Головний критик євро робить на нього ставку

Легендарний меценат і не менш легендарний валютний спекулянт Джордж Сорос докорінно змінив свої прогнози щодо євро, якщо порівнювати з тим, що він говорив ще якийсь рік тому. Нині він увірував у єдину європейську валюту настільки, що готовий вкладати в господарку Європейської Унії, а навіть – Греції.

 

 

Де ж подівся його євро песимізм, котрий часами досягав форм євро цинізму? Адже упродовж  кількох років Сорос регулярно заявляв про близький крах європейської валюти. Приміром, улітку 2010 року в інтерв'ю німецькому тижневику Zeit він необачно кинув фразу, яка згодом облетіла мас-медіа всього світу про можливий колапс євро. І в наступні роки Сорос неодноразово робив тривожні заяви про долю європейської валюти і виступав з різними рекомендаціями , зокрема, пропонував Німеччині покинути єврозону.

 

А цього року в німецькому видавництві при часописі Spiegel несподівано вийшла друком його книжка під заголовком «Ставка на Європу» (Wetten auf Europa), де він вже апологетизує євро. Чому він так радикально змінив свою точку зору?

 

Про це можна довідатися із інтерв’ю з відомим фінансистом, яке він дав все тому ж Spiegel’ю. До речі цей німецький часопис теж дозволяв собі досить брутально грішити на єдину європейську валюту. Принаймні п'ять разів його передова стаття (з виведенням теми й ілюстрації на обкладинку) пророкувала крах євро. А влітку 2011 року Spiegel навіть опублікував символічну клепсидру про смерть європейської грошової одиниці.

 



 

«Я вірю в євро, тому моя інвестиційна команда вже прогнозує, як масштабно зароблятиме в Європі, напомповуючи гроші, наприклад , в ті європейські банки, які терміново потребують капіталу», – ділиться своїми планами 83-річний Джордж Сорос у згаданому інтерв’ю.
 

А чи варто нині вірити «великому валютному оракулу» якщо він так фатально проколовся з прогнозами щодо євро. Дідусь намагається пояснити в інтерв’ю, що він нібито не так вже й помилявся: «Насправді ситуація в єврозоні залишається дуже критичною, і німці це знають. Політика жорсткої економії, яку канцлер Анґела Меркель нав'язала Європі, була помилковою. Вона призвела лише до зайвого загострення кризи».

 

Досвідчений біржовий спекулянт визнає, що зараз ситуація на європейських фінансових ринках стабілізувалася, але водночас стверджує, що в Європі про стале зростання поки що говорити зарано. «Я побоююся, що єврозона може перебувати у фазі приблизно настільки ж тривалої економічної стагнації, як і Японія за минулі 25 років», – лякає Джордж Сорос. Ну, з одного боку, дай Боже всім розвиватися, як Японія останні чверть століття. З другого – така оцінка суперечить його ж власним твердженням про намір незабаром заробляти в Європі великі гроші. Навіть, можливо, у Греції, як зізнався він у інтерв'ю Spiegel:  «Моя команда вивчає можливі варіанти. Економічні умови в цій країні покращилися. Питання зараз у тому , чи можна там стабільно заробляти гроші. Якщо це можливо, ми будемо інвестувати» .

 

Але основні свої фінансові надії американський інвестор мадярського походження пов'язує передовсім з Німеччиною: «Німеччина сьогодні є економічно і політично домінуючою силою в Європі, однак вона не відповідає своєму значенню, яке зросло. Німці занадто мало роблять для того, щоб зберегти євро, вони роблять тільки найнеобхідніше. Але цього недостатньо, щоб континент нарешті знову пішов курсом економічного зростання».

 

Зрештою згадана його книжка «Ставка на Європу» явно адресована в першу чергу саме німецькій публіці. Про це говорить і її підзаголовок: «Чому, щоб врятувати саму себе, Німеччина повинна врятувати євро» ( Warum Deutschland den Euro retten muss , um sich selbst zu retten ).

26.02.2014