Парламент розблоковано. Опозиція окрилена перемогою. Комуністи називають угоду між сторонами жалюгідною. Регіонали обіцяють домагатися кримінальної відповідальності депутатів за блокування роботи Верховної Ради
Ну, все! Президію Верховної Ради України розблоковано – другу сесію VII каденції парламенту вражають відкритою. І не просто відкритою, народні депутати реально запрацювали. Вже нині вони ухвалили два рішення. Перше: внесли зміни до реґламенту ВРУ (ці зміни, власне, і стали тим компромісним рішенням, яке дозволило розблокувати сесійну залу). Друге: ухвалили постанову про необхідність європейської інтеґрації та укладення Угоди про асоціацію між Україною та Євросоюзом.
Одразу скажемо, що це друге рішення фактично і стало причиною появи першого. Та про все за порядком.
Коротко нагадаємо, що блокада Верховної Ради тривала з 5 лютого. Упродовж трьох тижнів між опозицією та Партією регіонів відбулося кілька безрезультатних раундів переговорів: парламентська меншість наполягала на забезпеченні виключно персонального голосування впровадженням сенсорної кнопки, а більшість на таке вперто не йшла.
Увесь цей час парламентська сесійна зала перебувала під контролем опозиції: спершу там цілодобово чергували народні депутати з УДАР, а згодом доєдналися представники інших фракцій зі складу меншості.
До речі, пізно ввечері напередодні розблокування Ради там стався цікавий випадок. Майже о 23.00 до сесійної зали зайшли троє регіоналів – Шуфрич, Тадеєв і Продивус. Вони оточили трибуну, постояли так 10 хвилин та й пішли собі геть. За цей час опозиція встигла оголосити мобілізацію – в парламент приїхав навіть Віталій Кличко. За пігодини мобілізацію скасували. А ще за півгодини знову почали кликати на допомогу. «Найближчим часом очікуємо штурму Ради. (Маємо таку інформацію). Встановили камери. Загалом нас тут небагато. Було б непогано, якби нас підтримали колеги і журналісти», -- закликав нардеп Микола Княжицький. «Переходимо у ВР в повну бойову готовність. У "регіоналів" – остання ніч, щоби розблокувати зал», – пояснив інший депутат-опозиціонер Андрій Шевченко.
І от тепер нарешті перейдемо до суті. На 25 лютого в Брюсселі запланований Саміт Україна-ЄС. І в української влади сьогодні (22 лютого) справді залишився останній день аби задекларувати на законодавчому рівні свою готовність до співпраці з ЄС на шляху до підписання угоди про асоціацію. А для цього відповідну постанову мав проголосувати парламент. Отже, вчорашня ніч для регіоналів справді була останньою. Але штурму сесійної зали ВРУ не сталось. І на це є дві очевидні причини: по-перше, фізична штовханина із опозицією – не кращий спосіб демонстрації доброї волі до зближення з Євросоюзом; по-друге: за спілку з ЄС ніколи б не голосували комуністи, а, отже, голоси опозиції були необхідні. Таким чином сторонам довелось і вдалося домовитися мирно.
Компроміс між парламентськими антагоністами, як ми вже сказали, полягає у прийнятті поправок до реґламенту, які мають забезпечити власне те персональне голосування, на якому й наполягала опозиція. На живо це виглядатиме так: голова парламенту Володимир Рибак на початку кожного засідання Ради зачитуватиме список відсутніх депутатів. Якщо в процесі голосування прізвище відсутнього «засвітиться», або ж просто хтось когось впіймає на факті голосування кількома картками, засідання зупинятимуть до з’ясування обставин.
Попри те, що ніякої сенсорної кнопки в Раді не запровадили, опозиція таке вирішення проблеми з «кнопкодавами» вітає обома руками і сприймає його, як компроміс з боку партії влади, а, отже, свою – опозиційну – беззастережну перемогу.
«Узгоджений керівниками фракцій проект змін до реґламенту, що руйнує практику кнопкодавства. Рибак уперше (!) читає список відсутніх депутатів. Це вже працює!" – написав із сесійної зали депутат фракції Батьківщина Андрій Пишний на свой персональній сторінці у Facebook.
"Коли в історії парламенту було таке, щоби голова Верховної Ради зачитував, кого немає? Коли в історії парламенту було таке, щоби голосування відбулося дійсно особисто? Сьогодні всі голосування, які були в парламенті, – це конституційні голосування, де кожен голосував за себе", – заявив голова ОО «Батьківщина» Арсеній Яценюк.
Окрилені перемогою опозиціонери тепер, для закріплення результату, вимагають негайного підписання закону про зміни до регламенту Президентом Віктором Януковичем.
Наразі ж засідання парламенту вже закрите, й наступне заплановане на 5 березня. Отже, вже після саміту Україна-ЄС. Останній, сподіваємося, мине для України успішно, бо саме нині вже вказаним вище рішенням парламент взяв на себе зобов’язання забезпечити виконання рекомендацій щодо підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.
А ми тим часом послухаємо, чи всі фракції ВРУ так однозначно позитивно оцінюють межу компромісу між опозицією та ПР.
Фракція Комуністичної партії України, Олександр Голуб:
Узгодження змін до регламенту, як на мене, – це жалюгідна спроба зберегти обличчя і так званої опозиції, і Партії регіонів. По-перше, абсолютно зрозуміло, що зміни не реґулюють ситуацію з персональним голосуванням аж ніяк. По-друге, вимога до головуючого оголошувати на початку засідання відсутніх не є нова. Якщо підняти стенограми, то це видно.
Я думаю, що Партія регіонів і наділі вдаватиметься до голосування кількома картками і залежатиме це виключно від важливості питання, яке вони захочуть провести через Верховну Раду. З іншого боку, я не виключаю, що так само через якийсь час робитимуть і опозиціонери.
І я переконаний, що парламент розблокували, бо обидві сторони отримали напередодні команду від західних політиків: проголосувати за декларацію європейського вибору країни до брюссельського саміту.
Фракція Партії регіонів, Ярослав Сухий:
Компроміс – це задоволеність двох сторін прийнятим рішенням. А ми залишилися незадоволеними. Але ми врешті-решт визначилися, що вузько партійні інтереси для нас не головне, а головне – інтереси України. У мене в Комітеті з питань соціальної політики та праці зараз накопичилося більше 60 нагальних законопроектів. Нам, зрештою, треба провести індексацію пенсій.
А незадоволення наше полягає в тому, що окрім тих змін до реґламенту, які сьогодні прийняли, хотілося б прийняти і ще деякі. Наприклад, в законопроекті ніяк не передбачена персональна депутатська відповідальність за блокування роботи Верховної Ради України.
Я – депутат-мажоритарник. За мною інтереси цілого округу – 6 тисяч людей. І я нічого не можу зробити для цих людей, бо комусь в голову щось прийшло, що щось не так, і він собі взяв і заблокував парламент.
Безумовно, за таке треба передбачити відповідальність навіть кримінальну. І далі ми будемо добиватися, щоби і в реґламенті ВРУ і у Кримінальному кодексі така стаття була записана.
22.02.2013