Чому ми мусимо вимірювати рівень національної гармонії

Ідеал гармонії є настільки ж універсальним як свобода, справедливість і щастя

 

Нещодавно в Оксфорді зібралась група видних китайських лібералів, конфуціанців, соціалістів і християн, щоб узгодити набір цінностей, який в майбутньому направляти розвиток Китаю. Цей набір містив такі відомі цінності як чесність і справедливість, але у ньому був і знаменитий вислів Конфуція про важливість "гармонії " .

 

Англійською слово гармонія натякає на однаковість і може бути невірно інтерпретовано. У китайській, воно означає як мирний лад, так і повагу до розмаїтості. Кожен китайський інтелектуал знає слова Конфуція про те, що зразкові особистості повинні цінувати гармонію, але не однаковість.

 

Насправді, відмінність між гармонією і однаковістю походить з ще давнішого тексту, який виправдовує гармонію на підставі того, що правитель може  вдосконалювати свою політику тільки, якщо його радники відстоюють розмаїті точки зору. Розмаїття було виправдано і з погляду естетики: різноманітний світ приємніше відчувати. Тут різноманітність означає цінування відмінності, а не просто толерантність. Але конфлікти, які виникають з відмінності повинні бути залагоджені мирно. Якщо коротко, гармонія це ідея, що для суспільних відносин які характеризуються мирним порядком, повага до різноманітності є незамінною і суттєвою.

 

Але як гармонія може слугувати орієнтиром для оцінки політичного  прогресу країни? Глобальні індикатори мало чим допомагають: жодного індексу, наприклад, який вимірює рівень сімейне благополуччя, що може слугувати, як індикатор благополуччя людини. Отже ми зробили один індекс – індекс гармонії HI [Harmony Index]. Ми виходили з відносно неконтроверсійного припущення, що для благополуччя людини є важливими чотири види відносин: в сім’ї, між її членами, між громадянами, між країнами і між людьми та природою. HI вимірює рівень мирного ладу і поваги до розмаїтості в межах кожного виду відносини .

 

Чотири види відносин було розбито на декілька індикаторів з відповідними вимірами рівня довіри між членами сім'ї та громадянами, розмаїтості громадянського життя, залучення меншин, інтеграції в різноманітні види міжнародних організацій, мир у суспільстві і між країнами та екологічна безпека. Чим вищі покази цих вимірів, тим гармонійніша країна. Досить несподіваними є результати, які базуються на надійних і всеосяжних даних для 27 країн.

 

Індекс гармонії (HI) очолюють чотири відносно невеликі егалітарні європейські країни. Але в порівнянні з іншими провідними глобальними індексами, на HI менше впливають покази економічного розвитку і рівень демократії в країні. Найбільш (негативний) вплив на гармонію має населеність. П'ять найменш гармонійних країн це великі, густонаселені країни : Бразилія , США , Південна Африка, Індія та Росії ( в порядку зменшення).

 

США покарано через їх великий негативний вплив на екологію, але внутрішньо це на диво гармонійне суспільство. На противагу цьому Бразилія досягла успіху стосовно гармонії з природою , але погано щодо гармонії в суспільстві. Китай має невисокий рейтинг HI , що свідчить, що і надалі існує великий розрив між ідеалом гармонії і її реальністю.

 

Ми створили інший HI з меншою кількістю показників, але які охоплюють ширше коло країн і результати виявились ще більш неочікуванішими. Недемократичний В'єтнам виходить на перше місце, а такі бідніші країни як Індонезія і Ефіопія показують хороші результати. В'єтнам, дякуючи  своєму екологічному розвитку економіки, перевершує Китай. Єгипет, користуючись минулорічними даними, має погані показники гармонії в суспільстві.

 

Чи не оцінюємо ми решту світу відповідно до домінуючих політичних цінностей однієї культури ? Так сталось, що ідеали, які живлять багаті і розмаїті соціальні відносини і недеструктивний підхід до навколишнього середовища, поділяють більшість країн.

 

Основна етична традиція на південь від Сахари Убунту значну увагу приділяє гармонії. Ідея Доброго Життя Буен Vivir робить наголос на гармонії людей та природи і своїм корінням сягає у світогляд народів кечуа, Анди. Американські прихильники громади доводять, що "у глибині душі" американський народ відданий сім’ї і громаді. І так далі .

 

Якщо коротко, ідеал гармонії є настільки ж універсальним, як і інші речі про які ми дбаємо, такі, як свобода , справедливість і щастя. Отже, чи не варто нам починати оцінювати суспільства по тому, як добре вони сприяють гармонії.

 

Деніел Белл, директор Центру міжнародних і порівняльних політичних теорій в Університеті Ціньхуа, Пекін



Daniel Bell
Why we must measure national harmony
Financial Times, 18.11.13
Зреферував Михайло МИШКАЛО

 

 

 

Індекс гармонії (HI)

 

 

Гармонія в сім'ї

 

- стосунки між батьками і дітьми (рівень суїцидів серед дітей (15-) і похилого віку (75+) [World Health Organization, 1999-2010]; «Чи однією з головних цілей життя є щоб батьки пишались мною» [World Value Survey, 2005-2008])

- стосунки із супругом (рівень насильства в сім'ї [UN Women, 1999-2010])

- довіра в сім'ї («Як ви довіряєте своїй сім'ї» [World Value Survey, 2005-2008])

- інакші сімейні стосунки («Чи прийнятне усиновлення» [United Nations, 2009])

 

Гармонія в країні

 

- мир в суспільстві (індекс внутрішнього миру [Global Peace Index by Institute for Economics and Peace, 2012])

- довіра в суспільстві («Чи більшості людей можна довіряти» [World Value Survey, 2005-2008])

- рівність в суспільстві (індекс Джіні  [Central Intelligence Agency, 2000-2011])

- стосунки з урядом (індекс якості управління [World Bank, 2011]; публічна довіра до політиків  [Global Competitiveness Index by World Economic Forum, 2011-2012])

- різноманітність в суспільстві (індекс клубів та асоціацій [Indices of Social Development by International Institute of Social Studies, 1990-2010]; індес включеності меншостей [Indices of Social Development by International Institute of Social Studies, 1990-2010])

 

 

Гармонія у світі

 

- мир у світі (індекс зовнішнього миру [Global Peace Index by Institute for Economics and Peace, 2012])

- інтеграція в міжнародні організації (участь в міжнародних організаціях [Central Intelligence Agency, 2012]

- економічна співпраця (відношення обсягу зовнішньої торгівлі до ВВП [World Bank, 2010]

 

Гармонія з природою

 

- глобальні стосунки з природою в цілому (екологічний слід [Global Footprint Network, 2008]

- локальні стосунки з природою (екологічні показники [Yale Center for Environmental Law and Policy et al., 2012])

 

 

 

21.11.2013