За місяць з гаком прем’єр-міністр України навчився «танцювати», а до міністра освіти, науки, молоді та спорту так і не дійшло, що зараз державі потрібен баскетбол, а не плавання.
Те, що Президент України першим почав кампанію «вибори-2015», нині стало остаточно зрозуміло. Віктор Янукович місяцями не з’являвся «на живо», а тут раптом «поговорив» з країною минулої п’ятниці, «проконтролював» Кабінет Міністрів у середу, планує найближчої п’ятниці щось сказати журналістам в «Українському домі». Країна має пам’ятати про «покращення» і хто щосили стимулює цей непростий процес.
Найпомітнішою подією нинішнього (27 лютого) розширеного засідання Кабінету Міністрів щодо державної програми активізації економічного розвитку на 2013–2014 роки стала ескапада опозиції. Вона хотіла щось сказати, але прем’єр Микола Азаров їй не дав. Хоч напередодні з’явилася інформація про те, що в уряді непровладних депутатів чекають і навіть хочуть з ними поговорити. Тоді ж таки Арсеній Яценюк заявив, що прийде «зі своїм баченням розвитку країни», а в партії УДАР знайшлися люди, які знають прислів’я «з тої муки хліба не буде», і заявили, що її представники на розширене засідання Кабінету не підуть. Відтак з криками «Ганьба!» Яценюк зі соратниками залишили офіційне товариство, а потім мали чудовий претекст задекларувати збір підписів за відставку уряду Азарова.
Ініціатива Арсенія Петровича гідна найбільшої уваги та поваги (йому ж так само треба готуватися до президентських виборів), але знову ж таки згадуємо приказку про муку і хліб.
На найближчі місяці Азаров отримав індульґенцію від Януковича. І що дивно, сталося це геть несподівано. Ще 17 січня Віктор Федорович казав: «Я просив би, Миколо Яновичу, змінити трішечки стиль роботи уряду й підбивати підсумки системно, робити висновки й не чекати, коли закінчиться рік». А потім додав вже майже епохальне: «Що заважає поганим танцюристам, ми знаємо». Виявляється, що за сорок днів в Азарова щось кардинально помінялося в анатомії, і він раптом навчився танцювати. Чого не скажеш про міністра освіти, науки, молоді та спорту Дмитра Табачника. Саме він «відгріб» найбільше від Президента.
Виявляється, це Дмитро Володимирович винен в тому, що спортивних майданчиків для дітей у країні катастрофічно бракує (трохи дискусійне питання, бо в часи пізнього Кучми їх поставили ледь не біля кожної школи).
Можливо, хтось доніс до вух Януковича наміри Табачника ввести в школі уроки плавання, притому, що міські дітиська мали плавати в басейнах при школах (де є), а їхні вчителі — придумувати їм місця перевтілення на Іхтіандрів (у школах, де басейнів катма). Сільському доростові Табачник рекомендував плавати в прилеглих природних водоймах у травні та червні, очевидно, забувши, коли школярі йдуть на заслужені канікули.
Янукович, своєю чергою, забув, як колись хвалився, що пропливає півтора кілометра в Межигір’ї ледь не щодня, і вказав міністрові нову мету — Чемпіонат Європи з баскетболу, який відбудеться в Україні 2015 року.
Табачник сильний в історії й антикваріаті, але відчути, які приваби дає будь-який захід з додатком «Євро», так і не зумів. Ну і поділять його міністерство, відібравши спорт, сім’ю і дітей. В «реґіональній» когорті є найвідоміший український баскетболіст Олександр Волков, який добре петрає у цьому спорті, а ще — Борис Колесніков, який собаку з’їв на підготовці футбольного Євро-2012 і колись назвав Табачника «дешевим клоуном».
Янукович же вкотре довів, що як знаний реаніматолог тримає руку на пульсі. Жоден нюанс із подій у країні повз його увагу не прослизне. Навесні ця тенденція перейде в стадію загострення.
