. Т.Г.Шевченка. Івано-Франківськ.

Машталер Володимир Петрович, українець, освіта вища. Член Товариства української мови ім. Т.Г.Шевченка. Коломия.

Миронюк Михайло Васильович, українець, 47 років, освіта середня спеціальна. Член товариства «Меморіал». Коломия.

Обітоцький Володимир Григорович, українець, 34 роки, освіта вища, інженер. Член Товариства Лева. Івано-Франківськ.

Пелипейко Ігор Аполлонович, українець, 61 рік, освіта вища, пенсіонер. Член Товариства української мови ім. Т.Г.Шевченка. Косів.

Попович Ігор Дмитрович, українець, 27 років, освіта вища, інженер управління "Обрядспецбуд". Івано-Франківськ.

Путько Антін Іванович, українець, 67 років, освіта вища, пенсіонер. Івано-Франківськ.

Ребрик Богдан Васильович, українець, 51 рік, член УГС, освіта середня спеціальна, Івано-Франківськ.

Рудковський Василь Іванович, українець, 43 роки, освіта вища, редактор облполіграфвидаву. Івано-Франківськ.

Салітра Северин Павлович, українець , 28 років, кандидат у члени КПРС, освіта вища, робітник ВО "Карпатпресмаш". Івано-Франківськ.

Смоляк Олександр Олексійович, українець, 42 роки, член КПРС, освіта вища, пенсіонер. Івано-Франківськ.

Степаняк Роман Володимирович, українець, 46 років, освіта вища, інженер проектно-будівельного управління. Івано-Франківськ.

Стефурак Неоніла Василівна, українка, 38 років, освіта вища, газета "Комсомольський прапор". Івано-Франківськ.

Тростинський Олександр Анатолійович, українець, 42 роки, освіта вища, інженер ВО "Укрнафта". Івано-Франківськ.

Туранська Олександра Михайлівна, українка, 21 рік, член ВЛКСМ, студентка Львівської консерваторії. Івано-Франківськ.

Уляшевич Роман Іванович, українець, 33 роки,освіта вища, робітник ВО "Карпатпресмаш". Івано-Франківськ.

Хавлюк Михайло Володимирович, українець, 29 років, освіта середня. Угорники Коломийського р-ну.

Цимбалістий Богдан Васильович, українець, освіта середня спеціальна, робітник Бурштинської ДРЕС.

Чучук Маркіян Євгенович, українець, 28 років, освіта вища. Івано-Франківськ.

Шатохін Володимир Ярославович, українець, 39 років, освіта вища, викладач Івано-Франківського педінституту.

Шевчук Ярослав Михайлович, українець, 32 роки, освіта вища, інженер інституту "Укрпроектреставрація". Івано-Франківськ.

Шлемко Володимир Теофілович, українець, 34 роки, освіта вища, актор Івано-Франківського драмтеатру.

Шмигельський Роман Олексійович, українець, 50 років, освіта середня спеціальна, комбінат музінструментів. Івано-Франківськ.

Яковина Микола Михайлович, українець, 32 роки, освіта вища, художник. Член оргкомітету з’їзду, відп. секретар регіону. Івано-Франківськ.

Янковський Степан Степанович, українець, 58 років, член КПРС, освіта вища, викладач Долинської середньої школи. Долина.

 

Тернопільська область

 

Ангелюк Лідія Іванівна, українка, 56 років, освіта вища, інженер, пенсіонерка. Тернопіль.

Балабан Іван Семенович, українець, 67 років, освіта неповна середня, пенсіонер. Тернопіль.

Бартків Володимир Іванович, українець, 68 років, освіта вища, пенсіонер. Тернопіль.

Бачинський Теодор Іванович, українець, 67 років, освіта неповна середня, пенсіонер. Тернопіль.

Бойчук Іван Васильович, українець, 38 років, освіта середня, робітник. «Тернопільгаз». Тернопіль.

Гевко Ярослав Матвійович, українець, 47 років, освіта середня спеціальна, робітник. Кооператив «Дружба». Тернопіль.

Гириг Микола Якович, українець, 66 років, член КПРС, освіта середня спеціальна, пенсіонер.

Гнатишин Богдан Павлович, українець, 44 роки, освіта середня спеціальна, робітник заводу кісткового борошна. Березовиця Тернопільського району.

Горохівський Левко Федорович, українець, 49 років, освіта вища, інженер комбайнового заводу. Тернопіль.

Даниленко Ольга Іванівна, українка, 56 років, освіта середня спеціальна, медсестра Облнаркодиспансера. Тернопіль.

Демборинський Володимир Петрович, українець, 41 рік, освіта вища, інженер. Тернопільський радіозавод «Оріон».

Домарецький Орест Євгенович, українець, 59 років, освіта середня спеціальна, робітник. Обласний заклад електромереж. Тернопіль.

Дундій Петро Никанорович, українець, 27 років, освіта вища, вчитель. Тернопіль.

Жмут Остап Федорович, українець, 51 рік, освіта середня, робітник бавовняного комбінату.

Зарудний Андрій Антонович, українець, 56 років, освіта вища, пенсіонер. Тернопіль.

Колінець Володимир Володимирович, українець, 38 років, освіта вища, викладач Тернопільського педінституту. Член оргкомітету з'їзду.

Касінчук Петро Юр'євич, українець, 60 років, освіта вища, пенсіонер. Тернопіль.

Красновський Василь Петрович, українець, 49 років, член КПРС, освіта вища. Петрики.

Коваль Микола Іванович, українець, 23 роки, член ВЛКСМ, освіта середня спеціальна, художник. Тернопільський ремонтно-виробничий комбінат.

