Порно-скандал у бундес-уряді

У таборі німецьких соціал-демократів — поважний скандал: їхнього депутата (тепер вже екс-депутата) Бундестаґу Себастьяна Едаті підозрюють у використанні дитячої порнографії. На світло щодня виходять нові й чимраз пікантніші деталі. Афера навіть загрожує урядовою кризою в Німеччині.

 

 

Не треба забувати, що Соціал-демократична партія Німеччини є, хай молодшим, але все ж коаліційним партнером ХДС/ХСС. Тобто соціал-демократи теж є урядовою партією, зокрема їхній лідер Зіґмар Ґабріель є віце-канцлером і міністром економіки та енергетики, а ще один есдек Франк-Вальтер Штайнмаєр обіймає відповідальну посаду міністра закордонних справ.

 

Зважаючи на це, бундесканцлерка Німеччини Анґела Меркель оголосила термінове засідання урядової коаліції, де на порядку денному головним питанням буде вирішення проблеми з дитячо-порнографічним скандалом.

 

Отже, Себастьян Едаті був молодим (нині йому 44 роки), енергійним і напрочуд перспективним політиком Соціал-демократичної партії. Він швидко робив політичну кар'єру. Здобувши освіту соціолога й мовознавця, ще 1990 року розпочав свою партійну діяльність. Від 1993 року він працює референтом депутата парламенту, а вже 1998-го сам здобуває мандат у Бундестазі.

 

Едаті не вдовольнявся роллю простого голосувальника, він входив у керівництво соціал-демократичної фракції. Очолював різні депутатські комісії, зокрема ту, що розслідувала діяльність терористичної групи націонал-соціалістичного підпілля, чим встиг заслужити визнання колеґ й популярність серед громадян.

 

Аж тут його ім'я спливло у списку клієнтів канадської фірми, яка поширювала дитячу порнографію. Це сталося у жовтні минулого року. А згідно з німецьким карним кодексом, придбання дитячої порнографії є кримінально караним злочином. Поліція перепровадила обшук у квартирі та робочому кабінеті Едаті, проте не виявила матеріалів, що могли б його компрометувати. Хоча підозри щодо ймовірної карочинної діяльності депутата лише зросли, оскільки все вказувало на те, що його завчасно попередили й він швиденько замів сліди. Зокрема, з його офісу зникла частина комп'ютерів, а в інших були знищені жорсткі диски.

 Зрозуміло, що сам Себастьян Едаті всі звинувачення відкидає. Щобільше, він, аби продемонструвати, що не бажає ховатися за крісло Бундестаґу, і щоб тінь не падала на всю партію, склав свій депутатський мандат.

 

Єдина цікава деталь: скандал розгорівся щойно 10 лютого, а Едаті склав мандата ще 7 лютого. Не досить, що склав, то ще й, покликавшись на хворобу, виїхав на лікування за кордон. Так несподівано завершилася успішна кар'єра перспективного політика. Адже навіть якщо прокуратура припинить справу за браком доказів, то все одно політик, якого підозрюють в тому, що він роками купував фото й відео оголених хлопчиків віком від 9 до 14 років, морально знищений.

 

Для СДПН було б чудово, якби в «справі Едаті» поставили на цьому тлусту крапку. Але вона несподівано набула власної динаміки. І от вона вже спричинила кризу довіри в уряді Німеччини. Оскільки стало зрозуміло, що звинуватити можна не лише Едаті: багато з його колеґ якщо не були причетними, то принаймні знали про це захоплення однопартійця, а хтось навіть попередив його в гарячу мить.

 

Німеччина — не Україна, там приналежність до політичної верхівки не захищає від кримінального звинувачення, радше навпаки, сприяє тому, що покарання буде невідворотним.

 

Тим часом в німецькому уряді вже відбулася перша відставка, безпосередньо пов'язана зі «справою Едаті». На «добровільно-примусовий» відпочинок відправлено міністра сільського господарства Ганса Петера Фрідріха. Річ у тім, що в листопаді минулого року Фрідріх очолював Міністерство внутрішніх справ. І саме з його відомства витекла інформація про підозри щодо Едаті. Як з'ясувалося, Фрідріх розкрив цю службову таємницю на умовах конфіденційності голові СДПН Зіґмару Ґабріелю. Варто нагадати, що саме тоді формувався новий коаліційний уряд Німеччини. Фрідріх пояснив свої дії тим, що не хотів, аби до кабінету потрапив «підозрілий» Едаті, тому й застеріг голову СДПН щодо його підлеглого. Ґабріель на засадах тієї ж таки «конфіденційності» поділився сенсаційною новиною з іншими партійними колеґами. Так державна таємниця перетворилася на таємницю Полішинеля.

 

Тим часом напруга у взаєминах між коаліційними партнерами в Бундестазі досягла критичного рівня. Деякі експерти кажуть навіть про можливість розпаду урядової коаліції, яка так тяжко кувалася в листопаді-грудні минулого року. Одним з можливих виходів з кризи німецькі політологи називають відхід Зіґмара Ґабріеля з посади голови СДПН, а заразом — відставку з посад віце-канцлера й міністра економіки.

18.02.2014