Влада нова, ділки ті самі

Майдан змінив Україну — люди встали з колін. Але коли йдеться про бюджетні гроші, то схеми спрацьовують раніше апробовані. До такого висновку, принаймні, підштовхує ситуація з інвестиційними проектами на Тернопіллі, зміни до яких внесли буквально на початку цього місяця. І увагу привертає не так сам факт несподіваності ухваленого обласною владою рішення, як фірма-підрядник, що освоюватиме кошти місцевого та державного бюджетів. Йдеться про очолюваний колись лідером місцевих «реґіоналів» «Технобуд», який запам’ятався громаді відбудовою обласного перинатального цетру «Мати і дитина» — справою, яка досі у полі зору прокуратири, що виявила в ході «освоєння коштів» суттєві зловживання.

 

Інвестиції, welcome! Сердешний перинатальний центр

 

Теперішня історія така:

Перелік інвестиційних проектів, що їх реалізовуватимуть цього року, Тернопільська обласна держадміністрація надіслала у Київ ще в березні. Однак документ несподівано відкликали. Згодом на сайті ТОДА з'явилося нове повідомлення про оголошення конкурсу з відбору інвестиційних програм, який тривав до 25 червня включно. Відтак після проведення конкурсу перелік об'єктів оновили і знову надіслали до Києва на погодження. До нього включили будівництво очисних споруд у Гусятині і школи в Кушлині (Кременеччина). Згідно з текстом додатку №2 проекту рішення облради «Про внесення змін до обласного бюджету на 2014 рік», на ці два об'єкти в місцевій скарбниці передбачено невелику суму. Та разом з дотаціями з державної скрині тільки на ці об'єкти вона становить 13 мільйонів гривень.

 

Після того, як на сесії за проект рішення про зміни до обласного бюджету проголосували, можливість освоювати майже третину всіх коштів отримала фірма «Технобуд». Ясна річ, що гроші з дербюджету, зважаючи на ситуацію в країні, прийдуть не завтра, а хтозна-коли (може, й не цього року), а тоді всю процедуру затвердження — й інвестиційних об'єктів, і підрядників — повторять знову. Але питання «чому тепер нова вже влада висловлює довіру фірмі з сумнівною репутацією» залишається відкритим.

 

Нагадаймо, «Технобуд» зі скандалами протягом останніх років реконструйовувала обласний перинатальний центр. Як наслідок, справою зайнялася обласна прокуратура. Вона виявила зловживання службовим становищем осіб підприємства та управління капітального будівництва ТОДА. Громадськість ніяк не могла ознайомитися з кошторисом видатків, бо журналісти на свої запити у ТОДА тоді отримували банальні відписки. Завищені витрати, відсутність необхідних документів на проведення робіт — найбільші порушення законодавства, які після перевірок виявила прокуратура, а виявивши їх, узялася вимагати у суді для представників фірми-підрядника й профільного управління шестирічне позбавлення волі.

 

Історія з перинатальним центром для «Технобуду» не була перша.

 

Наприклад, за інформацією Державної фінансової інспекції, 2009 року фірма не завершила в передбачений термін протиаварійні роботи в музичній школі, яка входила до складу Кременецько-Почаївського заповідника. Більше півмільйона освоєних підрядником державних коштів стану пам'ятки так і не поліпшили. Керівництво заповідника, незважаючи на висновки працівників фінінспекції, не вжило жодних заходів впливу на фірму.

 

За неофіційною інформацією від депутатів Тернопільської міської ради, «Технобуд» для проведення будівельних робіт не має відповідної техніки, тож орендує її або укладає договори субпідряду. Така схема роботи, коли між замовниками і виконавцями встромляється структура «потрібної людини», у дореволюційні часи було звичною практикою. Але тепер на таке люд аж ніяк не сподівається. Чи будуть протести, чи владі таки вдасться протягнути такий варіант — покаже лише час.

 

23.07.2014