Народний депутат Віктор Балога (позафракційний):
«Бюджет не виконується, економіка падає, дороги — самі знаєте які. Україна фактично в міжнародній ізоляції, а Президент, який згідно Конституції має повноту виконавчої влади, дає уряду доручення про спортивні майданчики, дитячі гуртки і змагання з баскетболу.
Можливо доручення потрібно давати, але не антиукраїнським і настільки некомпетентним бюджетним міністрам. Бо ні в освіті, ні в охороні здоров'я, ні в соціальній політиці з таким менеджментом народ покращення не дочекається ніколи».
Народний депутат Степан Кубів («Батьківщина»):
«Ми прийшли на дане урядове засідання, бо маємо план розвитку країни! Передвиборна програма ВО «Батьківщина» не залишилась на рівні рекламних гасел, вона втілилась в десятки законопроектів (сьогодні хотіли представити 42!), що відображають наше бачення розвитку країни по кожній сфері. Та прем’єр-міністр нам так і не дав змогу озвучити наші конструктивні пропозиції щодо даної Програми, обравши слухати хвалебні оди губернаторів… Після численних спроб отримати можливість висловитись, ми покинули засідання уряду...
Щодо самої Державної програми активізації розвитку економіки на 2013–2014 роки. Маючи бажання виступити з пропозиціями щодо фінансово-економічного напрямку, я уважно проаналізував Програму. Що можу сказати? Чинна влада приймає дворічну програму! І хоча в тексті цей документ називається "стратегією", та ми ж з вами розуміємо, що це "тактичний" документ, головна мета якого — не допустити економічного краху до виборів 2015 року і, звісно, "підготуватись" до президентських виборів! Адже ціна питання (вартість втілення цього "проекту") — 180 мільярдів гривень!!!»
Народний депутат Олег Канівець («Батьківщина»):
«Президентові треба було продемонструвати, що він все контролює, — особливо показати народу, хто в хаті господар. Як на мене, опозиція вчинила правильно, прийшовши на засідання уряду, щоб продемонструвати альтернативну позицію до виконавчої гілки влади, оскільки ми досі не маємо навіть подання в парламент програми план дій уряду.
Попередній уряд пропрацював без такої програми і новий уряд, вже два місяці як затверджений, програми своєї діяльності в парламент не надав.
Тому зрозуміло, що в опозиції є свій альтернативний план виведення країни з кризи, цей план обумовлений понад чотирма десятками законопроектів, і це хотілося сьогодні продемонструвати на засіданні уряду, аби потім відповідним міністерствам було доручено розглянути пропозиції від опозиції і вже внести їх у Верховну Раду як погоджені з Кабміном.
Проте ми бачили, як прем’єр Азаров у зухвалій формі не дав висловитися лідерові об’єднаної опозиції Арсенієві Яценюку, і, зрозуміла річ, наші депутати змушені були вдатися до демаршу і покинути засідання.
Я би на місці Президента втрутився у такі методи ведення засідання уряду і дав можливість висловитися лідеру опозиції. Навіть з цікавості — а може, є щось раціональне у їх пропозиціях?».
Народний депутат Михайло Хміль («Батьківщина»):
«Влада продемонструвала відсутність бажання до будь-якого діалогу з опозицією. Засідання Кабміну було подібне на фарс, а не на реальний захід, де б мали розповісти про план розвитку країни на наступні два роки.
Кожен міністр, що виступав, самостійно не міг сформулювати, що хоче сказати, читали з листочка. Це виглядало, як у молодших класах — вчитель роздає дітям, які вивчили вірш, папірці з текстом, аби не забули.
Виокремити когось з міністрів, який би був відзначений, важко. На мою думку, факт якихось публічних зауважень, які зробив Янукович Табачнику і Богатирьовій, можна вважати попередженням.
Але мені не цікаво, одному чи двом високопоставленим чиновникам зроблять попередження. Цей уряд не достойний того, щоб займатися долями 45 мільйонів українців.
Азарова цього разу не сварили, бо в цьому складі його уряд працює лише два місяці. Азарова залишили на весну, коли буде переглядатися бюджет, назріють перші кадрові перестановки, тоді з’являться претензії до його особи».
28.02.2013