Кордуба Борис Григорович, естонець, 34 роки, освіта вища, робітник "Тернопільголовпостачу". В. Гаї.

Крупа Левко Миколайович, українець, 45 років, освіта вища, науковець. Картинна галерея. В. Березовиця.

Куземко Марія Василівна, українка, 41 рік, освіта незакінчена вища, філолог. Член оргкомітету з'їзду. Острів Тернопільського району.

Кузимків Володимир Миколайович, українець, 57 років, освіта середня спеціальна, робітник Бучацького цукрозаводу.

Куриш Оксана Степанівна, українка, 30 років, працівник освіти. 3-д «Сатурн». Тернопіль.

Левицький Михайло Васильович, українець, 41 рік, освіта вища, працівник культури. Чл. оргкомітету з'їзду. Тернопіль.

Левченко Олександр Володимирович, українець, 29 років, освіта вища, інженер. Об'єднання «Оріон». Тернопіль.

Лужний Василь Михайлович, українець, 32 роки, освіта середня, робітник радіозаводу «Оріон». Тернопіль.

Лукач Дмитро Юрійович, українець, 65 років, освіта вища, науковець. Управління експертизи. Тернопіль.

Митник Онуфрій Володимирович, українець, 34 роки, освіта середня, робітник Тернопільського комбайнового заводу.

Мокрій Мирослав Степанович, українець, 45 років, освіта вища. Тернопільський ремзавод. Член товариства «Меморіал».

Негода В'ячеслав Андронович, українець, 32 роки, освіта вища, інженер виробничого об'єднання «Ватра». Тернопіль.

Окоцімський Степан Никифорович, українець, 29 років, освіта середня, технік. Івано-Пусте Борщівського району.

Омелян Ярослав Максимович, українець, 60 років, освіта вища, художник, Худфонд. Тернопіль.

Осадца Мирослав Ярославович, українець, 34 роки, освіта середня спеціальна, робітник.

П'ясецький Дмитро Іванович, українець, 54 роки, освіта вища, безробітний. Тернопіль.

Пасічник Анатолій Олександрович, українець, 21 рік, студент Тернопільського педінституту.

Петрук-Попик Георгій Михайлович, українець, 57 років, освіта вища медична. Тернопільська організація СПУ. Член оргкомітету з'їзду, відп. секретар регіону, Тернопіль.

Підгірна Казимира Казимирівна, полька, 35 років, освіта вища, лікар Тернопільської міської лікарні №2.

Підгірний Богдан Васильович, українець, 33 роки, науковець. Обласний краєзнавчий музей.

Плющ Надія Іванівна, українка, 46 років, освіта вища, інженер. Тернопільська обласна санепідемстанція.

Рибак Орест Степанович, українець, 52 роки, освіта середня, робітник Тернопільського управління механізації.

Розвадовський Олег Іванович, українець, 51 рік, освіта середня спеціальна, художник. Бавовняний комбінат.

Садляк Богдан Антонович, українець, 41 рік, освіта середня спеціальна, робітник АТП-16154. Тернопіль.

Семчій Петро Іванович, українець, 48 років, освіта вища, художник. В. Березовиця.

Ситник Володимир Васильович, українець, 61 рік, пенсіонер. Іванків Борщівського р-ну.

Скодомляс Борис Григорович, українець, 60 років, освіта вища, пенсіонер. Салаків Кременецького району.

Соловій Ярослав Іванович, українець, 39 років, робітник комбайнового заводу. Тернопіль.

Тарас Михайло Кіндратович, українець, 65 років, освіта середня, пенсіонер. Тернопіль.

Твердохліб Василь Ілліч, українець, 61 рік, освіта вища, пенсіонер. Мельниця-Подільська Борщівського району.

Тима Юрій Казимирович, українець, 23 роки, студент Тернопільського педінституту. Тернопіль.

Ткачик Богдан Іванович, українець, 38 років, освіта середня спеціальна, художник. Художньо-виробничий комбінат. Тернопіль.

Ткачук Марія Петрівна, українка, 41 рік, освіта вища, інженер виробничого об'єднання «Ватра». Тернопіль.

Турецький Василь Павлович, українець, 44 роки, освіта вища, юрист. Кооператив «Сувенір». Петриків Тернопільського району.

Федчук Анатолій Петрович, українець, 60 років, освіта вища, інженер, безробітний. Тернопіль.

Філінська Леся Степанівна, українка, 33 роки, освіта вища, лікар лікарні №2. Тернопіль.

Холява Василь Федорович, українець, 45 років, освіта вища, художник. Художній комбінат. Тернопіль.

Чернецький Зіновій Теодорович, українець, 55 років, освіта вища, викладач СПТУ № 4. Тернопіль.

Чубей Володимир Петрович, українець, 58 років, освіта вища. Райархітектура. Івано-Пусте Борщівського району.

Шевченко Михайло Васильович, українець, 62 роки, освіта початкова, робітник житлово-комунального управління. Тернопіль.

Юрчишин Михайло Степанович, українець, 62 роки, освіта середня, робітник Буданівського психоневрологічного диспансеру.

Ярема Степан Іванович, українець, 60 років, освіта неповна середня, пенсіонер, м. Тернопіль.

Ярема Дмитро Іванович, українець, 63 роки, освіта середня, пенсіонер. Германівка Борщівського району.

Яцишин Богдан Зінов'євич, українець, 32 роки, освіта вища, інженер виробничого об'єднання «Ватра». Тернопіль.

 

(Три дні вересня вісімдесят дев'ятого: Матеріали Установчого з'їзду Народного руху України за перебудову / Упорядн. Є.Жеребецький; голова ред. ради М.Горинь. – Київ, 2009. – С. 437-472)

 

 

08.09.2014